Bij de Ruilwinkel in Goes begint het inmiddels een beetje te kriebelen Burgemeester sluit deur van het Glazen Ei Riviercruise RIJN MOEZEL BEVELANDEN en THOLEN 27 Thools streekmuseum viert veertigste verjaardag het hele jaar door met allerlei activiteiten. Vrouw twee keer mishandeld KRAS.NL VRIJDAG 29 MAART 2013 Meestoof richt de blik vooruit door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Jubileren bete kent meestal terugblikken, maar bij streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland, dat veertig jaar be staat, richten ze de blik ook na drukkelijk vooruit. „Als we in de toekomst succesvol willen blij ven, moeten we vernieuwen", stelt voorzitter Jaap Hage. Toen alle gemeenten op het ei land begin jaren '70 waren opge gaan in de grote gemeente Tho- len, kwamen heel wat gemeente huizen leeg te staan. Ook dat in Sint-Annaland verloor zijn be stemming. Enkele inwoners op perden het idee om in het ge bouw een streekmuseum te begin nen om het erfgoed van Tholen en Sint Philipsland in te herber gen. Het plan kon op instemming van de nieuwe gemeente rekenen. „Er is toen eerst gepeild of onder de bevolking wel belangstelling bestond voor een dergelijk mu seum", vertelt Bonnie Joosse, die al veertig jaar bij De Meestoof is betrokken. „Heel veel mensen wil den lid worden. Vandaag de dag hebben we nog altijd zo'n zeven honderd leden. Dat we een vereni ging zijn, is trouwens heel bijzon der. Dat komt zelden voor." Al vanaf het begin heeft De Mee stoof een vaste tentoonstelling (waarin uiteraard ook regelmatig veranderingen worden aange bracht) en elk seizoen één of meerdere thematische wisselten toonstellingen. Zo is er dit sei zoen de tentoonstelling 'Thoolse landverhuizers', die de focus legt op een aantal Tholenaren en Flip- landers die hun heil in het buiten land hebben gezocht. In het jaar waarin Koningin Beatrix afstand doet van de troon, mag natuurlijk ook een oranje-vitrine niet ont breken. Overigens is ook de Oran jekamer in Sint-Maartensdijk te genwoordig onderdeel van het museum. De Meestoof is de afgelopen tien tallen jaren beetje bij beetje uitge breid. Nieuwe aanwinsten waren onder meer een ambachten- schuur, een Noorse woning, een schuur met daarin onder meer een ouderwets schoolklasje en een wagenschuur. Ondanks het feit dat het museum nog altijd op veel belangstelling kan rekenen (vorig seizoen kwamen er 5000 bezoekers) wil het bestuur een vernieuwingsslag maken. Volgens voorzitter Jaap Hage is dat belangrijk voor de continuï Streekmuseum De Meestoof herbergt ook een klaslokaal uit 1910. door Joanne Karkdijk GOES - De Ruilwinkel in Goes is door naar de finale van de Kroonap- pels. Dit is een zoektocht van het Oranjefonds naar de mooiste socia le initiatieven in Nederland. In 2009 won de Ruilwinkel al een Appeltje van Oranje. Dat is een prijs voor organisaties die zich in zetten voor een leefbare samenle ving en verbetering van de maat schappelijke samenhang. Nu staat de Ruilwinkel, een initia tief van de Stichting Maatschappe lijk Werk en welzijn Oosterschel- deregio (SMWO), met twintig an deren in de finale in de categorie 'Buurt'. Voor Nel Bouterse, coördi nator van de Ruilwinkel, was dit ondanks het succes van de de win kel een verrassing. „Natuurlijk heb ik veel vertrouwen in de Ruil winkel, maar er waren nog zoveel andere mooie initiatieven." De jury let bij de beoordeling ook op de doorgroei van het project. Dat zit bij de Ruilwinkel wel goed: „Toen we het Appeltje won nen hadden we 2500 leden, inmid dels is dat aantal bijna verdriedub beld." Het winnende project krijgt 50.000 euro. Wie wint, krijgt dit geld niet zomaar op zijn bankrekening gestort, maar wordt teit van De Meestoof. Als voor beeld noemt hij de vrijwilligers. „Een fantastische groep, laat daar geen misverstand over bestaan, maar de gemiddelde leeftijd ligt behoorlijk hoog. Als er geen nieu we aanwas komt, krijgen we een soort sterfhuisconstructie. Dat kan niet de bedoeling zijn. Wij willen dat ook de jeugd enthou siast is over ons museum." De afgelopen periode is gewerkt aan een zogeheten reisboek dat de komende jaren de leidraad vormt voor vernieuwingen. Volgens Ha ge zijn er al ideeën. Zo komt er misschien een verbinding tussen het hoofdgebouw en de schuur met het schooltje erin. „We den ken aan een glazen bak", stelt hij. „Maar dit staat nog in de kinder schoenen. We hebben er onlangs een eerste gesprek over gevoerd met de wethouder." Ook de koffiekamer mag volgens de voorzitter best een beetje gro ter worden. Verder leeft de wens om meer uniformiteit aan te brengen in het presenteren van de collectie. „En we hebben ook nog een wereld te winnen op het gebied van de nieuwe media", be sluit Hage. „Er is dus genoeg te doen de komende jaren." Jan Koning, Rachella Slokkers, Johan de Jager en Rini Mathijssen (vlnr) in het Glazen Ei. Daarin zitten ze tot maandagavond, foto Willem Mieras door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Onder grote be langstelling heeft burgemeester Willem Nuis donderdagavond even na zes uur de deur van het Glazen Ei in Oud-Vossemeer op slot ge daan. De vier DJ's mogen er maan dagavond pas weer uit. Nuis prees de stichting Stavoordó voor het feit dat ze in Oud-Vosse meer - de culturele hoofdstad van Tholen - weer een prachtig evene ment op touw heeft gezet. De stichting doet in juni met twee teams mee aan het evenement Al- pe D'HuZes en probeert vooraf zo veel mogelijk geld in te zamelen voor KWF Kankerbestrijding. Het Glazen Ei - een lokale variant op Serious Request van radiozen der 3FM - moet veel geld in het laatje brengen. Mensen kunnen in ruil voor een donatie een plaat je aanvragen, maar rondom het evenement zijn ook andere initia tieven ontstaan om geld in te za melen. Vier leden van Stavoordó lieten zich gisteren voor honderd uur opsluiten in het Glazen Ei. Ze mo gen al die tijd niet eten. Tot maan dagavond acht uur zullen ze plaat jes draaien en gasten ontvangen. Rachella Slokkers begon gisteren vol goede moed aan het avontuur. „Natuurlijk is het spannend, maar ik heb er veel zin in", zei ze. „Het niet eten zal best zwaar zijn, maar ik heb geen moment getwijfeld. Ik wil best even afzien als ik daar mee iets kan betekenen in de strijd tegen kanker." Het Glazen Ei staat in een tent op het dorpsplein in Oud-Vosse meer. Daarin is de komende da gen van alles te doen. De uitzen ding kan worden gevolgd via Om roep Tholen. MIDDELBURG - De politie zoekt ge tuigen van twee mishandelingen die hebben plaatsgevonden op de Kanaalweg in Middelburg. Dat ge beurde vlak bij de stationsrestau ratie. Het slachtoffer, een 37-jarige vrouw, raakte in beide gevallen gewond. De oorzaak ligt in de rela tionele sfeer. De mishandelingen vonden plaats op 11 maart (rond 13.15 uur) en op 13 maart. De ver moedelijke dader is 1,75 meter lang, weegt ongeveer 100 kilo en heeft kort stekelig grijs haar. 5-daagse riviercruise per MS Virginia' if wigrjs INCLUSIEF busreis 4 nachten cruise alle maaltijden aan boord Ég met de besteding ervan door het Oranjefonds begeleidt. „Nu de Ruilwinkel door is naar de finale, begint het wel te kriebe len", zegt Bouterse. Inmiddels denkt ze erover na waar ze die fel begeerde 50.000 euro voor zou ge bruiken. „We hebben twee idee ën: een klussendienst, waar je met punten een verbouwing kunt kopen. En een eetproject, waarbij gemeenschappelijke maaltijden gekookt worden die eveneens met punten betaald kunnen wor den.' De finaleronde is op 18 april, dan maakt het Oranjefonds be kend wie de Kroonappel heeft ge wonnen. MS Virginia s *1 I Supervoordelig naar Andernach, Cochem en Koblenz! Mei-maand cruise-maand! Cruise in de maand mei mee met het geliefde MS Virginia. Vanuit Keulen vaart het schip naar het wijnstadje Andernach, pittoresk Cochem en Koblenz. U kunt al mee vanaf slechts 329, inclusief 4 nachten cruise én alle maaltijden aan boord. En voor slechts 25 boekt u al een drankenpakket bij! Vertrek is alléén op 6 en 10 mei, dus reageer snel! MS Virginia***: dit comfortabele schip beschikt over o.a. een sfeervolle salon met bar, restaurant en een zonnedek. Mei 6-10 €329 Prijzen p.p. o.b.v. een 2-persoons(voordeel)hut. Zie www.kras.nl/91021 waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 71