HET LEUKSTE UITOE DAT OE NOG NOOIT Graf is aanleiding voor onderzoek SCHOUWEN-DUIVELAND 25 Voorjaarspecial Parkeerterrein Zeeuwen bellen met Samsung 1 1 Sjaak van de Walle zoekt op Schouwen-Duiveland de bus waarin zijn overgrootmoeder omkwam. l-ltb I jeremiasse Uw droomhuis vindt u bij 5 indoor skydivesessies p.p. tijdens daluren Van éüdr voor €100,- p.p. VRIJDAG 29 MAART 2013 Actievoorwaarden: geldig t/m 20 juni 2013 tijdens daluren, max. 6 personen, reserveren verplicht, niet i.c.m. andere acties, algemene voorwaarden van toepassing. inDOQRSKYDIVE.COm T +3i (0)165 - 520547 WWW.INDOORSKYDIVE.COM groepen@indoorskydive.com aar Schouwen door Ton van den Nouweland burgh-haamstede - Maria StOUt- hamer had die 22ste mei 1944 schoongemaakt bij haar dochter in Kortgene. 's Avonds nam ze de bus terug naar huis in Kamper land. Om acht uur, Stouthamer was bijna thuis, namen Spitfires van de Royal Airforce de bus on der vuur. De weduwvrouw was een van de negen doden die bij de luchtaanval te betreuren wa ren. „Geallieerde aanvallen waarbij burgerslachtoffers vielen, zijn ta boe", vertelt Sjaak van de Walle uit Kapelle. „In onze familie werd er niet over gesproken. Stukje bij beetje ben ik aan het ontrafelen wat er met mijn overgrootmoeder is gebeurd." „Bussen, treinen en schepen wa ren logistieke doelen voor de geal lieerden. Vanaf 1942 werden ze re gelmatig beschoten. Het veer van Zierikzee naar Kats is in '43 ook beschoten. De mensen wisten van die aanvallen, maar ze namen het risico. Je denkt toch altijd dat zulke dingen niet jou maar een an der overkomen." Het onderzoek van de Kapellenaar leidt naar Schouwen-Duiveland: „In okto ber 1944 werd de inmiddels gere pareerde bus door de Duitsers in beslag genomen. Toen zij later dat jaar op de vlucht sloegen voor de oprukkende geallieerden, reden zij ermee naar Schouwen-Duive land. Het eiland stond onder wa ter, maar de Kop van Schouwen is droog gebleven. Na de oorlog heb ben de Duitsers de bus achtergela ten. De wagen heeft ook de wa tersnood overleefd." De NV Noord-Bevelandse Bus maatschappij was de oorspronke lijke eigenaar van de bus. Van de Walle: „Dat bedrijf was van de fa milie De Koster. Een nazaat van die familie zou de bus zo'n vijf tien tot twintig jaar geleden nog op Schouwen hebben zien staan. doden en drie gewon den vielen bij er de be schieting van een streekbus op 22 mei 1944. De wagen werd toen gebruikt als kippenhok. Jacobus de Koster is ervan overtuigd dat hij nog er gens op Schouwen staat." Van de Walle heeft het vervoer middel echter nog niet ontdekt: „Ik heb al heel veel rondgereden op Schouwen. Heb overal navraag gedaan, maar niets kunnen vin den. Ik zou heel graag in contact komen met mensen die meer we ten over de bus. Misschien staat ergens in een schuur en valt hij nog te restaureren. Het zou al mooi zijn als er nog onderdelen van waren; een koplamp of mis schien de grille. Met een foto ben ik ook al blij." Vijf inzittenden van de bus overle den meteen bij deaanval aan het begin van de Noordstraat in Kam perland. „Op de plek waar nu de schaatsvijver ligt", aldus van de Walle. Drie gewonden stierven later in het katholieke Sint Joannazieken- huis in Goes. Overgroormoeder overleed vier dagen later thuis. Van de Walle: „Uiteindelijk is er maar een meisje dat het heeft overleefd." De Kapellenaar wil over zijn on derzoek een boek schrijven 'voor het nageslacht'. „Als ik genoeg ma teriaal vind, maak ik daar een ten toonstelling van en ik ben met de gemeente Noord-Beveland in on derhandeling over een bermmo numentje in Kamperland op de plek waar het gebeurde." door Ton van den Nouweland kapelle - Sjaak van de Walle is vijftig jaar oud en steenhouwer van beroep. Acht jaar geleden ontdekte de in woner van Kapelle het graf van zijn overgrootmoeder. Op dat mo ment besloot hij onderzoek te doen naar hetgeen deze vrouw in de oorlog is overkomen. Van de Walle: „Ik ben nu drie jaar bezig. Tijdens mijn speurtocht heb ik inmiddels alle nabestaan den gesproken. Je komt dan echt van alles tegen. Stukje bij beetje wordt het leven van mijn over grootmoeder duidelijk. Het is een heel eigen verhaal geworden." De steenhouwer uit Kapelle wil er een boek over schrijven en een expositie inrichten. Inwoners van Schouwen-Duiveland die meer weten over de bus waarin de over grootmoeder levensgevaarlijk ge wond raakte, kunnen contact op nemen met de Kapellenaar: info@vandewalle.nl, 06-53758744 of per post: Klaproos 26, 4421 MB Kapelle. Sjaak van de Walle zierikzee - Het parkeerterrein Mosselboomgaard in Zierikzee wordt vandaag om 16.00 uur ge deeltelijk opengesteld. Het parkeerterrein is maanden dicht geweest voor herinrichting en uitbreiding. De renovatie van het terrein heeft vertraging opge lopen door de vorst van de afgelo pen weken. www.defietsenmakker.nl Troelstraweg 364, V1issin9en Geopend van 10.00 tot 17.00 uur middelburg - Zijn Zeeuwen tradi tioneel of is het geen cent te veel? In elk geval kopen de Zeeuwen niet massaal i-Phones, maar ge ven ze ruimschoots de voorkeur aan Samsung-smartphones, blijkt uit een onderzoek naar de tele- combranche in 2012 van de bu reaus Typhone en Bluemango. Met 52 procent is Samsung markt leider in het prijsbewuste Zee land. Bij de overige 48 procent doet Nokia - dat de smart- phone-slag miste - het opvallend goed: 36 procent van de Zeeuwen heeft er een. De i-Phone hobbelt er met 25 procent achteraan. HTC (17 procent) hijgt Apple in de nek. Voor een Blackberry en Sony ha len Zeeuwen hun neus op. Zonweringen Kozijnen-zonweringen-tuinmeubelen-reemdecoratle le'" JOcUlU horren - rolluiken garagedeuren overkapplngen/verande'e WWW. paCZORWGri ngGfl-H I www.fietsplezier.nl Van der Spiegelstraat 54 Goes Geopend van 10.00 tot 17 .00 uur STEENDIJK makelaar taxateur o.g. 0113-219445 06-53863250

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57