ZEELAND Mogelijk grote windmolenparken op Krammersluizen en Goeree Hoogwerkers almanak Winter schilder II Drie Zeeuwse initiatieven in Kroonappelfinale PvdA in Kamer vraagt of kosten opruimen Thermphos ook bij Europa kunnen worden neergelegd. Robbert Jan Swiers gaat in zijn roman honderd jaar terug Kreeften hebben nog niet zo veei zin in de seizoensopening OEFENEN OP HOOGTE www.pzewonen.nl Tuinen VRIJDAG 29 maart 2013 •.Qwtki - A Peruvian AAvontur» CULTUUR ZEELAND 'Rekening Thermphos naar EU' door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De PvdA in de Twee de Kamer wil van minister Henk Kamp (Economische Zaken) we ten of Europa kan meebetalen aan de sloop en het opruimen van de failliete fosforfabriek Thermphos in Nieuwdorp. PvdA-Kamerlid Jan Vos zal dat dinsdag vragen aan de minister als de Kamer praat over de kosten van de sanering van Thermphos. Vos stelt de vraag naar aanleiding van het besluit van de Europese Commissie om de dump van goedkope Kazachstaanse fosfor in Europa niet te verbieden. In de motivatie stelt de Commissie vast dat er een 'oorzakelijk verband' is tussen de dump van goedkope fos for uit Kazachstan en het faillisse ment van Thermphos. Het zijn volgens haar niet de crisis, produc tiekosten, nieuw productieproces, besluiten van het management of het al dan niet naleven van milieu normen die Thermphos de das hebben omgedaan. Toch heeft Europa niet besloten om de dump te verbieden. Een voudig gezegd zijn er veel bedrij ven in Europa die baat hebben bij de beschikbaarheid van goedkope fosfor. De belangen van die bedrij ven heeft de Commissie zwaarder laten wegen dan het belang van Thermphos. PvdA'er Vos vraagt zich af of dat een mogelijkheid biedt om (een deel) van de reke ning in Brussel neer te leggen. Gedeputeerde Ben de Reu (Econo mie) kent de motivatie van de Eu ropese Commissie. Hij overlegt met Europarlementariërs en het ministerie van Economische Za ken of en hoe (een deel van) de re kening in Brussel kan worden neergelegd. Het ministerie van Economische Zaken wil niet rea geren en wacht het debat van dinsdag af. Momenteel woedt een strijd over de vraag wie opdraait voor de opruimkosten van het Thermphos-terrein. Fabrieksin- stallaties zijn onder meer ver vuild met licht radioactief materi aal. Rijk, provincie en grondeige naar Zeeland Seaports willen dat de opruimkosten (naar schatting 70 tot 90 miljoen euro) volledig uit de verkoop van de fabriek wor den betaald. Curatoren stellen dat 40 miljoen van de boedelop brengst overblijft. Ze willen daar van maximaal 20 miljoen euro bij dragen aan de grote schoonmaak. Dat betekent dat er een gat is van 50 tot 70 miljoen euro. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Op de Krammerslui- zen en Goeree-Overflakkee ko men mogelijk grootschalige wind molenparken. Dat heeft het kabinet donderdag besloten. In overleg met provin cies zijn elf gebieden aangewezen waar tot 2020 nieuwe grootschali ge windmolenparken kunnen ko men. Het gaat behalve om de Krammersluizen en Goeree-Over flakkee om Eemshaven, Delfzijl, N33, Drentse Veenkoloniën, Wie- ringermeer, IJsselmeer Noord, Fle voland, Noordoostpolderdijk en de Rotterdamse haven. Deze gebieden zijn geschikt voor windenergieprojecten van meer dan 100 megawatt. De provincies wijzen dit jaar gebieden aan voor projecten kleiner dan 100 mega watt. Al deze gebieden samen zijn nodig om een totaal vermo gen van 6000 megawatt te realise ren. Dat komt neer op zo'n twee duizend molens, die jaarlijks ge middeld 3,6 miljoen huishoudens van elektriciteit kunnen voorzien. O Ga verder op VLISSINGEN - Als je moet leren om op hoogte te werken, zijn er maar een paar echt uitdagende plekken om te oefenen. De voormalige Scheldekraan in Vlissingen bijvoorbeeld, nu die is gerestaureerd. Leerlingen van de sportoplei- ding CIOS van het roe Scalda mochten gisteren de kraan beklimmen en ervan abseilen. foto Lex de Meester Alles over Tip? redactie@pzc.nl Hij kwam al eerder voorbij, de win- terschilder. Of beter gezegd de men sen die hem extra werk bezorgen. Deze week kregen de houten drem pels op dat Zierikzeese kantoor een laatste laagje stemmig donkergrijs, mooi contrasterend met het lichte kunststof laminaat in de gang. Een gang die leidt naar onder meer een kamertje waar je in-alle rust dos siers door kunt nemen. Aldus ge schiedde. Alleen was de betreffende medewerkster zo verdiept in haar bezigheden dat ze de verse verf niet opmerkte en er pontificaal haar Uggs op plantte alvorens terug naar de centrale ruimte te gaan. Haar gangen zijn nog steeds na te gaan. En inderdaad: de donkergrijze voet stappen steken prachtig af. DREISCHOR - Naast de Reisterse Droomclub uit Dreischor zijn de Ruilwinkel van SM WO Goes en Manteling uit Middelburg door naar de landelijke finale van de Kroonappels van het Oranje Fonds. Donderdag werd de definitieve lijst bekendgemaakt en kregen heel wat Zeeuwse initiatieven te horen dat ze niet door waren naar de landelijke finale. Er zijn nu nog 60 initiatieven van de ruim 4000 aanmeldingen over. Zij strijden met elkaar in drie cate gorieën; jeugd, buurt en helpende hand. De winnaars worden 18 april, na presentaties door de kan didaten, bekendgemaakt. De win naars krijgen een Appeltje van Oranje en 50.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53