Betrouwbare informatie over zorg ontbreekt Wageningen moet samenwerken, 4 BINNENLAND NIEUW FESTIVALSEIZOEN De economische malaise treft ook de festivalwereld. Festivals worden kleinschaliger en creatiever. Ziekenhuizen, artsen, verlos kundigen, verpleeghuizen. Ze leveren weinig informa tie over kwaliteit van zorg Het kwaliteitsinstituut zou zo snel mogelijk achthon derd indicatoren tegen het licht moeten houden Bezoekers zoeken beleving, sfeer, authenticiteit Het is niet meer groot groter, grootst UW ZDMERCRUISE BOEKT U BIJ CRUISEWINKEL.NL Ontvang nu een gratis Micheiin reisgids bij cruisewinkel.nl CRUISEWINKEL.NL www.cruisewinkel.nl Bel 020 421 11 15 door Francine Wildenborg DEN HAAG - Het kabinet wil dat pa tiënten zorgaanbieders kunnen ver gelijken, maar de informatie om dat te kunnen doen, ontbreekt. Dat zegt de Algemene Rekenka mer in een rapport. Ziekenhuizen, huisartsen, verlos kundigen, verpleeghuizen. Ze me ten van alles, maar leveren te wei nig betrouwbare informatie over de kwaliteit van zorg die ze bie den. Dat belemmert niet alleen de patiënt bij het maken van een goede vergelijking, maar ook de Inspectie voor de Gezondheids zorg bij het houden van toezicht en zorgverzekeraars bij het inko pen van kwalitatief goede zorg. Al dus het Rekenkamer-rapport. Sinds 1996 willen ministers van Volksgezondheid transparant ma ken wat wel en niet goed gaat in de zorg. Daarom hebben zieken huizen en andere zorgaanbieders in totaal zo'n achthonderd crite ria opgesteld, waarmee ze de zorg die ze leveren in kaart brengen. Het overgrote deel daarvan meet echter alleen hoeveel zorg is ver leend en niet of de behandeling ook geslaagd is en al helemaal niet of de patiënt tevreden is. Rekenkamer-onderzoeker Kees Vendrik: „Je wil niet alleen weten hoeveel operaties een arts heeft uitgevoerd, maar vooral hoeveel Crisis maakt de f< zonder complicaties naderhand." Ziekenhuizen hebben sinds 1996 bijna vijfhonderd indicatoren be dacht om hun zorg in kaart te brengen. Slechts 7 procent daar van gaat over de kwaliteit van zorg. De Rekenkamer zegt op ba sis van die metingen geen be trouwbare uitspraken over het ni veau van de zorg te kunnen leve ren. Ze stelt dat de kwaliteit en stabiliteit van de metingen 'te wensen overlaat'. Ook verzuimt een aantal sectoren - ziekenhuis-, huisartsen-, verlos kundige en gehandicaptenzorg - patiëntervaringen mee te nemen in zijn metingen. Een website waarop burgers alle informatie krijgen om zorg te ver gelijken, zoals minister van Volks gezondheid Edith Schippers wil, is zonder betrouwbare metingen onmogelijk, stelt de Rekenkamer. Ook haar oproep aan de inspectie om scherper toezicht te houden, is lastig te realiseren bij gebrek aan solide gegevens. De minister verwees gisteren in een reactie naar haar voorstel voor een 'kwaliteitsinstituut', waarmee de Tweede Kamer on langs heeft ingestemd. De Reken kamer juicht dat initiatief toe: het kwaliteitsinstituut zou samen met zorgaanbieders zo snel moge lijk de achthonderd indicatoren te gen het licht moeten houden, om tot een lijst te komen met metin gen die de kwaliteit van de zorg inzichtelijk maken. In het belang van patiënten, de inspectie, maar ook verzekeraars. Vendrik: „Zorgverzekeraars over wegen aanbieders te financieren op basis van geleverde kwaliteit. Dan moeten ze dat wel kunnen beoordelen." Om te voorkomen dat dat weer jaren duurt, heeft het nieuwe kwaliteitsinstituut 'doorzettingsmacht', benadrukt Vendrik. „Kwaliteit meten en openbaar maken is niet langer vrijblijvend." door Annemieke van Dongen SCHIJNDEL - In het kille Schijndel trapt Di-rect vanmiddag als eer ste act op Paaspop het nieuwe fes tivalseizoen af. Popfestivals trek ken zich niets aan van weersom standigheden. En van het econo mische tij? Paaspop bloeit alsof het geen crisis is. Bij de 175 acts verspreid over twaalf podia wor den meer dan 50.000 bezoekers verwacht. De voorverkoop van Pinkpop loopt volgens organisa tor Mojo nog beter dan voorgaan de jaren. En de 55.000 kaarten voor Lowlands (a 185 euro) waren ook dit jaar weer binnen een paar uur uitverkocht. Maar de schijn bedriegt. De econo mische crisis laat ook de pop- en dancefestivalwereld niet onbe roerd. Op het kerkhof der festi vals is het in 2013 voller gewor den. Zo wachten het Haagse pop festijn Beat Stad, bluesfestival Groeten uit Grolloo en het christe lijke Xnoizz Flevo Festival op we deropstanding. Ook de hiphopfes tivals Boogie Down in Breda en Albert Schendel, NHTV Beats and Roots in Den Bosch (voorheen Hiphop in Duketown) gaan dit jaar niet door omdat sub sidies en sponsorgelden zijn weg gevallen. Het Surinaamse festival Kwaku in Amsterdam gaat nood gedwongen in afgeslankte vorm verder en is niet langer gratis. Fes tivals als de Zwarte Cross, Dance Valley en Extrema Outdoor pro beerden juist extra bezoekers te trekken met korting. De festivalagenda is deze zomer echter niet veel leger. Voor elk eve nement dat verdwijnt, lijkt min stens een nieuw festival op te staan. Zo is er Best Kept Secret in Hilvarenbeek, dat met bands als Arctic Monkeys, Portishead en Si- gur Rós de zuidelijke concurrent van Lowlands hoopt te worden. In Amsterdam organiseert De We reld Draait door voor het eerst een eigen festival: De Wereld Draait Buiten. Op Vlieland debuteert He- re Comes the Summer. Friesland is met Welcome To The Village een driedaags festival rijker. De nieuwe festivals hebben ge meen dat ze proberen kleinscha lig over te komen. „Ze zoeken een mooi terrein, zoals Best Kept Se cret bij de Beekse Bergen heeft ge vonden, met een nette camping en een luxe bungalowpark", signa leert programmeur Robert Schaef- fer van poppodium De Effenaar in Eindhoven. •I»' BMSWll Boek tussen 27 maart 00 30 apol uw Middellandse Zm crutse en krijg een Micheftn mtósgids cadeau' Deze g»ds (303 pagina's dkl) staat vol met handige hps en informatie over de 56 mooiste aanlegplaatsen aan (te Middellandse Zee «OQTie w door Wilma de Cort WAGENINGEN - Muiterij in gemeen teland. Wageningen gaat in de con tramine. De gemeente laat zich niet de wet voorschrijven door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De VNG heeft haar leden ver zocht eind mei te melden met wie ze gaan samenwerken om al het extra werk uit te voeren dat het rijk op het bordje van de ge meenten legt. Alsof samenwerken móet, mop pert het Wagenings college. Wageningen heeft besloten de tijd te nemen om uit te vinden hoe ze de drie grote decentralisa ties (jeugd, werk, zorg) uitvoert. De VNG danst het Wagenings col lege iets te veel naar het pijpen van het kabinet. In een brief le vert het college forse kritiek om dat ze 'samenwerking van onder op afdwingt'. Wageningen kiest zijn 'eigen timeframe'. „Wij leggen verantwoording af aan de raad en niet aan onze belangenbeharti ger." Waarom doet u opeens zo moeilijk, loco-burgemeester Michiel Uitden- haag? Wageningen heeft al 32 sa menwerkingsverbanden? „Misschien juist daarom. Er zitten ook samenwerkingsverbanden bij die zijn opgelegd. Uit ervaring we ten we nu dat samenwerken, ze ker op de korte termijn, niet per definitie goedkoper is. Ons motto is: 'lokaal doen wat lokaal kan, re gionaal wat regionaal moet'." Maar er komt zo veel op de gemeen ten af, dat redden vooral de kleinere toch helemaal niet zonder méér sa menwerking? „Een collega van me is druk bezig in de regio na te gaan waarin we moeten samenwerken. We gaan het niet uit de weg en zullen op onderdelen móeten. Maar waar om dit forceren met deze deadli ne? De gemeenten overzien nau welijks de complexiteit van wat op hen afkomt. Het risico bestaat dat iedereen in een reflex van pa niek gaat samenwerken, omdat ze dit schip op zich zien afkomen. Wij doen een oproep: ga niet te snel mee in de vaart der volkeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4