EEN TUIN WONEN 9 VRAAG ANTWOORD I In de herfst en de winter zorgen we dat het de vogels aan niets ontbreekt, in de zomer shoppen we voor een nieuwe tuinset en nu, met de lente hopelijk op het punt van beginnen, zorgen we dat de tuin er fris en fruitig uitziet. Een tuin vol... biedt inspiratie voor maandenlang lekker buiten leven. Mooi lentegazon? Eitje! Lenteklaar App in de tuin Lekker en warm Eigen kweek Standing basket VRIJDAG 29 MAART 2013 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuin- boeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. PLAKKERIG Vier jaar lang heb je geen enkel probleem en dan plots: een vreemd, plakkerig spul op het blad van je citrusboompjes. Dat overkwam Marianne Janssen: „Mijn twee citrusboompjes, bei de circa 75 centimeter hoog en in een ruime pot, bloeiden altijd mooi en droegen veel kleine vruchten. Afgelopen najaar kwam er opeens een plakkerig goedje op het blad. Een van de twee boompjes verliest boven dien veel blad, wel zitten er nog altijd vruchtjes aan. Wat is er aan de hand? Ik ben bang dat het bladverliezende boompje doodgaat. Bij vorst zet ik beide potten overigens naar binnen." „Het plakkerige spul is honing dauw, een stroperige vloeistof die door luizen wordt afgeschei den", weet Romke van de Kaa. „Bij citrusboompjes gaat het bijna altijd om schildluizen. Die kun je zien zitten aan de onder kant van het blad. Vaak verdwij nen ze weer als de boompjes in de zomer buiten staan. Als dit niet gebeurt, kun je de luizen be strijden. Dat kan met ouderwet se middeltjes als zeep met spiri tus of met moderne chemicali ën, die in ieder tuincentrum te krijgen zijn. Maar als je die ge bruikt, worden de vruchten on geschikt voor consumptie!" BAMBOE Brenda van Dam bewoont sinds kort een appartement op de eer Fargesia nitida. ste verdieping, met een dakter ras van 3 meter lang op het zui den. „Ik ben van plan op de oost kant van het terras in drie pot ten bamboe te gaan zetten. Wel ke variant kan ik het best ne men? Ik zou het liefst een plant hebben die winterhard is en niet hoger wordt dan 2 meter." „De beste bamboe voor dit doel is Fargesia nitida", zegt Romke van de Kaa. „Kies wel een grote pot en geef regelmatig water en mest. De bamboe is winterhard, maar als hij in een kuip staat, kunnen de wortels 's winters wel bevriezen. Pak de pot daar om goed in als het meer dan 5 graden vriest. Noppenfolie is hiervoor geschikt." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Bellen kan ook: 024-3650509 f w door Suzanne Dijkstra foto's DesignPress voorjaar Na de winter zien de meeste gazons er fut loos uit. Er weer een frisgroen tapijtje van maken, kost veel energie. Dat is verleden tijd dankzij de nieuwe Gazonmest Plus van Pokon. De alles-in-één-voeding zorgt er in één keer voor dat het gras dieper kan wortelen en voorkomt mosvorming. Ver geet niet het gazon vooraf te verticuteren, zodat mos en ver vilt gras verdwijnen. Po- kon Gazonmest Plus is verkrijgbaar vanaf 14,95 euro bij tuincentra. www.pokon.nl Maak de tuin lenteklaar door alle bladeren, mos en onkruid uit de borders te verwijde ren. Robin van het merk Elho is een handi ge hulp voor in huis én voor in de tuin. De ze royale ton van stevig kunststof kan pro bleemloos overal mee naartoe worden ge nomen. Verzamel er tuinafval in of ge bruik hem als royale emmer bij het was sen van de ramen. Tub Robin is verkrijg baar in rond en vierkant, in talloze vrolijke kleuren. Prijs: vanaf 9,95 euro. www.elho.nl T r-fï|T We worden steeds digitaler. Nu kunnen de iPad en smartphone ook mee de tuin in. Diverse bedrijven ontwikkelen handige apps. Bijvoorbeeld Kettler. Dit tuinmeubel- merk maakt de keuze voor terrasmeubelen makkelijker. Wordt het een loungeset, love- seat of toch een klassieke tuinstoel? Bekijk het effect van de keuze op het scherm. De Kettler Outdoor Living App is gratis te downloaden voor de iPad, binnenkort is er ook een Androidversie. www.kettler.nl Nog te koud om buiten te gaan zitten? Maak dan een kampvuurtje in de tuin. De Belgische barbecuespecialist Barbecook ontwikkelde een handige driepoot met een ketting, waaraan een barbecuepan, een braadrooster of een sudderpot kan worden gehangen. Zo blijf je warm, terwijl pizza, groente of stoofpotjes heerlijk sudde ren boven het knapperende vuurtje. Na ge bruik is hij compact op te bergen. Er is keu ze uit twee hoogtes. Prijs vanaf 59,99 euro, exclusief accessoires, zoals een braadroos ter (vanaf 29,95 euro). www.barbecook.com Het is buiten nog te koud om te zaaien, maar binnen kan een begin worden ge maakt met een klein kasje. Zet hem op een lichte plek, geef de zaadjes voldoende wa-* ter en plant ze uit als het gevaar op vorst weg is en de plantjes te groot zijn voor de kas. Dit zinken exemplaar van Dille en Ka mille is stijlvol groen. Handig: bijbehoren de plantenstekers (1,75 euro) en bloempot jes (1,35 euro). Prijs van de kas: 14,95 euro. www.dille-kamiHe.nl Hanging baskets zijn al tientallen jaren po-v pulair in de Nederlandse tuin. Deze ty pisch Engelse manier van planten in hang manden krijgt dit seizoen een nieuwe te genhanger: de standing basket. Kwekerij In- nové Plants heeft deze staande bamboe plantenbak ontwikkeld. Hij is nu al ge schikt voor buiten als hij wordt beplant met vorstbestendige bloeiers, zoals viool tjes. Straks vormt de balkonplant van het jaar, de mini petunia, een weelderige bloe menzee. Innové Plants beplant de standin basket desgewenst met een mooie bloe- mencombinatie. www.innoveplants.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49