(A A T I Sneeuw 6 WONEN GROENE VINGERS Moroso, het meest toonaangevende meubelmerk ter wereld, glorieert dankzij twee pittige vrouwen: Patrizia Moroso en ontwerpster Patricia Urquiola. Ze vierden in Amstelveen hun professionele én persoonlijke vriendschap. mm VRIJD Romke van de Kaa sneeuw", wist de sla w w ger en hij plette een schnitzel. „Nou, veel kouder dan hier in de winkel zal het niet worden", zei ik, terwijl ik rillend een ons rookvlees in mijn boodschappentas liet glij den. De slager lachte en mepte energiek door. Ik ben dol op dat vrijblijvende geouwehoer met middenstanders; contact dat het onaangename boodschappen- doen draaglijk maakt. „Sneeuw op komst", gaf ik mijn verse kennis door aan de groen- tenboer, die twee deuren verder probeert zijn winkel overeind te houden temidden van het super- marktgeweld. Hij haalde zijn schouders op. „Ach, die paar vlok ken die jullie sneeuw noemen", zei hij minachtend. „Ik kom van de hoogvlakte van Turkije. Daar smelt de sneeuw in juni en in sep tember begint hij weer te vallen." Daar had ik niet van terug. „Maar 't is daar natuurlijk wel altijd dro ge sneeuw", probeerde ik. Maar ik wist dat ik schaakmat stond. Wie een tuin heeft, moet zeuren. Is het niet over de grond, dan wel over het weer. „Ik kan geen sneeuwklokje meer zien", riep een kennis. „In maart horen de narcissen te bloeien. Die rottige nachtvorst; straks gaan de magno lia's bloeien en dan worden alle bloemen bruin." Ja, de winter heeft voor mij ook wel lang genoeg geduurd. Maar je kunt ook je zegeningen tellen. Vooral sneeuw is een geschenk uit de hemel. Sneeuw beschermt Windmolenpalm in de sneeuw. alle planten tegen vorst en oosten wind. Dat wil zeggen: lage plan ten. Bomen en struiken hebben het ongeluk dat ze boven het sneeuwdek uitsteken. Maar in elk geval zijn hun wortels veilig. Sommige planten uit de Alpen of - nog verder - de Himalaya doen het bij ons matig of helemaal niet Dat komt onder meer door dat wij in de winter weinig sneeuw hebben. In hun thuisland schuilen die planten de hele win ter lang veilig onder een dik sneeuwdek. En als daar de sneeuw smelt, wordt het lente. Of, zoals op de hoogvlakte van Turkije, zomer. Maar hier hebben we kwakkelwinters. De ene week sneeuwt het, de volgende regent het. Of het vriest dat het kraakt boven de kale grond. Onze inheemse planten zijn daar wel aan gewend, maar meer exoti sche planten kunnen slecht tegen die wisselende temperaturen. De aronskelk - Zantedeschia - is een knolgewas uit Zuid-Afrika, dat de laatste tijd steeds populair der wordt als tuinplant. De grote witte bloemscheden zijn specta culair. De plant is net wel of net niet winterhard. Als je hem af dekt met een kruiwagen vol blad, komt hij de winter meestal wel Girlpower in designland Patricia Urquiola ontwierp ook fauteuil Klara voor Moroso. foto's DesignPress door Suzanne Dijkstra Of het bijzonder is dat twee vrouwen de col lectie bepalen van Moroso? Eigenlijk niet. Ik vind het veel opzienbarender dat je eens in je leven ie mand ontmoet waarmee het zó goed klikt, in alle opzichten", vertelt de Spaanse top- ontwerpster Patricia Urquiola (51). Ze viert bij meubelwinkel Co van der Horst in Amstelveen haar langdurende samenwerking met Patrizia Moroso, de art director van Moroso, een bekend Italiaans familiebedrijf in designmeubels. De dames fladderen vrolijk tussen de vele meubels door die uit deze samenwerking de afgelo pen jaren voortkwamen. Gezeten op bank M.A.S.S.A.S (Moroso Asymmetrie Sofa Sys tem Adorable Stitched), één van haar suc cesvolle ontwerpen voor Moroso, overziet Urquiola de meubelpresentatie die ze voor de winkel samenstelde. Wie door de winkel loopt, ziet meteen dat Urquiola een bijzonder oog heeft voor vor men en materialen. Moeiteloos zet ze Fjord - met cactusprint beklede loungefauteuil - tegenover Gentry, een strakke grijze bank. Beide ontwerpen zijn van haar hand. „Al haar meubels passen naadloos bij elkaar en toch zijn ze allemaal anders. Ze begint bij elk ontwerp vanaf nul, alsof ze nog nooit een meubel heeft ontworpen. Die open blik levert steeds unieke ontwerpen op, met aandacht voor het merk waarvoor ze het meubel ontwikkelt", vertelt Alberto Zontone, Urquiola's echtgenoot en tegelij kertijd de manager van haar designstudio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46