4 WONEN €130.000 Westlandstraat 18 Breskens €129.000 Alle vertrekken in de jaren dertig woning van Leu nis en Lia Riemens aan de Coentjesweg in Oud-Vos- semeer zijn de afgelopen jaren opgeknapt. Van de kelder tot de vliering. Om het huis levensloopbe- stendig te maken, bouwen ze nu een nieuwe tuinka mer op de plaats van het oude schuurtje. Tien jaar bouwen Mocht het nodig zijn in de toekomst, dan kun nen we van de tuinka mer eenvoudig een slaapkamer maken", zegt Leunis Riemens. „Alles is gelijkvloers met brede deuren. Naast de tuinkamer komt een badkamer en een bijkeuken voor de wasmachine en de droger. Achterin ko men openslaande deuren naar de tuin. We willen zoveel mogelijk lichtinval. Daarom komt bovenop het platte dak een grote, puntvormige lïchtstraat. Om in de nieuwe badkamer extra daglicht te krijgen, plaat sen we daar een lichtbuis." Leunis en zijn vrouw Lia wonen al zo'n dertig jaar aan de Coentjesweg. Hun vrij staande jaren dertig woning staat op 900 vierkante meter grond aan de rand van het dorp. De moestuin, helemaal achterin, grenst aan een weiland. „Ik houd van tui nieren", zegt Leunis. „En van bomen. Enke le bomen die ik zelf heb geplant toen we hier net woonden, heb ik alweer gerooid. Toen we het huis kochten in de jaren tach tig, hadden we net als nu een crisis. Omdat het een opknaphuis was, viel het binnen ons budget. Alles bij elkaar zijn we tien jaar bezig geweest met verbouwen en reno veren." Op de bovenverdieping zijn vier slaapka mers en een badkamer. Van de kamer en suite op de begane grond is een grote woonkamer gemaakt. Ook de keuken is ge moderniseerd. De kelder, die de vorige be woners hadden dichtgemetseld, is in ere hersteld. „Werkelijk alles is gestript en ver nieuwd", vertelt Lia. „Dat verliep allemaal heel soepel. Omdat we toen nog maar twee van onze vier kinderen hadden, verhuis den we gewoon van de ene naar de andere kamer." Enkele jaren na de renovatie van het huis lieten Leunis en Lia naast het huis een flinke garage bouwen. Met een gebro ken kap, helemaal in de sfeer van het huis. Die komt nu goed van pas als 'personeels- kantine' voor de timmermannen en de metselaars. De nieuwe tuinkamer komt op de plaats waar eerst een oud schuurtje stond. Dat was net zo oud als het huis en via een halle tje aan de keuken verbonden. „Het schuur tje was aan vervanging toe. De muren wa ren opgetrokken uit oude rode steentjes. En er zaten scheuren in", zegt Leunis. „Be gin vorig jaar ben ik al met Johan Krijger van de aannemer begonnen met het ma ken van plannen voor de nieuwbouw." Een groot deel van het werk doet Leunis zelf. „De oude aanbouw heb ik eind vorig jaar gesloopt. Alle voorwerk tot en met het uitgraven van de fundering heb ik zelf ge daan met hulp van anderen. De aannemer bouwt het casco. Daarna ga ik aan de slag met de aanleg van alle voorzieningen zoals water, elektra, vloerverwarming. Ook de verdere afwerking doe ik zelf." Leunis en Lia kozen bewust voor een sa menwerking met Bouwbedrijf Krijger uit Poortvliet, dat vorig jaar is overgenomen door Bouwbedrijf Schrijver uit 's-Graven- polder. Ze kennen het bedrijf van eerdere klussen aan hun huis. De contacten verlo pen altijd soepel, vinden ze. Bovendien werkt het bouwbedrijf met een open begro ting. „De meeste particuliere opdrachtge vers vinden dat prettig", zegt Landré Schrij ver, eigenaar van het bouwbedrijf. „De kos ten zijn opgesplitst in manuren en materi aalkosten. Per onderdeel zijn de kosten be schreven, daarmee is de calculatie inzichte lijk en transparant." Om de tuinkamer een minder kolossaal ui terlijk te geven en binnen zoveel mogelijk ruimte over te houden, zocht Leunis een smallere baksteen voor de buitenmuur. Hij stuitte daarbij op de SlimBrick, een steen van 7 cm breed. Een normale baksteen is al gauw 11 cm breed. In deze steen zitten in het midden drie uitsparingen. Minder volu me betekent minder gebruik van grondstof fen, energie en transport. „De stilstaande lucht in de uitsparingen zorg voor extra iso latie", zegt Leunis. „We wilden deze paars-rode kleur omdat die het best past bij de oude stenen van het huis." Ook voor de vloer en de fundering is ge bruikgemaakt van een noviteit: staalvezel- beton. Daarin zitten staalvezels van onge veer vijf centimeter lang. „Voor ons is het de eerste keer dat we met dit materiaal wer ken", zegt Landré Schrijver. „Het was even afwachten hoe het zou gaan, maar de man nen waren er zeer over te spreken. Een voordeel is dat ze minder handelingen moe ten verrichten omdat de bewapening gro tendeels kan wegblijven. Dat is dus voorde liger. Daar tegenover staat dat het beton zelf iets duurder is." Over de inrichting hebben Leunis en Lia nog niet nagedacht. „We moeten zelfs het sanitair nog uitkiezen. Als de tuinkamer eenmaal klaar is, gaan we die voorlopig ge bruiken als extra ruimte. Komt goed van pas als onze dochter en schoonzoon met baby Lianne met verlof uit Australië naar huis komen." OIO] 0 OIO cco Woning met garage, car port en tuin op het zuid oosten op 222 vierkan te meter eigen grond. Begane grond: toilet, woonkamer, gesloten in- bouwkeuken (2010) en aanbouw met bijkeu ken. 1 e verdieping: 3 slaapkamers en badka mer. 2e verdieping: bergzolder. Vrij uitzicht op plantsoen. door Elian van 't Westeinde Leunis en Lia Riemens hebben gekozen voor samenwerking met Bouwbedrijf Krijger uit Poort vliet, vanwege eerdere goede ervaringen, foto's Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44