Vindersloon helpt huis sneller te verkopen Almere weer koploper duurzaam bouwen 2 0 1 2 WONEN 1 Wonen op bijzondere locaties, in leegstaande kantoorpan den, voormalige scholen, verlaten kloosters of een kale fa briekshal. Een zee van ruimte hebben, tegen heel lage maandelijkse woonlasten. Dat is anti-kraak, een uitkomst voor de ware woonavonturier. Die moet niet te veel prijs stellen op privacy en ook niet al te honkvast zijn. Het nieuwe initiatief Zoekde- koper.nl versnelt de verkoop van huizen door verkopers vinders loon te laten bieden aan tipge vers. Steeds meer huizenverko pers ontdekken dat als ze vindersloon geven niet alleen het sociale netwerk van de verko per wordt aangeboord, maar juist een netwerk dat heel Neder land bestrijkt Zo helpt iedereen mee om de huizenmarkt uit het slop te krijgen. Vanuit de regering worden meer dere maatregelen getroffen om de huizenmarkt opnieuw leven in te blazen. Ook verschijnen er op internet regelmatig nieuwe initiatieven om huizenverkopers te helpen met het aanbieden van hun huis. Maar hoe vergroot je eigenlijk de kans om je huis te verkopen? Zoekdekoper.nl zegt door tipge vers te belonen een oplossing te hebben. Wordt de verkoop geslo ten op basis van een aanbeveling van een tipgever? Dan ontvangt hij of zij het vindersloon. Het platform Zoekdekoper.nl is zelfs een aanvulling op het aan bod van makelaars. Snel van je huis af? Biedt tipgevers vindersloon. Almere is volgens de bouwwereld toonaangevend als het gaat om duurzaam bouwen. Opmerkelijk is dat een ruime meerderheid (58 procent) in de bouwwereld niet direct een stad kan noemen die er met kop en schouders bovenuit steekt. Dat blijkt uit onderzoek van USP Marketing Consultancy dat in het vierde kwartaal van 2012 is uitgevoerd onder 237 res pondenten die werkzaam zijn in de bouw- en installatiesector. Hoewel niet overtuigend, ziet de bouwwereld Almere als beste jon getje van de klas. Dat was tijdens het laatste onderzoek in 2009 ook al zo. Almere wordt gevolgd door Rotterdam (5 procent, Amersfoort (vier procent en Groningen (vier procent. Overige steden worden ook nu erg weinig genoemd. Een mogelij ke reden dat de bouwwereld Al mere aanstipt kan zijn dat de ge meente een actief beleid voert voor duurzaam bouwen, te zien op duurzaamalmere.nl Daarnaast is Almere een relatief jonge stad die minder te maken heeft met verouderde (minder duurzame) gebouwen. LJLJ Q£ LU 1 fi 11 Anti-kraak is voor de ware woonavonturier door Sheila van Doorsselaer Zijn woonkamer was voorheen de kantine van een bankkantoor. Al leen de bar, de concentrische bui zen langs de muur en de lange TL-armaturen aan het plafond verraden dat nog. Met sfeerlamp jes, een kleedje op de salontafel, kamerplanten en planken vol boeken heeft Jan Bomhof (60) de enorme oppervlakte gezellig in gericht. Bomhof is anti-kraker, oftewel gebruiker, van het leegstaande kantoor aan de Kerkdreef in Axel. Het pand staat te koop en in afwachting van een nieuwe eigenaar en bestemming moet Bomhofs aanwezigheid vandalisme, diefstal, verpaupering en kraak voorkomen. Bomhof woont volkomen legaal in het pand. De eige naar heeft het toezicht ervan overgedragen aan Camelot Europe, marktleider op het gebied van leegstandsbeheer. Camelot plaatst, na een stren ge selectieprocedure, woonavonturiers in het leegstaande pand van hun eigen keuze en zij mogen hier tegen een lage maandelijkse vergoe ding tijdelijk gebruik van maken. Anti-kraak is iets heel anders dan huren. Een huurder heeft een contract en daarmee ook bepaalde rechten. Die heeft een anti-kraker niet. Bomhof is afkomstig uit Gouda en werkte tot zijn afzwaaien bij defensie. De liefde bracht hem een half jaar geleden naar Axel. „Ik reed hier wel eens rond in de tijd dat ik werkzaam was bij de marechaussee. Toen ik later mijn vriendin leerde kennen en bleek dat zij uit Axel kwam, was de streek dus geen onbekende voor mij. Verhuizen viel me niet zo zwaar, ik vind het hier heel mooi." Het stel wil uiteindelijk gaan samenwonen, maar tot het zover is, wil den ze wel al wat dichter bij elkaar in de buurt wonen. Wel zo gezellig, want Gouda-Axel is al snel zo'n twee uur rijden. Bomhof had kunnen kiezen voor een huurwoning via de reguliere weg; de woningbouwcorporatie. Hij koos ech ter voor iets heel anders: anti-kraak. „Dit kwam toevallig op mijn pad. Het is de eer ste keer dat ik anti-kraak een pand bewoon. Het bevalt op zich goed, moet je zien wat een enorme ruimte ik tot mijn beschikking heb! En dat voor nog geen tweehonderd euro in de maand." Voor dat bedrag heeft Bomhof op de eerste verdieping een gigantische woonkamer met open keuken (de voormalige kantine) tot zijn beschikking. Wat ooit de archiefruimte van de bank was, is nu zijn opslagruimte en dan heeft hij ook nog een ruime slaapkamer. Al les bij elkaar meet zijn stekkie zo'n negentig vierkante meter. Bomhof deelt de algemene voordeur bene den met een andere gebruiker die de bega ne grond van het kantoorpand bewoont. Als Bomhof naar zijn etage wil, moet hij eerst een stukje door de woonruimte van zijn mede bewoner. Ook delen ze de toiletruimte en een douche. De douchecabine is door Camelot ge plaatst, want die was natuurlijk eerst niet aan wezig in het kantoor. De douche staat op de overloop, vlak naast de deur naar de woonka mer van Bomhof. „Tja, het vergt wat aanpas singsvermogen allemaal, maar we komen er sa men wel uit." Voor anti-kraak moet je volgens Bomhof wel ge schikt zijn. „Soms komt de makelaar onaange kondigd over de vloer met potentiële kopers. Die wandelen dan vrolijk door 'jouw' slaapka mer. Dat moet je niet vervelend vinden. Je moet ook kunnen leven met het zwaard van Da mocles boven je hoofd, want je weet dat je op elk moment de boodschap kunt krijgen dat er een koper is en je binnen 28 dagen moet verhui zen. Dat vind ik persoonlijk het lastige aan an ti-kraak, je zit wel voortdurend op de wip." Het is de vraag of het spreekwoordelijke zwaard Bomhof zal raken en hij de boodschap krijgt te moeten verhuizen. „Ik denk dat ik voor het zover is al gezellig samenwoon met mijn vriendin." Jan Bomhof. foto's Mark Neelemans -f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42