1 de kerk en een van de slachtoffers IN HET NIEUWS 3 Bedreigingen politici bijna evenveel als 2011 sintick-rn 'Urntje markt 66 Slachtoffers zijn emotio neel betrokken. Ze reage ren niet altijd rationeel Ik dacht aan hoe moeilijk het voor mijn kinderen was. Een vader in de gevangenis nzaal bas+mar de jager VRIJDAG 29 MAART 2013 deed dit, niet ik' Zaterdag, zondag en maandag op de Markt in Middelburg! Westerscheldetunnel zaterdag 30 maart tolvrij! Le Collectionneur v.o.f. Damplein S 4331GC Middelburg Tel. 0118-638595 06 22450426 E mail collection0fzeelandnet.nl Tijdens de KOOP/C >NI)A(EN vn 12.00 - 17.00 uur |"l> c'f Markt in Mitl.klhm dat zich opvallend gedwee heeft laten meevoeren. „Het zal de angst voor het mes geweest zijn." Maar met name dat deel uit de verklaring zorgde gisteren bij de rechters voor gefronste wenkbrau wen. „Een meisje als Marianne. Die weet wat er komen gaat als een vieze man haar op het fiets pad grijpt en meeneemt, die in doodsnood moet verkeren: zij zal zich toch verzet hebben?", hield een van de rechters hem voor. Zij hielden Jasper S. een heel an der scenario voor: dat hij Marian ne die avond met veel geweld van haar fiets heeft gehaald en dat hij juist zeer geraffineerd te werk is gegaan. Moord in plaats van de spontane doodslag waarop de Frie se boer en zijn advocaat leken aan te sturen. Waarom legde hij bij voorbeeld zowel zijn eigen als haar fiets op verschillende plek ken, ver van de openbare weg? S: „Omdat ik onbewust wist dat het anders op zou vallen." En hoe wist hij dat de weide waarin hij Marianne dwong een volgens de rechtersideale plek' was voor de misdrijven die hij heeft gepleegd? „Toeval", aldus de verdachte. Nog een raadsel: op het lichaam van Marianne zijn sneeën aange troffen waaruit nauwelijks bloed Moordverdachte Jasper S. is gekomen. Volgens deskundigen valt dat alleen te verklaren door 'post-mortale factoren': het zou kunnen dat Marianne al levenloos was toen Jasper S. haar kleren wegsneed om haar te misbruiken. De verwurging zou daarmee 'over bodig zijn geweest', aldus de rech ters. De verdachte is daar echter stellig over. „Ik heb haar na de daad nog horen ademen." Experts zullen vandaag, tijdens de tweede zittingsdag, verder ingaan op die claim. Dat geldt ook voor de vraag hoe Jasper S. nu eigenlijk te karak teriseren is. De zwaar geëmotioneerde nabe staanden van Marianne dienden gisteren een schadeclaim van in totaal 80.000 euro tegen de boer in. Ze verwijten hem een gewe tenloze man te zijn. De boer zelf zegt wel degelijk gebukt te zijn ge gaan onder zijn stilzwijgen. „Meer dan ik dacht." Meerdere ke DIANEvonFURSTENBERG exclusief bij I YOUNG STYLE Markt 4 Terneuzen ren zou hij op het punt hebben ge staan om zich aan te geven. „In 1999 heb ik besloten dat ik het voor me zou houden. Ik dacht aan mijn gezin. Aan hoe moeilijk het voor mijn kinderen zou zijn, een vader in de gevangenis." Het moordwapen hield hij al die jaren bij zich. „Misschien wel als waarschuwende herinnering." Hij meed ritten langs de Keningswei, de plaats delict. Toen in 2012 be kend werd dat er een DNA-ver- wantschapsonderzoek gehouden zou worden wist Jasper S. dat het over en uit was. „Ik ben niet ge vlucht. Ik heb veel familie in de omgeving en ken ze goed genoeg om te weten dat ze aan het onder zoek zouden meewerken. Ik wist dat dit het laatste bedrijf zou zijn. Ben eigenlijk opgelucht dat het bekend is. Maar mezelf eerder aan geven kon ik niet. Ik had de moed er niet voor." DEN HAAG - Politieke figuren in de regio Den Haag hebben vorig jaar 113 keer aangifte gedaan van be dreiging. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) is dat nauwelijks meer dan in 2011, toen 107 keer aangifte werd gedaan. De 113 aan giftes vloeiden voort uit een to taal van 264 meldingen die bij het Team Bedreigde Politici (TBP) van de politie Haaglanden binnen kwamen. 151 gevallen bleken niet om strafbare vergrijpen te gaan. Per e-mail worden de meeste be dreigingen gedaan, veelal door minderjarigen. Twitter blijkt ook een populair medium te zijn om bedreigingen op te uiten. Face- book en Youtube zijn dat in min dere mate. 'Ouderwets' dreigen per brief of telefoon wordt ook nog steeds gedaan, meldt het OM. is tegen het zere been van de slachtoffers: wat nou empathie? Ze werken ons tegen! Klokk stel de een lijst op met 'goede' en 'fou te' congregaties, ordes die wel of niet goed meewerken bij het er kennen van klachten. De slachtof fers verwachten een kerk die zich zonder meer neerlegt bij elke be schuldiging van misbruik en met compensatie over de brug komt. De kerk op haar beurt vindt dat ze al veel meer doet dan gebruike lijk is. Slachtoffers van misbruik hoeven in de procedures voor de klachtencommissie veel minder bewijs te overleggen dan ze zou den moeten in een zaak voor de rechtbank. En er wordt grif be taald in al lang verjaarde zaken waarin de dader al overleden is: hoe genereus is dat? Een opmerking van kardinaal Eijk, de hoogste Nederlandse gees telijke, gisteren tijdens de hoorzit ting was tekenend: „De slachtof fers zijn emotioneel betrokken bij de zaak. Dat begrijp ik. Maar daar om kunnen ze niet altijd even ra tioneel reageren." Het leverde hem afkeurend gejoel van de pu blieke tribune op. Dat er een kloof is, erkent ook de kerk. Door het misbruik is het ver- Kardinaal Eijk trouwen in de kerk bij sommige slachtoffers volledig verdwenen. Daardoor wantrouwen zij bij voor baat elke oplossing. In de wandel gangen stelt de kerk dat de opstel ling van de slachtofferorganisaties soms contraproductief is. Mis bruikslachtoffers die akkoord wil len gaan met een regeling, wordt dat afgeraden door militante lotge noten. Nee, zeggen de slachtof fers, dat komt door de starre hou ding van wereldvreemde broe ders. Wim Deetman, voorzitter van de commissie die het mis bruik onderzocht, stelde gisteren dat hij hoopt dat de klachtencom missie over een jaar klaar is met alle tot nu toe aangebrachte za ken. Drie uur en veel emoties la ter lijkt dat ijdele hoop. ■an bas+mar itiële troon- ubilair dat kroont en ntrekkelijk is dan met een onde items an ra's. wat dat is maat- er is maar één h da's de klant! twi paasdag" open vanaf 12.00 uur kerkplein 57 kapelle 0113 343810 www.basmar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3