4 TO©S PZC Twee werelden, één van de top van COLOFON Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS /Cru c. ZAAK-VAATSTRA Het proces tegen Jasper S. draaide gisteren om één vraag: handelde hij in een roes of uiterst geraffineerd? PAUL KUSTERS toosenhenk.nl OO i sterk verschillens» sterftecijfer ziekenhuizen 1 - f II 1 f "x OP WELK KNOPJE HEB JE 6EPRUKT Q (0) 11 (0) TOO*» ei-* hêhx«NU. Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee 'Mijn lichaam door Niki van der Naald LEEUWARDEN - 'We', het grote pu bliek, dachten eigenlijk al zoveel over melkveehouder Jasper S. te weten. Mede ingegeven door de details die zijn advocaat Jan Vlug in de aanloop naar het proces al heeft prijsgegeven. Zo wisten we dat de man, die na meer dan der tien jaar door een DNA-verwant- schapsonderzoek als de vermoede lijke moordenaar van Marianne Vaatstra was ontmaskerd, 'een nuchtere, intelligente boer en goe de vader en echtgenoot' moest zijn. Een Fries die af en toe 's nachts op de fiets stapte en dan tientallen kilometers reed voor een bezoek aan prostituees in Gro ningen. Een man die op luttele ki lometers van de weide woonde waar hij in de nacht van 30 april op 1 mei 1999 het 16-jarig platte landsmeisje misbruikte, haar met haar bh wurgde en vervolgens meerdere keren met een mes stak. Dat alles heeft hij vrij snel na zijn aanhouding in november 2012 toegegeven. En toch wilden de honderden aan wezigen die gisteren in meerdere rechtszalen in de rechtbank van Leeuwarden het proces tegen Jas per S. bijwoonden nog meer we ten. Alles weten. Dertien jaar kon de familie Vaatstra niet verder met leven. Dertien jaar wachtte ook de rest van Nederland op wat de man zou verklaren die een van de meest bekende en voor ouders ook meest angstaanjagende moordzaken op zijn naam had staan. De nabestaanden van Marianne waren een dag eerder al gewaar schuwd en ingelicht. De meest gruwelijke details zouden tijdens de behandeling van de rechtszaak voorbijkomen. Over de manier waarop hun kind cq zus gewurgd was. Welke seksuele handelingen S. met haar uitvoerde. Hoe hij haar van haar flets sleurde, nadat hij haar toevallig had gepasseerd tijdens een nachtelijke fietstocht. Waar hij haar vasthield, hoe en hoe vaak hij haar keel doorsneed. Jasper S. stelde op dat vlak niet te leur. De kleine, ongeschoren man in schipperstrui gaf openheid van zaken. Van moment tot moment liep hij samen met de rechters de nacht die Marianne fataal werd door. Soms hakkelend en snotte rend, met gebogen hoofd. Soms honderduit pratend. Zelfverze kerd zelfs. Maar werden daarmee de belang rijkste vragen - hoe is hij hier toe gekomen en waarom zweeg hij meer dan dertien jaar - beant woord? Geenszins. Zijn eigen han delen in die nacht kon hij nog wel toelichten, maar cruciale de tails over de toestand waarin zijn slachtoffer zich bevond op het mo ment dat hij haar overmeesterde kon of wilde hij niet beantwoor den. „Ik heb gaten in mijn herin nering. Dertien jaar lang heb ik het verdrongen", luidde steevast het antwoord van S., naarmate de rechters hem steeds meer door zaagden over de in sommige op zichten juist wel gedetailleerde verklaringen die hij bij de politie heeft afgelegd. Die verklaringen leken vooral zijn verhaal te moeten ondersteunen dat hij die nacht - zoals hij het zelf omschreef- 'in een roes' heeft gehandeld. Dat er geen op zet in zijn handelen zat. Hij had onrust in zijn hoofd. Had last van stress door het werk op de boerde rij, door conflicten met zijn vader. Hij zag Marianne in haar eentje in het donker fietsen en dacht: „Zij is voor mij." Veelzeggend was zijn opmerking over de uit eindelijke verkrachting van Ma rianne: „Mijn lichaam deed dat, niet ikzelf." Vanaf het moment Vader Bauke Vaatstra, na afloop van de eerste zittingsdag. foto Remko de Waal/ANP dat hij haar van de fiets trok en de 16-jarige onder bedreiging van zijn zakmes een weiland in dwong, handelde hij naar eigen zeggen buiten zichzelf. Hij dood de het meisje, ja. Maar dat zou uit blinde paniek zijn geweest. Na de seksuele ontlading schrok hij min of meer wakker. Was de roes voor bij. Hij draaide Marianne op haar buik en kon haar op die manier eenvoudiger wurgen. Dat had hij wel eens in films gezien. Tien minuten, hooguit. Zo lang schat Jasper S. in dat zijn daden hebben geduurd. Waar vrienden en familieleden Marianne om schreven als een zelfbewuste meid, die zich niet zomaar iets liet zeggen, schetste Jasper S. giste ren het beeld van een slachtoffer ACHTERCROND MISBRUIK door Cyril Rosman DEN HAAG - De kardinaal, de bis schop en de overste kwamen giste ren door de voordeur binnen. Een hoorzitting later vertrokken ze door de achterdeur. Voor de voor deur stonden toen boze slachtof fers van seksueel misbruik in de kerk. Zij hadden tijdens de hoorzit ting de religieuze leiders al meerde re verwensingen naar het hoofd ge slingerd. Het tekende gisteren in de Twee de Kamer de kloof tussen de kerk en de slachtoffers van het mis bruik in die kerk. „Het lijken twee verschillende werelden, een van de top van de kerk en een van de slachtoffers", vatte D66-Kamer- lid Berndsen het samen. Die kloof lijkt, drie jaar na het aan het licht komen van het misbruik schandaal, eerder groter dan klei ner te worden. Gisteren hoorde de Kamer de kerkleiding, de slachtofferorganisaties en het Meldpunt Seksueel Misbruik RKK over de voortgang van de af wikkeling van het misbruikschan daal. Daar bleek dat na drie jaar, twee vuistdikke rapporten, hon derden zaken bij de klachtencom missie en 3,1 miljoen aan uitbe taalde compensatie het begrip tus sen de kerk en de slachtoffers nog steeds ver te zoeken is. Kerk en slachtoffers blijken al maanden niet meer samen om de tafel te zitten omdat slachtofferorganisa ties als Klokk het vertrouwen in het overleg hebben opgezegd. De kerkleiding heeft al meerdere malen excuses aangeboden voor het leed dat is aangericht en zegt alles te doen wat in haar mogelijk heid ligt om de slachtoffers te compenseren. Dat is echter wat anders dan het oprecht voelen van empathie voor de slachtof fers. En daar schort het volgens politici en slachtofferorganisaties aan. De afhandeling van veel klachten verloopt goed, maar een deel loopt vertraging op door lan ge juridische verweren vanuit de kerk. Meestal gaat het daarbij om zaken tegen broeders die mis bruik pleegden in internaten. Dat itr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2