'Buitenlandse agent' verdacht Fly-drives AZOREN 8 BUITENLAND IMMIGRANTEN OP CYPRUS Duizenden immigranten houden op Cyprus de huizen schoon. 'Het is moderne slavernij.' KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm Alle bomen in brand door inslag Ik onderhoud thuis vijf mensen, maar ik weet niet of ze me deze maand kunnen betalen door onze correspondent Olaf Koens MOSKÓU - Wanneer de politie voor je deur staat, schrik je. Wanneer er minuten later ook een camera ploeg van de Russische zender NTV op de stoep staat, weet je het als maatschappelijke organisatie ze ker: je zit flink in de problemen. De afgelopen dagen viel de poli tie, samen met medewerkers van het ministerie van Justitie en de Belastingdienst binnen bij allerlei niet-gouvernementele organisa ties (ngo's). Niet alleen Russische ngo's, maar ook Amnesty, Trans parency International en Duitse stichtingen zagen met de ambte naren steevast een cameraploeg verschijnen. „Waarom krijgen jul lie geld uit het buitenland?" is de enige vraag. Een paar uur later is het in de Russische televisièjour- naals te zien. De organisaties hou den zich niet aan de wet, hebben iets te verbergen en proberen met Amerikaans geld Rusland te desta biliseren. De toon is gezet. Sinds het begin van dit jaar zijn organisaties die deels worden gefi nancierd vanuit het buitenland verplicht zich te registeren als 'buitenlands agent', een term die stamt uit de tijd van de anti-Wes terse Sovjetpropaganda. De wet, die de afgelopen maanden samen met een heel pakket aan andere re pressieve maatregelen door de Doema is geloodst, houdt onder andere in dat ngo's net als tabaks fabrikanten waarschuwingen op websites en publicaties moeten plakken. Organisaties als British Council en US AID, die trainingen en taal lessen in Rusland verzorgden, hebben reeds de deuren moeten sluiten. „Het label 'buitenlands agent' is voor ons echt onacceptabel", legt Alexander Tsjerkassov tegen de verzamelde Russische pers uit. Hij is de voorzitter van Memorial, een organisatie die de zwarte kan ten van de Sovjet-geschiedenis in kaart probeert te brengen. Voor de derde keer in een week halen de autoriteiten zijn kantoor over hoop. „Wij zijn geen spionnen. Wij bestaan al twintig jaar, en we doen juist onderzoek naar de mensen die zeventig jaar geleden als buitenlandse agenten door de overheid werden zwartgemaakt en vervolgens doodgeschoten." Nederlandse diplomaten gaven eerder aan zich niet al te veel zor gen te maken over de wetgeving, vooral omdat de toepassing van al die nieuwe wetten onduidelijk is. In een gesprek met journalisten vorige maand in Moskou liet mi nister Frans Timmermans weten er niet gerust op te zijn, maar wei nig te kunnen doen. „Ik wil Rus land herinneren aan de verplich tingen die het heeft binnen de Raad van Europa. Ik kan het land alleen aanpakken op de regels die het zelf ondertekend heeft." Volgens Pavel Tsjikov van Agora, een juridische organisatie die ngo's in Rusland probeert bij te staan, zijn er sinds het begin van deze maand 89 organisaties tegen het licht gehouden in 24 verschil lende regio's in het hele land. „Technisch gezien hebben de in vallen bij de grote internationale organisaties niets te maken met de nieuwe wetgeving, daar kijkt men alleen naar de belastingaan gifte en of er niets in strijd is met extremisme", liet Tsjikov dinsdag weten. Ironisch genoeg moest gisteren ook Agora op last van de open baar aanklager met documenten naar buiten komen. Organisaties die deels worden gefinancierd vanuit het buitenland worden ge zien als 'buitenlands agent' Deze maand zijn al 89 orga nisaties tegen het licht ge houden in 24 verschillende regio's in heel Rusland De slaven van door onze correspondent Jessica Maas NICOSIA - Ze betaalde 3.000 euro om op Cyprus als huishoudster aan de slag te gaan, de 35-jarige Mai uit Vietnam. Ze kwam niet in een familie terecht, maar op een boerderij, waar ze nu woont in een barak zonder elektriciteit. Mai werkt zeven dagen per week, tien uur per dag, voor 220 euro per maand. Weglopen durft ze niet. De afgelopen drie jaar had ze negen dagen vrij. Al haar geld gaat naar Vietnam, waar haar zoon studeert. Activist Doros Polykarpou, direc teur van Kisa, de organisatie die zich inzet tegen racisme op Cy prus, kent zoveel voorbeelden. Mai is geen uitzondering, zegt hij. „Het is moderne slavernij. Uitbui ting, mensenhandel, gedwongen prostitutie. Welkom op Cyprus." Hij vreest de gevolgen van de cri sis voor de migranten, de meest kwetsbare groepen. Het aantal huishoudsters - velen komen uit de Filipijnen, Sri Lanka, Vietnam - ligt rond de 30.000. Veel op een bevolking van 800.000. Maar in Cyprus, waar meer Mercedessen per duizend inwoners rondrijden dan in Duitsland, is een hulp in de huishouding de normaalste zaak van de wereld. Zij houden de villa's schoon, zorgen voor de kinderen en de oudjes van het ei land. Door de crisis zullen veel fa milies niet meer in staat zijn om de buitenlandse hulp te betalen. Polykarpou: „Sommigen kunnen teruggaan naar het thuisland. An deren gaan voor een nog lager loon - nu 330 euro per maand - werken. Ik geloof niet dat Cyprio tische vrouwen ineens zelf gaan poetsen." Alleen op zondag - de enige vrije dag voor de huishoudsters - zijn de vrouwen zichtbaar in het open bare leven. De Filipijnse Karen (47) maakt zich zorgen. „Ik weet niet of ze me deze maand kunnen betalen." Thuis heeft haar familie het geld hard nodig. „Ik onder houd vijf mensen." Haar vriendin nen knikken instemmend. Wer ken op Cyprus is niet makkelijk. „We werken allemaal tien, twaalf uur per dag. Geen enkele werkge ver houdt zich aan de 7,5 uur die in het contract staan." Ook de dag loners - velen uit Afrika - worden hard geraakt door de crisis. Elke ochtend staan ze op een brug in het centrum te wachten op werk. „Ik heb de afgelopen veertig da gen één dag gewerkt. Voor 45 eu- Karen, huishoudser op Cyprus Alleen op zondag, hun enige vrije dag, komen de huishoudsters bui ten. foto's Nadeem Afzal ro", zegt de 40-jarige Elly uit Nige ria. Racisme op het eiland? Een bulderende lach klinkt. „Ik ben al zeven jaar hier. Heb jaren bij de zelfde baas gewerkt. Hij kent me goed, maar noemt me nog steeds zwartje." Hij schudt zijn hoofd. „Ze denken allemaal dat we die- SAO MIGUEL Vertrek: 8 april t/m 21 oktober verblijf in rustig gelegen 4-ster- ren appartement vlak bij de zee ontdek de Furnas-vallei, het schitterende meer Lagoa do Fogo tip: boek het excursiepakket, wandelpakket of ga walvis spotten! •8/11/12/15 dagen inclusief vlucht, verblijf en huurauto Zie www.kras.nl/38601 TERCEIRA SAO MIGUEL Vertrek: 10 mei t/m 27 september prachtige eilandcombinatie! ontdek op Terceira o.a. Angra do Heroismo en de Caldeira de Cuilherme en verken daarna 'het groene eiland' Sao Miguela* 8 dagen inclusief (binnenlandse) vlucht, verblijf in 3-/4-sterren hotels, ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/38296 SAO MIGUEL Vertrek: 8 april t/m 21 oktober 3-sterren charme hotel Solar de Conde op ca. 600 m van de zee ontdek de thermale bronnen, steile kusten, dorpen, en lavastrandjes tip: boek het excursiepakket, wan delpakket of ga walvis spotten! •8/11/12/15 dagen inclusief vlucht, verblijf en huurauto Zie www.kras.nl/38602 Vertrek: 10 mei t/m 4 oktober laat u aangenaam verrassen door 3 prachtige eilanden in één reis verken de eilanden Terceira, Faial en de adembenemende groene valleien op Sao Miguel 11 dagen inclusief (binnenlandse) vluchten, verblijf in 3-/4-sterren hotels en ontbijt en huurauto Zie www.kras.nl/38295 TERCEIRA 1 £551 Vertrek: 17 mei t/m 27 september verblijf in 4-sterren hotel do Coracol direct aan zee! ontdek Terceira vanuit UNESCO We relderfgoed Angra do Heroismo tips: bezoek aan het wijnmuseum in Biscoitos en de vulkaankrater 8/15 dagen inclusief vlucht, verblijf, ontbijt en huurauto '"'r Tkw f !ie www.kras.nl/35638 5 EILANDEN COMBI Vertrek: 3 juni t/m 16 september unieke combinatie van 5 eilan den, alléén bij KRAS.NL! ontdek alle highlights! bezoek Sao Miguel, Terceira en de eilanden Pico, Faial en Flores 15 dagen incl. (binnenlandse) vluchten, verblijf in 3-/4-sterren hotels en ontbijt Zie www.kras.nl/38441 waarom zou je meer betalen Pn\/en znn per persoon tenzij anders vermeldPriizen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds. SK BOULDER - Toen een meteorietin slag 66 miljoen jaar geleden een einde maakte aan de dinosaurus sen, was de klap zo heftig dat bin nen een paar uur bomen'over de hele wereld in brand vlogen. Dat schrijven Amerikaanse onderzoe kers in het wetenschapsblad Jour nal of Geophysical Research. De mete oriet sloeg in bij het schiereiland Yucatan in het zuiden van Mexico. Brokstukken vlogen door de klap de lucht in. Dat zorgde in de damp kring voor infrarode straling, die genoeg was om bomen over de he le wereld te laten ontvlammen, blijkt uit berekeningen. In de ja ren erna stierf driekwart van alle dieren en planten. De dieren die onder de grond of in het water dekking konden zoeken, zoals kro kodillen, schildpadden en mieren, hadden de grootste kans op overle ven. In de leegte na de verwoes ting, konden zoogdieren zich ra zendsnel ontwikkelen tot de soor ten die we nu kennen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8