8 UIT In de politieke satire 'Yes, Pri me Minister', met een hoofdrol voor Helmert Woudenberg, is ruim voldoende gelijkenis met het Nederlandse politieke le ven anno nu te herkennen zijn. Zaterdag 30 maart, Dorpshuis Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur. Zaterdag 30 maart, Dorpshuis Renes- se, 20.15 uur. Zaterdag 30 maart, De Pit, Terneuzen, 21.00 uur. Zaterdag 30 maart, De Piek, Vlissin- gen, 21.30 uur. Maandag 1 april, Protestantse kerk, Cadzand, 16.00 uur. De boodschap, niet de glitter Foto-concert 'Hermitage' laat kunstwerken horen en zien Hans Visser en Irena Filippova treden met enige regelmaat in Zeeland op. Dit keer brengen zij met gastmuzikan ten het foto-concert Hermitage. Het is een multi mediavoorstelling met in elkaar overvloeiende beelden van Rusland en de Hermitage in combina tie met muziek. Geen reproductie van barok of romantische muziek, maar eigenzinnige sfeerimpressies. Aankomend cabarettalent bouwt theaterfeestje Twee aankomend cabaretiers, Anuar en Max van der Burg (foto) staan borg voor het bouwen van een bont theaterfeestje. Anuar, winnaar van de juryprijs Cameretten in 2004, be schikt over groot improvisatietalent en een scherpe stand-up act. Van der Burg, publieksprijs Cameretten 2008, komt met rake typetjes, mooie lied jes en hilarische conferences. Melange Americana en pop van Geppetto the Whales De Belgische popgroep Geppetto the Whales brengt een melange van Americana en pop. Dat resulteert in een elegante mix van de mooie meer stemmigheid van de Fleet Foxes, de folky flavour van Mumford Sons, de jachtige ritmes van Arcid Fire en het geluid van My Morning Jacket en Crowded House. In het voorprogram ma: Geert the Chiefs. The Steel Breeze laat Pink Floyd uit jaren 70 herleven Pink Floyd coverband The Steel Breeze is opgericht in 2004 en heeft sinds het debuut in 2005 naam ge maakt binnen de Nederlandse Floyd scene. De band heeft zich als doel ge steld zoveel mogelijk liefhebbers live te laten genieten van de mooiste nummers van Pink Floyd. The Steel Breeze richt zich vooral op de mu ziek van de jaren 70 van deze groep. Gospelkoor Sonore verzorgt Wereldvredesvlamconcert Gospelkoor Sonore uit België ver zorgt het jaarlijkse paasconcert van de Stichting Wereldvredesvlam Cad zand. In dit dorp staat een monu ment (foto) als symbool voor het uit dragen van vrede over de wereld. Dirigent Johan Delaere van Sonore heeft voor dit concert een program ma samengesteld met negro-spiri- tuals, gospels en filmsongs. Walter Crommelin, Helmert Woudenberg, Sarah Marie Eweg en Evert van der Meulen (vlnr) in Yes, Prime Minister. politieke satire (Yes, Prime Minister, met Hel mert Woudenberg en anderen, op vrijdag 5 april in de Stadsschouwburg van Middel burg). Yes, Prime Minister moet in de jaren tachtig (de gloriejaren van Mrs. Thatcher) een suc cesvolle tv-serie geweest zijn. De IJzeren Dame zelf moet herhaaldelijk het regeren stilgelegd hebben om naar de nieuwste afle vering te kunnen kijken. Dat zegt wel wat! De remake in 2013 van Gold TV - met nieu we teksten van het oude en inmiddels ge ridderde tekstschrijversduo Jonathan Lynn en Antony Jay - moet het doen met twee sterren (op vijf). Maar de toneelversie van dezelfde Lynn en Jay pp West End doet het wel goed. Er zijn al drie uitverkochte seizoenen achter de rug, in het vierde seizoen trekt het stuk op tournee nog altijd volle zalen. Volgens ve len is de verklaring, dat de politici welis waar niet meer zo 'theatraal' zijn als toen, maar dat de problemen (bankencrisis enzo voorts) nu wel veel groter zijn. Dus geen ijzeren dames meer om je mach teloos bij te voelen, maar wel genoeg loden problemen. Het dagelijkse politiek geblun- der wordt teruggebracht tot een paar gesle pen intriges van onnozele machthebbers. Grote ego's die toch niet zonder instem ming van de kleine garnalen kunnen. Scha- duwplantjes die alles doen om toch wat aandacht van de zon te krijgen. Dat is ook in de Nederlandse versie van Yes, Prime Minister het plaatje. De oorspron kelijke namen (minister-president Jim Hacker, topambtenaar Humprey Appleby en secretaris Bernhard Woolley) zijn geble ven, maar er zal ruim voldoende gelijkenis met het Nederlandse politieke leven anno nu in te herkennen zijn. Ik hoef hier geen pleidooi meer te houden voor Helmert Woudenberg. De man is al tijd heel consequent geweest in zijn werk. Het was hem nooit te doen om de roem van de acteur, maar altijd om de zeggings kracht van het stuk. Nooit om de glitter, al tijd om de boodschap. Het is geen verfijn de emotievertolker, maar de man van het filerende woord. Wandelende ironie, dik wijls. Levend geweten, op een andere ma nier. En altijd maximaal betrokken bij en overtuigd van wat hij doet. Dat zal in Yes, Prime Minister wel niet an ders zijn. Veel onderkoelde ironie, en een duidelijke boodschap, reken daar maar op. 'Yes, Prime Minister', vrijdag 5 april in Stads schouwburg Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Ons dagelijks leven is om ringd met 'anderen', ook al staan we daar meestal niet bij stil. En als we alle nuances nu eens even op zijzetten, dan zijn we of wel geneigd die' ander naar ons toe te halen ofwel duwen we die van ons af. In de wereld van toneel leidt dat tot gevoelvol meeleven met de levens op de planken of tot onbarmhartig lachen om wat ze daar op dat hout aan het doen zijn. Tragedie of komedie, meer is er uitein delijk niet. En de voorkeuren voor de een of de ander zijn al even simpel in te delen. Dat is uiteraard persoonsgebonden, maar waarschijnlijk ook tijdgebonden. En dit is kennelijk niet de tijd van grote tragedies. Jammer voor mij, zoveel is zeker. In grote steden is van alles altijd wel iéts te vinden; het is in de provincie dat je de voor keuren van een tijd duidelijker ziet. In Zee land vandaag de dag dus sowieso al weinig toneel, en daaronder zeker geen grote dra ma's. Komende week moeten we het doen met een wrange komedie (In wankel evenwicht van Edward Albee, zaterdag 30 maan in het Minitheater van Middelburg) en een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70