Beoordeling 4 UIT Ricotta, het lekkerste restje KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven 'Ri cotta' betekent letterlijk 'opnieuw gekookt' en dat is precies wat er gebeurt met de wei Even binnenlopen doe je niet makkelijk bij restau rant Zee en Land in het Badhotel in Domburg. Om bij de voordeur te komen moet je een lan ge meanderende oprij laan af. Het hotel oogt aan de voorkant als een ouderwets landgoed, compleet met fontein in de tuin; binnen is het vooral modern. Hoewel Frankrijk be kendstaat als kaas- land nummer één, als het gaat om varia tie - elke dag van het jaar een ander kaasje kan Italië er ook wat van. Enorme hoe veelheden kaas worden daar ge produceerd. Wij kennen Parme zaanse kaas, mozzarella, pecori- no, gorgonzola en mascarpone: stuk voor stuk sterren in de keu ken. Eén kaassoort staat niet bij deze opsomming, omdat die nu eens een aparte plaats in de schijnwerpers verdient: de be scheiden ricotta. Applaus graag voor deze elegante Italiaanse veel- kunner! Ik heb een zwak voor dit zachte, frisse kaasje, omdat het eigenlijk een restproduct is. Hoe zit dat? Kaas wordt gemaakt van ver warmde melk waaraan stremsel wordt toegevoegd. De melk schift als het ware in wrongel (ba sis voor kaas) en wei (troebele vloeistof). 'Ri cotta' betekent let terlijk 'opnieuw gekookt', en dat is precies wat er gebeurt met die overgebleven 'nutteloze' wei. Hij wordt opnieuw gekookt. Hierbij klonteren de wei-eiwitten sa men en, o wonder! een nieuwe wrongel ontstaat. Laat die uitlek ken en je hebt ricotta, een verse, witte kaas met een losse struc tuur. Wat doen wij in Nederland, als grote kaasproducent, eigenlijk met onze wei? In het verleden werd het gezien als afvalstof en verdween het grootste deel ge woon in het oppervlaktewater, met alle rampzalige gevolgen van dien. Dat mag allang niet meer. Er staan hoge boetes op. Nu ge ven we het aan de varkens of we maken er Rivella van. Een heel ge zond drankje, dat helaas door te weinig mensen wordt gedron ken. Misschien omdat het als fris drank niet echt fris smaakt. Wei blijft toch iets weeïgs hebben. Kom op, dames en heren voe dingstechnologen, maak er eens een lékker, fris drankje van! Hoogwaardige eiwitten uit wei worden tegenwoordig gebruikt in de voedingsindustrie. Op be perkte schaal, dat wel. Het is rela tief duur ten opzichte van bij voorbeeld melkpoeder. Ook wordt het verkocht als kracht bron voor bodybuilders. Maar een eerlijk, herkenbaar, vers, culi- nair product als ricotta wordt er hier in Nederland bij mijn weten niet van gemaakt. Dus koop ik geïmporteerde ricot ta uit Italië. De supermarkt en speciaalzaak bieden het meestal aan in plastic bakjes of emmer tjes. Kijk in het koelvak, bij de zuivel. Wat maak je ermee? Heerlijke vullingen voor ravioli of cannello- Nieuw Nederlands in Domburg appel en een toef aardappelpu ree. De frisse flinter gedroogde appel er bovenop is lekker: een geslaagd gerecht. Mijn tafelgenote kijkt een beetje sip naar haar bord. De garnalen met witlof en geitenkaas zijn wel erg tot de essentie terug ge bracht: ze krijgt drie kleine schuitjes witlof, gevuld met een lepel garnalen. De witte drup pels op haar bord blijken de gei tenkaas te zijn: die liggen naast gele druppels kerriemayonaise. Ze is blij dat we nog een stukje brood krijgen. Omdat Zee en Land zich profi leert met de groenten, eet ik een vegetarisch hoofdgerecht: schijf jes gegaarde pompoen, met een pompoencrème er omheen, heer lijke knapperige kaaskroketjes en kruidig-zoete rode kool. Valt het tegen? Een beetje misschien: de gedachte was in ieder geval al creatiever dan bij veel concurren ten, maar de pompoen is wel een beetje saai bereid. Het hertenbiefstukje is rosé ge bakken en in dunne plakjes ge sneden. „Een lekker hert", klinkt het. In de ravioli's zit geen pasti- naak, maar knolselderij - ook een seizoensgroente uit de regio tenslotte - en er ligt een worstje van aardappelpuree bij. En ook hier hadden we toch wat meer creativiteit verwacht: echt ver rast worden we niet. De nagerechten zijn misschien wel het meest bijzonder: Mijn toetje is lekker ouderwets: een taartje van griesmeel met rozij nen erin en ernaast, met een bol letje rietsuikerijs en knapperige babbelaarversiersels. Mijn gezel schap eet een (koude) gegrati neerde peer met amandelspijs en stukjes marshmellow van pistache en chocolade. We sluiten af met koffie en thee en krijgen er zo'n etagère vol chocolaatjes bij, die trouwens la ter als thee en friandises op de rekening blijken te staan. Restaurant Zee en Land, Domburgse- weg 1, 4357 BA Domburg, telefoon: 0118 588 888. Elke dag geopend van 18.00 tot 20.30 uur. www.badhotel.com. Het restaurant is geschikt voor men sen in een rolstoel. Prijs-Kwaliteit Het eten was over het algemeen goed, maar niet bijzonder. We betaal den ruim 130 euro voor twee. Bediening Vlot, vriendelijk, attent: een beetje on persoonlijk gezien het grote aantal mensen. Entourage Prettige ruimte, maar het blijft een ho- teleetgelegenheid: te groot om echt gezellig te zijn. Conclusie: Zoals veel hotelrestau rants, lukt het ook Zee en Land niet écht om passie voor eten over te brengen. Het restaurant is in januari hele maal gerestyled, juist om dat bin nenlopen te be vorderen, horen we na afloop van ons etentje. Een grote opening geeft eters nu zicht op de keu ken en de keukenbrigade, bij de ingang is een intiem hoekje ge maakt waar kleinere groepen zich ook thuis moeten voelen. Het hotel hoopt op meer lokale eters. En daar zijn wij er twee van. We krijgen een kaart op ouder wets groot krantenformaat, ver deeld in vis ('Zee'), vlees ('Land') en vegetarisch. Bij som mige gerechten staat een Zeeuws vlaggetje: die zijn ge maakt met producten uit de re gio. Een aantal gerechten heeft 'een biologische inslag', men werkt hier bij voorkeur biolo gisch: de Nieuwe Nederlandse keuken: een internationale me nukaart, gebaseerd op streekpro ducten van het seizoen. „Om te beginnen een groet uit de keuken", zegt de serveerster als ze ons twee glaasjes voorscho telt. „Een amuse." Het is een hap je van een plakje gemarineerde (en zacht smakende) rettich, met een groene saus van augurk en kappers. Er onder liggen lek ker ronde graankorrels: couscous volgens de bediening, maar over de oorsprong van de balletjes ontstaat discussie tussen de tafel tjes: we weten het niet: rondkor relige rijst misschien? Of toch ex-1 treem lang geweekte couscous? Bij de tafels staan lange rode bi- strobanken aan de ene en stof fen stoeltjes aan de andere kant. De tafels zelf zijn van kunststof 'steigerhout', aan de muur han gen foto's van kinderen in Beve- landse klederdracht; foto's die te rug komen op de kussens die op de banken liggen en aan het pla fond hangen schemerlampen, te gen de ruiten is het licht ge kleurd: best gezellig voor een ho telrestaurant. Het is druk vanavond, vinden we: er zitten wat grotere groe pen in het gedeelte verderop, maar de bediening schakelt moeiteloos in een hogere versnel ling als er meer mensen binnen komen. We worden steeds door iemand anders geholpen, maar dat gebeurt vriendelijk volgens het boekje. We krijgen extra brood als het op is, en de Duitse buren krijgen een enthousiast college over Zeeuwse streek- drachten; even later wordt aan ta fel vakkundig een tong gefileerd. Zeeuwser dan Zeeuws belooft mijn voorgerecht te zijn: ik be stel gedroogde schar met 'Zeeuw se' tzatziki. De tzatziki blijkt een luchtige mousse van knoflook- yoghurt, waar de stukjes schar creatief uitsteken. Onder de yog hurt liggen nog blokjes biet met Vanuit het restaurant kunnen eters de koks aan het werk zien. In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eet gelegenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66