Stapelkamp verdedigt reis naar Manchester Stichting moet toekomst Mosseldag garanderen Sfeer opsnuiven, proeven en vastleggen In race voor Queen-titel Kritiek SP over info vK:™™e°rrk wethouder Orionis aan Havenplein 26 SCHOUWEN-DUIVELAND WD pleit voor aanpak van verpaupering door Rob Paardekam door Nadia Berkelder YERSEKE - Het wordt spannend voor Mosseldag 2013: de mensen van stichting Promotie Yerseke we ten nog steeds niet of het lukt om het evenement rond te krijgen. Om te garanderen dat de Mossel dag volgend jaar in ieder geval wel doorgaat, wordt de Stichting Mosseldag Yerseke .opgericht. „Die moet voör een goede basis structuur zorgen", zegt Rob de Waard van Promotie Yerseke. „En de continuïteit garanderen." Volgende week spreekt de organi satie met de Veiligheidsregio over het veiligheidsplan voor Mossel dag. Zonder een veiligheidsplan is het niet mogelijk om het evene ment te organiseren: de gemeente geeft dan geen vergunning. „En als we dat rond hebben, volgt de rest van de planning." Het is een lastige opdracht, be aamt De Waard. „Maar het is een opdracht die we onszelf hebben opgelegd. Je zou aan de ene kant denken dat het dit jaar moet kun nen, aan de andere kant blijkt het lastig omdat de tijd kort is." Vol gende week hoopt hij te horen of een ouder veiligheidsplan kan worden aangepast voor dit jaar. Vorige maand liet de Visserij vereniging, die de Mosseldag sinds 2010 organiseerde, weten dat het dit jaar niet lukt om het evenement rond te krijgen vanwe ge een tekort aan menskracht. De stichting Promotie Yerseke be sloot daarop alsnog een poging te wagen. Er is nog niet echt een da tum geprikt, zegt De Waard, maar de kans bestaat dat Mossel dag dit jaar iets later is dan andere jaren: vorig jaar was het half au gustus Mosseldag. Vorig jaar verliep de aanloop naar Mosseldag ook al niet bepaald vlekkeloos. Er was toen discussie over de verkoopprijs van de bak jes mosselen - die moest hoger, vond de visserijvereniging en over de 'volksere' elementen: de braderie, de kermis en de taptoe: het moest allemaal exclusiever worden dan het altijd was ge weest. kapelle - Nee, noodzakelijk was zijn reis naar Manchester natuurlijk niet, maar nuttig wel. Burgemees ter Anton Stapelkamp van Kapelle verdedigde donderdag tijdens de raadsvergadering zijn studiereis naar Engeland. Dat moest hij doen, omdat Ge meentebelang vragen stelde over de trip. Die partij vindt dat derge lijke reizen in deze financieel zwa re tijden niet gemaakt moeten worden. De burgemeester van Kapelle be nadrukt dat hij op uitnodiging mee ging naar Engeland en dat de reis de gemeente niet meer dan een kleine 1500 euro heeft gekost. Stapelkamp, die aanhaakte bij een aantal andere Zeeuwse (gemeen tebestuurders, zei dat de reis zijn inzicht in tal van zaken op het ge bied van sociaal beleid heeft ver groot. „Zo zijn de bezuinigingen die in Engeland op gemeenten af komen nog veel groter dan hier. Het is interessant om te zien hoe ze er daar mee omgaan. Ik heb in spirerende voorbeelden gezien van hoe mensen en bedrijven din gen oplossen." Dat het Britse Manchester en het Zeeuwse Kapelle weinig overeen komsten hebben, zoals gemeente belang stelde, beaamde Stapel kamp. „Maar Manchester was fei telijk alleen de plek waar we zijn geland met het vliegtuig. We heb ben vooral projecten in kleine plaatsen bezocht." Gemeentebelang staat overigens alleen in haar kritiek. Geen enke le andere fractie in de Kapelse raad heeft problemen met de reis van de burgemeester. bruinisse - De fractie van de VVD wil een onderzoek naar mogelijk heden om verpaupering op-Schou- wen-Duiveland aan te pakken. De fractie dient hiervoor vanavond een motie in tijdens de gemeente raadsvergadering. Volgens fractie voorzitter Wout van den Berg biedt de Woningwet verschillen de mogelijkheden om eigenaren van verpauperde panden aan te pakken en ze te dwingen iets aan onderhoud te doen. De fractie vraagt het college om een onderzoek te doen naar de al ternatieven. Daarna kan de ge meenteraad besluiten wat de bes te manier is. In 2010 vroeg de fractie ook al aan het college van burgemeester en wethouders om de verpaupering op te pakken maar dat heeft niet geresulteerd in concrete maatrege len. Op het hele eiland staan pan den te verkrotten, maar vooral in het centrum van Bruinisse is de si tuatie nijpend. kerkwerve - Culinair journalis ten uit Nederland, België en Duitsland zijn weer neergestre ken op Schouwen-Duiveland. Het is voor het eerst dat Duitse journa listen aanschuiven. „We proberen ieder jaar nieuwe mensen te trek ken", zegt Balth Roessingh, orga nisator. In drie dagen tijd sjouwt de groep van proeverij naar proe- verij of demonstratie en wordt in formatie gegeven over de Schou- wen-Duivelandse culinaire ge neugten. Het programma is dins dag gestart met onder meer een bezoek aan camping De Brem in Renesse, biologische fruitkweke- rij De Muyehof in Nieuwerkerk en Spelt Bakkers in Bruinisse. Woensdag stond onder meer een bezoek aan kookboerderij het Spennekot in Kerkwerve op het programma. Daar kregen de jour nalisten en fotografen een kookde monstratie en konden ze een hamburgertje van Zeeuwse worst proeven. Donderdag wordt het programma afgesloten met de start van het kreeftenseizoen. Fotografen bij het fornuis in het Spennekot waar hamburgertjes worden gebakken, foto Dirk-Jan Gjeltema goes - Olga Matondo is de enige Zeeuwse deelneemster aan de Queen of Africa verkiezing. In juli hoopt ze verkozen te worden tot 'Queen of Africa Benelux 2013/2014'. Queen of Africa International is een organisatie die jonge vrou wen naar eigen zeggen stimuleert hun doelen te halen. De organisa tie is op zoek naar een nieuwe am- bassatrice. De winnares moet een rolmodel voor anderen worden. Olga kwam als driejarig meisje als vluchtelinge uit Angola naar -Nederland. „Ik wil iets doen voor de mensen in Afrika, voor de weeskinderen en vluchtelingen. Ik ben dan wel niet in Afrika opge groeid, maar mijn roots liggen daar wel", aldus de 22-jarige Goe- se. De andere deelneemsters ko men voornamelijk uit de Rand stad. „Het is ook leuk als iemand uit Zeeland zou winnen, dat zet Zeeland ook eens in een ander daglicht." De winnares van de ver kiezing is de deelneemster die de meeste stemmen heeft verza meld. Stemmen kan via internet of via sms. Olga Matondo is kandi date nummer 10. De uitslag van de Queen of Africa- verkiezing wordt op 7 juli bekend gemaakt in Amsterdam. www.queenofafrica.info Olga Matondo (22) uit Goes. door Maurits Sep vlissingen - Wist hij het niet of heeft hij informatie achtergehou den? Hoe dan ook, de SP in Vlissin- gen is niet te spreken over het functioneren van wethouder Marin de Zwarte als voorzitter van Orio nis Walcheren. De rechter heeft 25 februari be paald dat Orionis ten onrechte mensen met een uitkering 32 uur per week laat werken als tegen prestatie voor die uitkering. Als wethouder én als voorzitter van het bestuur van Orionis Walche ren had De Zwarte dus op 7 maart moeten weten dat de rech ter die uitspraak had gedaan. Die dag vergaderde de raad van Vlis- singen en de SP diende toen een motie in precies over dit onder werp: het verlangen van een te genprestatie en de valse concur rentie die daardoor ontstaat ten opzichte van commerciële bedrij ven. In de raadsvergadering heeft De Zwarte echter niets verteld over die gerechtelijke uitspraak. De SP wil nu achterhalen of De Zwarte die uitspraak toen niet kende of dat hij informatie heeft achtergehouden. In beide geval len vindt de SP dat de wethouder in de fout is gegaan. „Als voorzit ter weet je toch welke rechtsza ken er spelen? En op welke dag een uitspraak volgt? Dan moet je jezelf actief op de hoogte stellen van die uitspraak", zegt fractie voorzitter Sem Stroosnijder. Vol gens Marin de Zwarte was hem niet bekend dat die uitspraak er was. Hij heeft die vorige week pas gekregen. „Informatie achterge houden tijdens de raadsvergade ring heb ik dus zeker niet." zierikzee - De lage temperaturen spelen de voortgang van de herin richting van het Havenplein in Zierikzee ernstig parten. Hoe groot de vertraging is, durft ge meentelijk projectleider Kees Pauwe niet te zeggen, maar het plan om na de Pasen in ieder ge val een deel van de kramen van de weekmarkt weer op het Haven plein neer te zetten kan niet door gaan. „Ze hebben minstens 15 gra den nodig om door te kunnen gaan met het werk. En die tempe ratuur halen we niet", aldus Pau we. Vooralsnog blijft hij echter op timistisch. „We blijven vasthouden aan ople vering van het Havenplein rond 1 mei." De marktkooplieden zijn inmid dels op de hoogte gesteld van de vertraging. „We praten de markt- commissie steeds bij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44