Maenpaa: duel met Spanje mooiste ooit Jong Zeeland ook tegen Feyenoord A1 Winterweer dwingt Shildon AFC 21 duels te spelen in veertig dagen 32 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Robin van Persie stimuleert en inspireert. Nog zeven goals erbij en hij is topscorer allertijden bij Oranje. VENLO - Spanje moest dinsdag in Frankrijk weer zijn beste voetbal naar boven halen om de kwalifica tie voor het WK in eigen handen te houden. Die krachttoer was nodig, omdat de regerend wereld- en Eu ropees kampioen zich een paar da gen eerder tegen Finland had stuk gelopen op VW-doelman Niki Maenpaa. Dat Maenpaa dinsdag in de ge wonnen oefeninterland tegen Luxemburg (0-3) geen tegendoel punt kreeg, was leuk. Maar het was niet te vergelijken met de stunt tegen Spanje, afgelopen vrij dag. De equipe van bondscoach Mika-Matti Paatelainen hield het wonderelftal van het Iberisch schiereiland doodleuk op 1-1. „Het was een bijzondere avond met een heel mooi resultaat", blikt Maenpaa terug op de wed strijd, die hij logischerwijs de mooiste uit zijn carrière noemt. „We zijn een hartstikke jong team, dit resultaat heeft ons veel zelfvertrouwen gegeven." In de basis begonnen moest hij al in de tweede minuut ingrijpen. Dat de doelpoging van Spanje dankzij hem op niets uitdraaide, gaf de 28-jarige WV-keeper ver trouwen. „En we wisten dat we voor een verrassing konden zor gen als we als een echt team zou den spelen." Dat die eraan zat te komen, hing al na 45 minuten in de lucht. „Spanje had tachtig procent balbe zit, maar echt gevaarlijk werd het niet. In de eerste helft kwam het niet verder dan een paar afstands schoten." Aan het begin van de tweede helft werd Maenpaa dan toch ge passeerd. Na een corner scoorde Sergio Ramos de 1-0 uit een kop bal. „Dat doelpunt kwam ook nog eens uit een spelhervatting. Maar daarna zijn we nog teruggeko men", doelt hij op de treffer van zijn teamgenoot Teemu Pukki elf minuten voor tijd. Hoewel hij tegen de regerend Eu ropees en wereldkampioen speel de, was Maenpaa vlak voor en tij dens het duel niet zenuwachtig. „Als je tegen Spanje speelt, is dat voor een keeper eigenlijk heel makkelijk. Tegen de nummer één van de wereld heb je weinig te verliezen." De man uit Espoo zegt onder de indruk te zijn geweest van het spel van Spanje. „Ze spelen heel snel, zijn gewoon heel erg goed. Onze tactiek was alle linies kort houden, ze geen ruimte geven. Dat werkte." Door de 1-1 moest Spanje zelfs nog even vrezen voor het verlie zen van de koppositie in de WK-kwalifïcatiereeks. Na de 0-1-winst op Frankrijk van dins dag staat het weer bovenaan in Groep I. YERSEKE - Feyenoord A1 komt in de maand mei twee keer naar Zee land. De junioren van de Rotter damse eredivisieclub zijn op 25 mei en 31 mei te gast in de provin cie. Zaterdag 25 mei fungeert Jong Zeeland als oefenpartner. De wed strijd wordt op sportpark Cleyn Moerken, het veld van w Yerseke, gespeeld. De aanvang is 15.00 uur. De organisatie is in handen van de stichting Zeeuws elftal, in sa menwerking met w Yerseke. Vrijdag 31 mei doet het team van trainer/coach Damien Hertog Middelburg aan. Op die dag speelt FC Dauwendaele tegen de Rotterdammers. Dat gebeurt in het kader van het veertigjarig jubi leum van de club. Nieuwe leider van Oranje door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Hij mag dan de aan voerdersband niet dragen, Robin van Persie is zonder enige discus sie de onbetwiste leider van Oran je. De enige international die nog in de echte top van Europa speelt, heeft bij Manchester United de loutering van een vedette onder gaan. Als de WK-kwalifïcatiereeks één ding duidelijk heeft gemaakt, dan is het wel dat Van Persie zich ver antwoordelijk voelt voor het gere noveerde Nederlands elftal. Hij waakt niet alleen over het jonge grut, hij is ook degene die het elf tal op de beslissende momenten bij de hand neemt. Hoe anders was dat nog op het voorbije EK toen Van Persie zich met Ibrahim Afellay afzonderde van de groep en weigerde met de pers te praten. Diezelfde Van Per sie is in het koninkrijk van Louis van Gaal een andere speler gewor den. Hij stimuleert en inspireert en dolt af en toe zowaar met de media. Dinsdagavond laat, na weer een glansrol, ging Van Per sie nog eens rustig in op de nieu we frisheid bij Oranje. Dat hij zich prettig voelt ziet hij op de eerste plaats als de verdienste van de bondscoach. „Van Gaal weet iedereen enthou siast te maken, hij raakt de spelers en is duidelijk. Ook als het straks even wat minder gaat moeten we gewoon blijven doen waar we goed in zijn." Zijn eerste kennis making met Van Gaal leverde vol gens de keuzeheer 'het beste ge sprek op dat hij ooit met een spe ler had gehad'. Die sessie vond plaats voor de eerste wedstrijd van Van Gaal tegen België, maar de uitkomst was wel dat de bonds coach zijn vertrouwen uitsprak in Klaas-Jan Huntelaar. „Van Persie", zo legde Van Gaal destijds in Brussel uit, „is een ge weldige speler, maar in Oranje heeft hij zijn kwaliteiten veel te weinig laten zien." Wie Van Per sie nu ziet spelen, kan het zich bijna niet voorstellen dat hij on der Van Gaal als bankzitter is be gonnen. De eeuwig lijkende dis cussie Van Persie of Huntelaar is inmiddels verstomd in het klate rende applaus voor de Rotterdam mer. Van Persie is bij dit Oranje stuurman en kapitein tegelijk. Gracieus zoekt hij zijn weg in het elftal. Soms is zijn spel oogverblin dend mooi, af en toe dodelijk effi ciënt. Hij is artiest en afmaker in een. Van Persie is de balvaste spits die doelpunten maakt, het ritme van de ploeg bepaalt en het team beter laat functioneren. Hij zakt in, waaiert uit en als het er echt op aankomt staat hij op de plek om de trekker over te halen. De Van Persie van nu is de Van Persie die Bert van Marwijk op het WK in Zuid-Afrika ook voor ogen had. Toen kwam het er niet uit. „Ik speel in Oranje zoals bij mijn club Manchester United. Soms zak ik wat terug, bovendien is er een '10' vlak bij me. Bij Uni ted Wayne Rooney, hier nu Rafael van der Vaart. Dit spel ligt me wel." Tegen Roemenie kreeg hij een pu- bliekswissel van de coach, die elk individu ondergeschikt maakt aan het team. Voor Van Persie maakte Van Gaal een uitzonde ring. Die buiging was op z'n plaats, want met zijn twee tref fers passeerde hij de iconen Johan Cruijff en Abe Lenstra op de eeu wige topscorerslijst van Oranje. Nog zeven goals erbij en hij is de nummer één. ORANJE PASSEERT MEXICO MET VEERTIENDE ZEGE OP RIJ Het Nederlands elftal is bezig aan een zelden vertoonde reeks over winningen in de WK-kwalificatie. Oranje boekte dinsdag tegen Roe menië (4-0) de veertiende zege op rij in de kwalificatie voor het mon diale voetbaltoernooi. De ploeg van bondscoach Louis van Gaal passeerde daarmee Mexi co, dat tussen 1949 en 1957 een reeks van dertien zeges neerzette. Oranje heeft alleen West-Duits- land nog voor zich. De West-Duit se voetballers boekten tussen 1969 en 1985 zestien zeges op rij. Het Nederlands elftal kan dat re cord in september evenaren als het wint bij Estland en Andorra. Oranje speelt daarna nog tegen Hongarije en Turkije. door Jaap van Essen SHILDON - Shildon AFC is een nie tig clubje met meer historie dan toekomst De ploeg uit Noord-En- geland beleeft het raarste seizoen sinds de oprichting in 1890. Als het even tegenzit, spelen ze tot half mei iedere tweede of derde dag een wedstrijd. Het is een raar gezicht, die rang lijst van de Northern Football Lea gue Division One, de een na oudste voetbalcompetitie van de wereld. Darlington 1883 gaat aan kop en heeft 37 duels gespeeld. Shildon AFC staat tiende en heeft pas 26 van de 46 competitieduels afgewerkt. De ploeg heeft er nog twintig te gaan, plus minimaal één bekerwedstrijd, de halve fina le om de FA Vase, komende zater dag. Zou Shildon winnen, dan rest zelfs een totaal van 22 wed strijden, af te werken tussen zater dag aanstaande en de eerste week van mei. Een blik op het programma leert dat het voor de amateurs, die alle maal fulltime werken en slechts een minimale vergoeding van de club krijgen, loodzwaar moet wor den. De wedstrijden volgen elkaar in een moordend tempo op: zater dag, dinsdag, donderdag, zater dag, dinsdag, donderdag, zater dag; zo gaat het maar door. En dat voor een team op het niveau van de Nederlandse eerste klasse. De enorme achterstand heeft di verse oorzaken. In de eerste plaats was het weer in Noord-Engeland bar en boos. Elf duels werden al afgelast En een wedstrijd werd ge staakt wegens een sterfgeval. Maar er waren ook vrolijke rede nen waardoor Shildon zo'n achter stand opliep. De ploeg presteerde goed in de vele bekertoernooien. De mannen van manager Gary Forrest speelden in de FA Cup, de League Cup, de Durham Challen ge Cup en nu dus nog steeds in de FA Vase, waarin ze nog één stapje van de finale op Wembley zijn verwijderd. Gareth Howe vindt het succes mooi, maar ook niet veel meer dan dat. „Zeven jaar geleden kwam ik hier weer wonen, vlak bij het voetbalveld. Toen kwam de club in de problemen en ben ik sponsor geworden. Als de club was omgevallen, waren ze huizen gaan bouwen in mijn achtertuin. Dat wilde ik voorkomen." Howe vraagt zich af hoeveel wed strijden Shildon AFC dit seizoen nog gaat spelen. „Ik kan me niet voorstellen dat we ze allemaal gaan voetballen. Ik denk dat de Het veld van Shildon wordt sneeuwvrij gemaakt in de hoop dat het beker duel van zaterdag door kan gaan. foto dPD bond op zeker moment zal zeg gen dat we alleen nog spelen te gen ploegen die voor promotie of degradatie in aanmerking komen. Maar met drie ploegen die promo veren en evenveel die degraderen, zijn er nog een boel teams in de strijd." Tijdens het gesprek voor ziet Howe alweer een nieuw pro bleem: „Het sneeuwt hier alweer. Ik kijk nu uit op het veld, er ligt al weer dik vijf centimeter sneeuw op. Ik voorspel dat de halve finale van zaterdag ook weer niet door gaat." Later op de dag meldt Ho- we zich weer. Nu met een foto waarop te zien is dat het veld sneeuwvrij wordt gemaakt. Nog meer achterstand in wedstrijden, dat kan ook niet meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32