Sociale media op reltrappers gescreend De nooit geliefde Chipknip verdwijnt Meesterwerk weer veilig terug in eregalerij IN HET NIEUWS 3 Politie moet uniform in tv-serie toestaan Ii!_ DONDERDAG 28 MAART 2013 onder controle Adang. Figuren zoals 'de waxine- lichtgooier' zullen hun acties ook nooit van tevoren op internet aan kondigen. Die kunnen er hooguit op het moment zelf uitgepikt wor den door politiespotters in het pu bliek. „De politie zal uiteraard nu al kij ken wie mogelijk iets kwaads in de zin heeft. Het gaat dan om de bekende gezichten. Hooligans of onruststokers in een wijk. Die kun je in de gaten houden. Veel onvoorspelbaarder is de razend snelle mobilisatie van mensen die ter plekke kan ontstaan. Mensen hoeven niet eens kwade bedoelin gen te hebben, maar als de om standigheden niet berekend zijn op een grote toestroom kan het helemaal mis gaan." De autoriteiten moeten op 30 april weten wat er op straat gaan de is. Moeten het overzicht hou den. „Op zo'n dag zeifis het niet meer zo relevant wat mensen op Facebook of Twitter zetten. Boven dien: als er heel veel mensen bij elkaar zijn vliegen communicatie netwerken er vaak uit." Commu nicatie met de menigte is dan es sentieel, zegt Adang. „Bijvoor beeld via lichtkranten." De massa moet volgens Adang ook niet als één massa worden be schouwd. „Iedereen maakt indivi duele keuzes: de éen helpt, terwijl een ander juist in paniek iemand Koninginnedag eindigde in 2010 met opstootjes nadat het treinver keer rond Amsterdam ontregeld raakte en reizigers niet meer naar huis konden, foto Amaury Miller/HH vertrapt. Je zag het in Duisburg, waar feestvierders in de verdruk king raakten. Je zag het ook bij de Damschreeuwer. De autoriteiten moeten daar ook naar handelen, moeten vooral differentiëren. Dat doen ze ook steeds meer. De rel schoppers worden afgezonderd van de welwillende meerderheid. Juist om te voorkomen dat die laatste zich aangesproken voelt en zich ook tegen de politie keert." AMSTERDAM - De politie Amster dam scant nu al volop berichten op sociale media op signalen over mogelijke ordeverstoringen tij dens de festiviteiten rond de troonswisseling op 30 april. Dat bevestigt een woordvoerster. De Amsterdamse politie maakt daarbij gebruik van de expertise van andere politie-eenheden. Het uit de hand gelopen Project X-feest in Haren in 2012, dat op gang kwam door oproepen op Facebook, geeft aanleiding om extra in te zetten op het volgen van wat vooral jongeren via social media afspreken om te gaan doen op 30 april. Volgens Arnout de Vries, onder zoeker en adviseur bij TNO op het gebied van sociale media en maatschappelijke veiligheid, is het organiserende vermogen van sociale media het bedreigendst voor de autoriteiten. „Het kan een schaal aannemen waar veiligheids diensten van schrikken. Een actie kan groot worden, zeker als de re guliere media het ook nog oppik ken." Hoe op die berichten te reageren? Volgens De Vries kan de politie in eerste instantie digitaal ingrijpen: „Je kan degene die een bericht ge post heeft benaderen en vragen of hij dat verwijdert. Als hij niet reageert, zou je een huisbezoek kunnen overwegen en iemand fy siek aanspreken. Jongeren schrik ken daar vaak nog van." Bij serieu zere intenties wordt het echter vervelender. „Als mensen nickna mes gebruiken en zich verschui len, moet je zwaardere middelen inzetten. Zoals bij onderzoeken naar hackers gebeurt." Er wordt nu veel waarde gehecht aan de digitale politie, maar die is relatief nog klein. „De digitale ex perts hoeven niet per se kennis te hebben van de diverse groeperin gen die actief zouden kunnen zijn. Ik noem maar hooligans, of Hells Angels. De crux zit 'm in het bij elkaar brengen van de ver schillende specialistische kennis. Het is de vraag of dat nu lukt." AMSTERDAM - Consumenten die nog aankopen met de Chipknip wil len afrekenen moeten snel zijn. Uiterlijk zaterdag trekken detail handel en benzinestations de stek ker uit de Chipknip en gaat het betaalmiddel, dat nimmer popu lair is geworden, een zachte dood tegemoet. Op 1 januari 2015 wordt de Chip knip definitief doodverklaard, zo heeft Currence gisteren bekend gemaakt. Currence beheert betaal- concepten als Chipknip, pin en iDeal. Hoeveel geld consumenten op hun Chipknip hebben staan, willen de banken niet zeggen. Wie zijn gechipte euro's wil vei ligstellen moet de Chipknip eind volgend jaar in het oplaadappa- raat steken en op de knop 'terug storten' drukken waarna het sal do bijgeschreven wordt op de ei gen bankrekening. Of opgeladen Chipknips na 1 ja nuari 2015 nog inwisselbaar zijn, is onduidelijk. „Het is aan de ban ken hun klanten daarover te infor meren. Wij rekenen erop dat zij zorgvuldig met het geld van ande re om zullen gaan," zegt Sybren Visser van de Consumentenbond. „Wij gaan onze klanten erop wij zen dat ze hun Chipknip bijtijds leeg moeten maken," zegt Margo van Wijgerden van de Rabobank. Het aantal oplaadpunten - nu nog 36.000 - wordt de komende tijd geleidelijk minder. Chipknips kunnen voorlopig nog wel ge bruikt worden in parkeergarages, bedrijfsrestaurants en bij snoep en drankenautomaten. In het stervensuur van de Chip knip lanceren de banken deze zo mer het contactloos betalen. Net als de Chipknip met een vooraf opgeladen kaart. Maar die hoeft niet meer in een terminal te wor den gestoken. Eenvoudig swipen langs de terminal en de bood schap is betaald. »»Wij gaan onze klanten er op wijzen dat ze hun Chip knip bijtijds leeg moeten maken." door Fran^oise Ledeboer AMSTERDAM - De omgeving van het Rijksmuseum was afgezet, een legertje politie hield het druk foto graferende publiek in de gaten en voor de massaal aanwezige media was achter dranghekken een her metisch afgesloten persvak inge richt. Rembrandts Nachtwacht verhuis de gisteren terug naar zijn plek in de eregalerij van het vernieuwde Rijksmuseum. Voor het meester werk van de koning onder de Gouden-Eeuw-schilders waren gelijke veiligheidsmaatregelen ge troffen als voor levende royalty. De waarde van Rembrandts mees terwerk uit 1642 is zelfs niet in eu ro's uit te drukken. Werd het doek tijdens de oorlog simpelweg opgerold opgeslagen in een bun ker in de duinen en later in een Limburgse mergelgrot, nu was het transport minutieus voorbe reid om de geringste kans op scha de te elimineren. Kunsttransporteur Crown Fine Art had het doek - 4.54 meter breed, 3.79 meter hoog en 170 kilo zwaar - in de Philipsvleugel ter bescherming eerst in een houten 170 kilo weegt 'De Nachtwacht' en het het werk is 4.54 meter breed en 3.79 meter hoog. frame geplaatst. Voor de heenreis in december 2003 had het labora torium van Philips al een 'intelli gente' beschermhoes ontwikkeld met sensoren voor temperatuur, luchtvochtigheid en schokken. Vooral temperatuurschommelin gen vormen een risico als een oud schilderij door de buitenlucht wordt verplaatst: de verf kan gaan craqueleren of zelfs loslaten. Stel je voor, een penseelstreek van Rembrandt die van het doek dwarrelt. Kun je niet hebben. Daarom werd zelfs de slechts eenmaal gebruik te beschermende jas van Philips eerst nog uitvoerig getest - wer ken de sensoren nog wel goed? Dat bleek zo te zijn. En zo werd het topstuk gisteren door gehelmde werknemers van Crown Fine Art uit de tijdelijke tentoonstellingsruimte gehesen en op een zware ijzeren kar gezet. Met een slakkengangetje rolde De Nachtwacht vervolgens naar de Passage-ingang aan het Museum plein. Onder luid applaus van de toeschouwers werd Rembrandts meesterwerk veilig het hoofdge bouw ingetakeld via een heropen de sleuf in het metselwerk, die de bijnaam brievenbus heeft gekre gen. De Nachtwacht en andere Gouden Eeuw-meesterwerken hebben de afgelopen ruim negen jaar in de Philipsvleugel zo'n 8,5 miljoen bezoekers getrokken. Het vernieuwde Rijksmuseum wordt op 13 april geopend door ko ningin Beatrix. AMSTERDAM - De Nationale Politie moet producent Four One Media toestemming geven om in de tv-serie Dokter Tinus gebruik te ma ken van politie-uniformen en -au to's. Dat oordeelde de rechtbank in Amsterdam gisteren in het kort geding dat door tv-producenten was aangespannen. De producent mocht geen gebruik maken van officiële politiespullen, omdat het gedrag van de agent in de serie volgens de politie niet zou bijdragen aan haar imago. De rechtbank oordeelde dat de vrij heid van meningsuiting van pro grammamakers zwaarder weegt dan het belang van de politie om haar imago te beschermen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3