Eén zak chips, en één fles frisdrank voor de hele week, voor het hele gezin ZEELAND 29 STIJGENDE VASTE LASTEN Hoe vaak ik niet gezeten heb, met mijn kasboekje voor me, en maar turen: hoe kan ik schuiven... —4^ DONDERDAG 28 MAART 2013 Nooit eerder hadden bijstandsge rechtigden zo weinig te besteden. Een gezin met twee kinderen heeft volgens berekeningen van het Nationaal Instituut voor Bud getvoorlichting (NIBUD) maande lijks maar vijf euro voor cadeaus, sporten en uitgaan. Vooral de stijgende vaste lasten en uitgaven voor kleding, extra ziektekosten en onderhoud druk ken zwaar op het budget. Voor de kosten die opgroeiende kinderen met zich meebrengen zijn kinderbijslag en kindgebon den budget bij lange na niet toerei kend. foto Mechteld jansen als die bijna afgelopen is. Dan krijg je het goedko per maar je hebt niet altijd wat je zou willen." „Albert Heijn is eigenlijk te duur voor mij, maar bonusaanbiedingen of afgeprijsde dingen kan ik me soms veroorloven. Dan eten we een hele week Gelderse gekookte worst, omdat die in de aanbie ding was. Ik kan niet op de voedselbank terugval len, want ik heb geen schulden. Maar ik sta wel el ke maand rood, en dat is in feite toch ook schuld. Zo nu en dan valt er een briefin de bus van de bank dat ik het tekort moet aanvullen. Dat lukt dan met mijn bijdrage voor chronisch zieken, die ik altijd apart zet. Met veel moeite. Een dag lang sta ik dan in de plus, daarna kan ik een tijdje voor uit voordat de bank weer gaat piepen. Ik mag tot 500 euro rood staan. Als er een gat gevuld moet worden, sta ik al snel rood. Want er gaat altijd iets af, er komt nooit bij. De extraatjes zijn om gaten mee te vullen. Als het vakantiegeld komt, gaat dat meestal op aan dingen die aan vervanging toe zijn. Eigenlijk heb ik altijd mijn kasboekje in het achter hoofd. ja, ik heb een echt kasboek. Alles hou ik bij." „Mijn kinderen werken doelbewust naar finan ciële zelfstandigheid toe, en ze zeggen nu al tegen mij: 'Ma, als je later moeilijk zit, dan zijn wij er'. Dat is goud waard. Mijn dochter zegt altijd: 'Ma, ik ben blij dat we zo zijn opgevoed, want wij zien de waarde van het geld.' Het is een goede leerschool geweest. Ze hebben vrienden en vriendinnen waarvan de ouders de opleiding betalen, die van mij werken. Als het kan. Mijn zoon heeft geen bij baantje meer: toen hij 19 werd, knikkerde de baas hem eruit omdat hij te duur werd. Nu leeft hij van zijn beurs, een lening en een aanvullende beurs. Zijn studiegeld voor het mbo betaalt hij in maan delijkse termijnen. Komt nog bij het boekengeld en andere dingen voor zijn opleiding, zijn ziekte kostenverzekering en 100 euro kostgeld voor mij. Veel minder dan het Nibud rekent, maar hij heeft al zo weinig. Mijn zoon gaat bijna nooit meer uit. Dat kan niet. Van wat hij overhoudt, moet hij ook nog kleding en extra uitgaven betalen. Een heel en kel keertje trakteert een vriend hem." „Mijn dochter zit in ongeveer dezelfde situatie, maar zij is iets jonger en heeft nog wel een bijbaan tje. Het hele jaar werkt zij op de donderdagavond, op de zaterdag en de koopzondagen, naast haar stu die en stage. Mijn schrikbeeld is dat mijn kinderen ook in de bijstand komen. Dat er straks geen werk voor ze is. Als ik nu duizend gulden kreeg, zou ik ze zo 500 euro ieder geven voor de studie. Dat is nu het allerbelangrijkste in mijn leven, dat zij hun diploma halen, dat ze kunnen werken." „Maar als ik die duizend euro aan mezelf zou moe ten besteden? Ik zou het even niet weten. Een paar nieuwe pannen, nieuw bestek, een passend ser vies, zodat je de tafel eens zo mooi kan dekken als in de bladen. Dat lijkt me geweldig! Maar het mooiste lijkt me toch wel een afwasmachine. Ik zie zo slecht en mis vaak vlekjes en vieze plekjes bij de afwas. Dan komt er bezoek en schaam ik me, als de glazen niet schoon blijken te zijn..." „Een maand geleden was ik jarig en heeft mijn zus me een dagje wellnesscentrum cadeau gedaan. Een hele dag in modderbaden liggen, meisjes die aan mijn voeten friemelden... O, het was zo heer lijk! Het allermooiste was de bak met visjes die aan mijn voeten knabbelden, en de voetmassage. Zo geweldig!" „Ik ben luxe ontwend. Afgekickt. Gelukkig heb ik mensen om me heen die weten dat je het moeilijk hebt. Als je die niet had.Ik ben me er ook sterk van bewust dat er mensen zijn die het tien keer zo moeilijk hebben als ik, omdat ze alleen zijn. Maar toch zijn er momenten dat je je echt arm voelt, dat de situatie je naar de keel grijpt. Toen de kinderen naar de middelbare school gingen, zagen ze hoe andere kinderen wél merkkleding konden kopen. Ik piekerde over manieren om mijn kinderen dat ook te kunnen geven. Ik gaf hen de kinderbijslag om bij het geld van het krantenwijkje te doen, zo dat ze zich ook eens iets extra's konden veroorlo ven. En dan die keer dat ik het drie maanden moest doen met een geleende stofzuiger zonder fil ter tegen allergieën. Mijn zoon kon 's nachts bijna geen adem halen van de benauwdheid, maar ik had geen geld voor een nieuwe. Hoe vaak ik niet gezeten heb, met mijn kasboekje voor me, en maar turen: hoe kan ik schuiven, waar zit nog wat ruimte... „Eén keer flitste het door me heen: ik beroof een bank. Ia, daar schrok ik zelf van."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29