Vlissinger pleit voor behoud facade Beeld Charley Toorop bezorgt Veere kopzorg Stichting moet doorgaan Mosseldag garanderen 26 WALCHEREN Bokkesprong mag zes hoge tipi's plaatsen Veere wil voor elke woonkern een dorpsvisie Open Zeeuws kampioenschap forelvissen Het gaat Vlissinger Joris Groeneveld (35) aan het hart dat een karakteristiek onderdeel van de zeevaartschool, het werkplaatsgebouw Boulevard Bankert 154, mogelijk gesloopt wordt. Hij vindt dat op z'n minst de facade gered moet worden, foto Ruben Oreel door Emile Calon VLISSINGEN - Zelf zat Vlissinger Jo ris Groeneveld (35) nooit op de zeevaartschool. Maar het gaat hem wel aan het hart dat een karakteris tiek onderdeel van die school, het werkplaatsgebouw Boulevard Ban kert 154, mogelijk gesloopt wordt. De HZ wil daar een studietoren met zeven tot acht verdiepingen bouwen. De Vlissinger, wiens vader en oom wel op die school zaten, riep deze week de plaatselijke politici op om op z'n minst te proberen de fagade van het gebouw voor door Henk Postma WESTKAPELLE - De plek staat al ja ren vast. Toch was er de afgelopen maanden plotseling gedoe. De gemeente Veere ontdekte dat het zo gemakkelijk nog niet is een vergunning te geven voor de plaat door Nadia Berkelder YERSEKE - Het wordt spannend voor Mosseldag 2013: de mensen van stichting Promotie Yerseke we ten nog steeds niet of het lukt om het evenement rond te krijgen. Om te garanderen dat de Mossel dag volgend jaar in ieder geval wel doorgaat, wordt de Stichting Mosseldag Yerseke opgericht. „Die moet voor een goede basis structuur zorgen", zegt Rob de het nageslacht te behouden. Het naoorlogse en monumentale deel van de school, Boulevard Bankert 156, heeft volgens hem weliswaar een mooiere architectuur maar het vooroorlogse deel, nummer 154, vertelt een geschiedenis die verder terug gaat, zo zei hij. „De ze vooroorlogse aanbouw van de zeevaartschool dateert uit 1929 en deze locatie is gebruikt als prak tijkgebouw waarin 'de blikken' onder andere kennis maakten met de smederij, plaatwerkerij en een draaierij. Het borstbeeld van prins Hendrik in de gevel is door koningin Wilhelmina onthuld. Dit gebouw heeft als enige deel sing van de 'Ode aan Charley Toorop' op de zeedijk bij Westka- pelle. Men hoopt daar nu een mouw aan te hebben gepast. Als bezwa ren uitblijven, kan het licht over twee maanden op groen. Dan wordt de vergunning onherroepe lijk, die de Stichting Ver- Waard van Promotie Yerseke. „En de continuïteit garanderen." Volgende week spreekt de organi satie met de Veiligheidsregio over het veiligheidsplan voor Mossel dag. Zonder een veiligheidsplan is het niet mogelijk om het evene ment te organiseren: de gemeente geeft dan geen vergunning. Het is een lastige opdracht, be aamt De Waard. „Maar het is een opdracht die we onszelf hebben opgelegd. Je zou aan de ene kant denken dat het dit jaar moet kun van de zeevaartschool de Tweede Wereldoorlog overleefd. Dankzij noodvoorzieningen kon het mari tiem onderwijs in Vlissingen al weer in 1946 worden doorgestart in dit gebouw." Volgens hem ge ven deze argumenten het aange zicht van het vooroorlogse gedeel te van De Zeevaartschool be staansrecht. „Vlissingen is een stad met een belangrijke rol in de geschiedenis. Er zijn al veel tastba re herinneringen verdwenen. Ik wil pleiten voor behoud van oud. Laten we extra zuinig zijn op wat er nog is; koester deze oude objec ten. Zij zijn de ziel van onze stad." BEELDing Charley Toorop nodig heeft om het kunstwerk - in strijd met het bestemmingsplan Buitengebied - op de zeedijk neer te zetten. B en W van Veere beslo ten dinsdag zo'n vergunning af te geven. Dat gebeurde pas na drie maanden van rijp beraad. Stichtingsvoorzitter Ans Dinge- nen, aan de andere kant blijkt het lastig omdat de tijd kort is." Vol gende week hoopt hij te horen of een ouder veiligheidsplan kan worden aangepast voor dit jaar. Vorige maand liet de Visserijver eniging, die de Mosseldag sinds 2010 organiseerde, weten dat het dit jaar niet lukt om het evene ment rond te krijgen vanwege een tekort aan menskracht. De stichting Promotie Yerseke be sloot daarop alsnog een poging te wagen. Er is nog niet echt een da Hij begrijpt dat de HZ wil moder niseren en uitbreiden. „En natuur lijk horen de maritieme opleidin gen thuis op de Boulevard." Hij is van mening dat de moderni satie en verbouwing samen kun nen gaan met behoud. „Mijn sug gestie is om de facade van het vooroorlogse gedeelte van de Zee vaartschool te behouden en uit te breiden met nieuwbouw en op te toppen met een moderne toevoe ging van bijvoorbeeld een staal-glas constructie. Het resul taat past in de boulevardvisie. Het behoud en het contrast tussen de originele oudbouw en een moder ne toevoeging zijn hier leidraad." manse haalde opgelucht adem toen ze het verlossende telefoon tje kreeg. De kwestie zorgt wel voor flink wat vertraging. Kunste naar Gijs Assmann begint pas aan het beeld wanneer de vergunning onherroepelijk is. Het is daardoor niet zeker meer of het beeld nog dit jaar kan worden onthuld. turn geprikt, zegt De Waard, maar de kans bestaat dat Mossel dag dit jaar iets later is dan andere jaren: vorig jaar was het half au gustus Mosseldag. Toen verliep de aanloop naar Mosseldag ook al niet bepaald vlekkeloos. Er was discussie over de verkoopprijs van de bakjes mosselen - die moest hoger, vond de visserijver eniging en over de 'volksere' ele menten: de braderie, de kermis en de taptoe; het moest exclusie ver worden dan het altijd was. VROUWENPOLDER - Minicamping De Bokkesprong bij Vrouwenpol der krijgt alsnog de kans meer ho ge indianententen te plaatsen. Er staan al drie zogenaamde tipi's van meer dan vijf meter hoog. Daar mo gen er nog eens drie bij komen. Burgemeester en wethouders van Veere hebben daar bij hoge uit zondering toestemming voor ge geven. Volgens de nieuwe kam- peerverordening mogen nergens in de gemeente kampeermidde len staan die hoger zijn dan vijf meter, tenzij dat in voorgaande ja ren al was toegestaan. Voor De Bokkesprong zou dat be tekenen dat er nooit meer dan drie hoge tipi's mogen staan. Uit baatster Koolhaas voelde zich daardoor in de bedrijfsvoering be perkt. Ze vroeg toestemming voor maximaal twaalf hoge tipi's. Dat worden er nu dus zes. Volgens B en W kan in dit 'specifieke' geval van de nieuwe gemeentelijke re gels worden afgeweken omdat aan de explotatie van de minicam ping een 'uniek concept' ten grondslag ligt. DOMBURG - De gemeente Veere gaat voor iedere woonkern apart een dorpsvisie opstellen, waarin ook wordt vastgelegd wat voor ge meenschapsaccommodaties er no dig zijn. Uitgangspunt is dat per woon kern minimaal één gemeenschap pelijke voorziening of ontmoe tingsruimte aanwezig is. De aard daarvan kan per dorp verschillen. In de ene kern is een dorpshuis de beste oplossing, in de andere kern kan dat een café zijn. En weer ergens anders een speciale ruimte in een school of in een woonzorgcomplex. Burgemeester en wethouders schrijven dit in een voorstel aan de gemeenteraad. Voor vier woon kernen zijn al dorpsplannen in de maak. In alle andere dorpen gaat dit nu ook gebeuren, zo veel mo gelijk 'op eigen kracht' van de in woners. Die kunnen zich laten bij staan door een gespecialiseerd bu reau. Vorig jaar stelde de gemeen teraad daar al 60.000 euro voor be schikbaar. De aftrap is op een sa menkomst van de stads- en dorps raden in april of mei. KERKWERVE - Het open Zeeuws kampioenschap forelvissen gaat paaszaterdag 30 maart van start bij Recreatieboerderij Van Lange- raad in Kerkwerve. Het open Zeeuws kampioenschap omvat drie wedstrijden, alle op het terrein van Van Langeraad en wel op paaszaterdag 30 maart, za terdag 20 april en tenslotte op za terdag 25 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26