Het succes van 50Plus verzilveren VERDIEPING 9 PLUS Christen Unie WOENSDAG 27 MAART 2013 lokale adem in de nek Bron ANP en Politieke Baron electorale succes toch verzilverd moet worden, vinden sommige SoPlus-politici in het land. Statenlid Albert l eppers bijvoor beeld, doet straks in de Midden- Limburgse gemeenten Roermond, Leudal en Roerdalen mee aan de gemeenteraadsverkiezingen met de Seniorenpartii Midden- Limburg. Volgens afspraak niet onder de naam maar wei in de geest van de partij. Leppers: „We maken gebruik van het momen tum." De standpunten zullen groten deels lokale vertalingen van het 50Plus gaat goed in de peilingen. Officieel is besloten pas in 2018 mee te doen met gemeenteraadsverkiezin gen - toch doet volgend jaar al een aantal seniorenpartijen mee. Met een programma 'in de geest van' maar zonder de naam 50Plus. Uit angst voor LPF-toestanden (pijlsnelle groei en daarom wissel vallige kwaliteit van politici) heeft 5oPlus besloten volgend jaar nog niet deel te nemen aan de gemeen teraadsverkiezingen. Dat neemt niet weg dat het huidige virtuele landelijke programma zijn. De gemeente is volgens Leppers het niveau waar de ouderenpartij het verschil kan maken. „Hier voor mijn deur liggen de stoep tegels scheef, bij vorst glijden lan en alleman er over uit. Dat soort ciingen kun je vanuit de gemeente raad aanpakken." Meeliften op her succes in de pei lingen van de landelijke evenknie is de hoop voor straks. „We zullen uitventen dat we een partij zijn die hetzelfde gedachtegoed na streeft." en land af op zoek naar de kiezer, soms tot ergernis van lokale politici. CDA'ers in Bre da verzochten hun partijleider en premier Jan Peter Balkenende voor de gemeente raadsverkiezingen in 2006 zelfs om de stad te mijden, uit angst voor een negatief ef fect. Bij de laatste raadsverkiezingen, in 2010, viel het kabinet volgens critici niet zozeer door onenigheid over de Uruzgan-missie, maar vanwege de aanstaande raadsverkie zingen. De PvdA-top heeft steeds ontkend dat de naderende stembusgang een rol speelde bij het besluit coalitiepartners CDA en Christenunie de rug toe te keren. Duidelijk werd wel dat met verkiezingen in aantocht de ruimte om compromissen te bereiken uiterst gering wordt. Over minder dan een jaar, 19 maart, wor den de huidige ruim 8.500 raadszetels op nieuw verdeeld. In ruim 400 gemeenten mogen burgers dan hun lokale bestuur kie zen. Maar voor partijen in Den Haag voelt het als veel meer: een tussentijds referen dum over het kabinetsbeleid. En dus is het voor WD en PvdA omzichtig opereren bij hun pogingen de schatkist volgend jaar ver der op orde te krijgen met een mix van be zuinigingen en hogere belastingen. Nie mand vraagt immers graag kort voor de stembusgang nog eens een financieel offer van burgers. De regeringspartijen laten daarom dit jaar wijselijk de overschrijding op de begroting ongemoeid. Bij de bestuurlijke schaalvergroting is even eens een terugtrekkende beweging te zien. Op lokaal niveau kan het verzet namelijk groot zijn tegen de plannen om gemeenten te fuseren tot een inwonertal van mini maal 100.000. Wellicht daarom laat minis ter Ronald Plasterk (PvdA, Binnenlandse Zaken) niet na te benadrukken dat gemeen ten heus niet gedwongen worden. Oppositiepartijen als D66, Christenunie en SGP zitten al net zo goed te rekenen. Want wat telt voor een kiezer zwaarder? Compromissen sluiten met het kabinet over pijnlijke maatregelen, maar daarmee wel verantwoordelijkheid dragen in crisis tijd? Of onverkort vasthouden aan de eigen plannen, maar daarbij accepteren dat onze ker is of en hoe de financiële situatie van het land weer op orde komt? Bij het CDA, vooralsnog niet gebonden aan bezuinigingen, staat vooral de reputatie op het spel. De christendemocraten hebben de afgelopen drie jaar vier verkiezingsne derlagen geïncasseerd en daaruit de conclu sie getrokken dat het roer om moet; geen grijze compromissen meer om toch maar mee te kunnen besturen maar een helder profiel, gebaseerd op de eigen idealen. En dus voert het CDA hard oppositie en lijkt de partij vooralsnog weinig genegen het kabinet de helpende hand toe te ste ken. In de hoop dat het afgeschudde profiel van rasechte bestuurderspartij en de 'scho ne handen' helpen om electoraal weer de weg naar boven te vinden. Ook GroenLinks benut de tijd tot de eerst volgende verkiezingen om het profiel op te poetsen. De historische nederlaag van vo rig jaar september weet een interne onder zoekscommissie deels aan onduidelijkheid over de partijkoers. Fractievoorzitter Bram van Ojik heeft zich voorgenomen dat dat de partij niet nog eens overkomt. Met al die Haagse bewijsdrang dreigt het optreden van de lokale politicus nog ver der naar de achtergrond te verdwijnen. Zelf zijn ze nog niet zo ver. De collega's in 'Den Haag' moeten zich de komende tijd maar eens nederig opstellen, aldus een CDA-bestuurder uit het oosten. De Twee de Kamerfractie moet dienend zijn aan de lokale en provinciale afdelingen, klinkt het daar. Emeritus hoogleraar bestuurskunde Arno Korsten ziet eveneens mogelijkheden voor lokale politici om zich te onttrekken aan het Haagse juk. Met een sterke persoonlij ke campagne of door het hameren op één lokaal verkiezingsthema. „In Brabant, Lim burg en Overijssel bestaat er in kleinere ge meenten traditioneel een grotere neiging om op personen te stemmen." Vanwege de crisis wegen volgens Korsten sowieso ideologische verschillen minder zwaar en telt meer de persoon die de bood schap uitdraagt. Zo bezien weten de lokale politici wat hen te doen staat: de agenda bepalen. Ze hebben nog 357 dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9