vv pToK Verlies door Den Haag? l Er staat veel op het spel bij de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar. Voor vrijwel alle partijen. 8 VERDIEPING GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN Tweede Kamer door Niels Klaassen en Michel Reijns illustratie Mark Reijntjens en Anke Arts Met argusogen kijken gemeenteraadsleden momenteel naar het Binnenhof. Want je kunt flyeren wat je wilt en straks dag in dag uit op een zeep kist staan, als 'ze' er in Den Haag de komen de tijd een potje van maken kun je goed deels fluiten naar je verkiezingswinst bij de gemeenteraadsverkiezingen. Maar andersom geldt het evenzo. Partijen in de Tweede Kamer moeten de komende weken hun positie kiezen in de discussie over extra bezuinigingen en het toesteken van een helpende hand aan het kabinet. Steeds werpen de gemeenteraadsverkiezin gen daarbij hun schaduw vooruit. Zo staat er nu voor iedereen veel op het spel. De invloed van de landelijke politiek op lo kale verkiezingen is traditioneel groot; uit onderzoek blijkt dat ongeveer een kwart van de kiezers een stem uitbrengt op basis van de lokale politieke situatie, driekwart doet dat met de landelijke ontwikkelingen in het achterhoofd. Lange tijd waren in Ne derland de raadsverkiezingen drie maan den voor de Tweede Kamerverkiezingen. Landelijke politici probeerden dan vooral bij de eigen verkiezingen te pieken. Door de val van verscheidene kabinetten het laat ste decennium is dat vertrouwde ritme ver dwenen. Landelijke politici struinen daarom in aan loop naar gemeenteraadsverkiezingen stad inv/ 11'1% 9,6% 7,9% 8,1% 11 6,6% GROEN UNK$ uitslag Tweede Kamer verkiezingen 2012 uitslag gemeenteraads verkiezingen 2010 peiling huidige politieke voorkeur (21 maart 2013) Het CDA in Deurne zal bij de campag ne volgend jaar het woord Deurne wel licht wat groter op de verkiezingspos ters zetten dan de letters CDA. Want van meeliften op landelijk succes is nu even geen sprake, meer afstand kan dan geen kwaad. Hoewel de gemeenteraadsverkie zingen bij uitstek het terrein zijn voor campagnes over plaatselijke dossiers als de voetbalclub, ozb en de nieuwe ringweg, moet CDA- fractievoorzitter Leo Cuijpers in Deurne met de slechte landelijke peilingen wel een beetje vrezen voor de zes stabiele zetels in de gemeenteraad van het Brabantse dorp. „Mede daarom hebben we on langs een manifest gepresenteerd waarin we voorstellen om van de partij weer meer een volkspartij te maken. Een partij van de samen leving, de vrijwilligers." Gebeurt dat niet op tijd, blijft het CDA de komende tijd te 'Haags', dan kun nen de christendemocraten in Deurne zich natuurlijk altijd nog afsplitsen. „Nee, dat zal niet gebeuren. Maar je kunt wel iets doen in de com municatie: partijnamen kunnen groot of klein op een affiche. Wij noemen onszelf ook altijd CDA Deurne, met de plaatsnaam duide lijk erbij. Je kunt wel uit het grote CDA stappen en door het leven gaan als 'volkspartij Deurne' maar dan moet je concurreren met de andere lokale partijen. Bovendien heeft het ook voordelen om onder deel te zijn een grote partij. De lijntjes met Den Haag zijn kort, dat kan helpen om subsidies voor elkaar te boksen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8