Ballingschap en heimwee naar Iran Marrea 'Medvedev heeft wellicht geld op Cyprus' www.marrea.nl BUITENLAND 7 FARNAZ SEIFI Opnieuw rechtszaak Amanda Knox Wagons verdwenen Lijkjes in vrieskist CULINAIR GENIETEN IN SLENAKEN! Prijs: 119,00 p.p. geldig t/m 15 juli 2013, m.u.v. feestdagen Veruit de beste in reisjes dichtbij WOENSDAG 27 MAART 2013 autoriteiten Farnaz Seifi. foto DPd DEN HAAG - De repliek van de Iraanse autoriteiten op haar 'dissi dente' blog was dubbel. Farnaz Seifi (31) werd gecensureerd, ge dwongen te stoppen met haar stu die en mocht niet meer werken. Ze werd bedreigd met de dood. Ook familieleden riskeerden de gevolgen van haar vrije menings uiting. Kortom, haar leven werd grondig verpest. Maar gek genoeg werd er ook een deur opengezet. Ze moest weg. „Ze dwingen je in ballingschap te gaan", vertelt Seifi. „}e kunt asiel zoeker worden of in het buiten land gaan studeren. Ik heb voor het laatste gekozen." In die 'keu ze' werd ze geholpen door be schuldigingen van 'subversie en samenspannen met buitenlandse machten', alsook een verblijf in de politiecel. Nadat een forse borg tocht was betaald kwam ze vrij. De mullahs wilden haar kwijt. „Ze weten heel goed dat je inspan ningen veel minder effectief zijn als je van buiten het land blogt. De islamitische republiek is heel slim in die strategie. Het lijkt soms of ze activisten als ik bijna aanbieden te vertrekken. Ze stu ren er op aan door je het leven in Iran onmogelijk te maken. Helaas moeten velen van ons toegeven." Na de controversiële presidents verkiezing van 2009 pakte ze met tegenzin haar koffers, als vele an deren. „Tragisch", vindt Seifi, „want verandering in Iran moet van binnenuit komen." Ze blogt tegenwoordig onder een schuilnaam en werkt voor de Duitse Wereldomroep. Ze onder steunt gelijkgestemden waar ze Journaliste Farnaz Seifi begon in 2003 de beroemde blog Amshaspandan en was mede oprichter van Irans eerste feminis tische internetmagazine. Ondanks doodsbedreigingen en in timidatie hield ze het vier jaar vol. Ze vluchtte uiteindelijk naar Ne: derland waar ze mediastudies deed. Nu werkt ze in Duitsland. kan en probeert in de journalis tiek de kost te verdienen. Maar ze is ongelukkig in haar balling schap, dat is duidelijk. Seifi heeft heimwee. De blog die haar opbrak, betrof nota bene een reeks citaten uit de Koran. Seifi zette de meest vrouwonvriendelijk onder elkaar, zonder toevoeging. „Daar werden ze erg boos over. Terwijl ik tegen wierp dat ik slechts de Heilige Schrift citeerde. Maar onder el kaar gezet gaf het een afschuwe lijk beeld als we het hebben over vrouwenrechten. Ze vonden dat ik daar als journalist ook positieve citaten aan toe had moeten voe gen. Ik zei ze dat dit mijn persoon lijke blog was en geen journalis tiek artikel.-Maar dat pikten ze niet." Haar bezorgde vader kreeg een hartaanval na haar arrestatie. „Ik voelde me erg schuldig toen ik hem in het ziekenhuis opzocht. Ik huilde maar hij zei dat het mijn schuld niet was. 'Nee schat, dit komt gewoon door mijn leef tijd', zei hij. Mijn vader was toen nog geen zestig." ROME De Amerikaanse studente Amanda Knox moet opnieuw terechtstaan in Italië voor de moord op haar Britse huisge noot Meredith Kercher in 2007 in de Italiaanse stad Perugia. Het hoogste Italiaanse gerechts hof verwierp gisteren de vrij spraak in deze zaak uit 2011. Ook de vrijspraak van Knox' medeverdachte en Italiaanse vriend RafFaele Sollecito is te ruggedraaid. De aanklagers ver moeden dat Kercher is gedood tijdens een bruut seksspel. PARIJS De Franse spoorwegen zijn 150 goederenwagons kwijt. De spoorbeheerder geeft perso neel een beloning als ze er een terugvinden. De wagons rijden mogelijk nog rond of zijn verge ten op een emplacement. PARIJS In de vrieskist van een vrouw (32) in het Franse Ambérieu zijn twee babylijkjes ontdekt. De vrouw is mogelijk de moe der van de baby's. De lijkjes zijn ontdekt door haar partner. Ga eens op culinair avontuur in Zuid Limburg. De overheerlijke asperges smaken nergens zo goed en vers als in prachtig Limburg. In het zuidelijkste puntje van Limburg ligt het dorpje Slenaken wat ook wel de Tuin van het Heuvelland genoemd wordt. De wegen zijn schilderachtig en riviertje de Gulp kronkelt prachtig door het landschap. Het luxe Best Western Hotel Slenaken ligt te midden van al dit moois. Breng een bezoek aan het Drielandenpunt in Vaals, ga kuren bij Thermae 2000 of lekker winkelen in Maastricht of Valkenburg. In het zuidelijkste puntje van Nederland is het leven goed. Arrangement: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 4-gangen Aspergediner Informatiepakketje van de omgeving inclusief fiets- en wandelroutes Entree Holland Casino Valkenburg Gratis parkeren en gebruik van Wifi Prijs p.p. o.b.v. een 2-persoonskamer. Toeristenbelasting 2,00 p.p.p.n. Toeslag alleengebruik: 29,- p.n. Reserveringskosten: 9,95 per boeking. Best Western Hotel Slenaken (4*) ligt midden in het Heuvelland, nabij Slenaken. Uw ruime hotelkamer is smaakvol ingericht. In restaurant De Heeren van Slenaken geniet u van een voortreffelijk diner met een prachtig uitzicht. Natuurlijk is er ook een gezellige bar aanwezig. In het hotel kunt u een fiets huren of een mooie wandelroute lenen. Boeken via www.marrea.nl/WEG308 boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis brochure aan! door onze correspondent Floris Akkerman MOSKOU - Woedend zijn haar vrien den, zegt kunsthistoricus Katrina (28), om het nieuwe reddingsplan dat Cyprus van de ondergang moet redden. „Ze zijn bang om hun spaargeld te verliezen." Zelf kent ze deze angst niet. „Ik heb geen geld", ant woordt ze luchtig voordat ze een schilderij ophangt in een galerie op de tweede verdieping van de Stad van de Hoofdsteden, een wol kenkrabber die bestaat uit twee torens, in Moskva City, hét zaken centrum van Moskou. Volgens kredietbeoordelaar Moo dy's hebben Russische bedrijven, banken en burgers voor 24 mil jard euro aan spaargeld gepar keerd in Cyprus. Dat staat vooral bij de twee in opspraak geraakte banken. Ook het eerste noodplan, dat kleinere spaarders trof, viel verkeerd in Moskou. „Naar mijn mening blijft het plunderen", zei premier Medvedev maandag. „Hij heeft waarschijnlijk zelf geld staan op Cyprus, daarom reageert hij zo", zegt Katrina op de uitlatin gen van de Russische premier. Moskva City is het domein van de rijke Russen. De restaurants zijn het decor van onderhandelin gen. Voor de ingang van een Itali aans restaurant lopen brede man nen met oordopjes rond. Buiten op straat staan zwarte SUV's met slapende chauffeurs te wachten op de baas. In de wolkenkrabbers huizen investeringsmaatschappij en, banken en appartementen. Bouwvakkers werken aan de Fede ratietoren, die dit jaar de 506 me ter bereikt en daarmee de hoogste wolkenkrabber van Europa wordt. Onbegrijpelijk noemt de 30-jarige Timoer ('schrijf maar op dat ik een medewerker ben van VTB- bank') het dat Russen hun geld naar het belastingparadijs Cyprus sluizen. „In Rusland ligt de rente op spaargeld hoger", zegt hij in een café wachtend op zijn lunch. „Op Cyprus gaat het om 3 pro cent. Hier bedraagt de rente 10 procent. Maar Russen bewaren hun geld liever niet in eigen land. Ze hebben geleerd van 1998 toen het land failliet ging. Maar nu ra ken ze alsnog hun geld kwijt. De genen die kunnen, zullen massaal hun geld daar weghalen." Dat geld gaat niet terug naar Rus land, verwacht Timoer. Deze Rus sen blijven liever uit de klauwen van de overheid en diens grillen. Het jaar 1998 staat in donkere let ters in het Russische geheugen ge grift. Toen moest het noodlijden de Rusland zijn hand ophouden bij de Wereldbank en het IMF. Daarbij zit geld opzij zetten, bui ten Rusland om, gebakken in de ziel van het Russische zakenle ven. Bedrijven, witwassers en cri minelen zijn niet anders gewend in het post-Sovjet-Unietijdperk. Degenen die hun spaargeld in rook zien opgaan, hebben pech ge had, meent de afgetrainde Roman Podgoezov (40), beheerder van een fitnessclub in de wolkenkrab ber Stad van de Hoofdsteden. Hij denkt dat zijn klanten hun voor zorgsmaatregelen hebben geno men. „Veel van hen hebben geld op Cyprus staan. Maar zoals veel Russen hebben ze hun geld ver spreid over verschillende plekken. Cyprus zal hen daarom niet volle dig raken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7