Zygier gaf Hezbollah namen van agenten Tunesische tergt fundamentalisten en is nu verdwenen 'Voorbereider' van de Amerikaanse invasie 6 BUITENLAND DISSIDENTEN Twee wereldberoemde blogsters zijn in Nederland voor het festival Movies that Matter. Een dubbelinterview. Taaie blogsters tarten door Joost Sijtsma TUNIS - Waar is Amina? Die vraag houdt veel Tunesiërs bezig. Amina heeft de woede van de fundamen talistische moslims opgewekt om dat zij zich op Facebook halfnaakt op foto's presenteert. Amina (19) geeft daarmee een T\i- nesisch vervolg op de radicaal-fe ministische actiegroep Femen uit Oekraïne. Femen strijdt vooral voor vrouwenrechten en dat doen de vrouwen in het openbaar met ontbloot bovenlichaam. De foto's van een topless Amina gaan op internet vergezeld van teksten als 'Mijn lichaam is van mij en niet de bron van ander mans eer'. Op een andere foto staat ze halfnaakt met de middel vingers omhoog en de tekst 'Fuck jullie moraal'. Dergelijke foto's en teksten vallen verkeerd in het islamitische Tline- sië, waar na de val van dictator Zi- ne al-Abidene Ben Ali de in naam gematigd-fundamentalistische partij Ennahda aan de macht kwam. Seculiere 1\mesiërs en vooral vrouwen vrezen dat hun vrijheid verder aan banden wordt gelegd door het optreden van de fundamentalisten. Hun angst za gen ze bewaarheid worden door de moord op de linkse politicus Chokri Belaïd in februari van dit jaar. Hij is het slachtoffer van fun damentalisten en de moord is op z'n minst bevorderd door de laks heid van de regerende Ennahda, is de opvatting van veel Tünesiërs. Nu tart Amina de gelovige mos lims en dan vooral de salafïsten die aanhangers zijn van een fun damentalistische stroming bin nen de islam. De prediker Almi Adel zegt dat Amina overeenkomstig de sharia, de islamitische wetgeving, veroor deeld moet worden tot tachtig a honderd zweepslagen. Maar om dat de daden van Amina zo ern stig zijn, vindt de prediker dat Amina gestenigd moet worden tot de dood erop volgt. „Haar ac ties kunnen andere vrouwen op ideeën brengen", zei Alimi Adel. En nu is Amina verdwenen. Femen-leidster Inna Shevchenko had contact met Amina, tot een week geleden. Volgens Shevchen ko is de Tiinesische actievoerster niet meer telefonisch te bereiken en is haar Facebook-pagina afge sloten. Ze vermoedt dat Amina door haar familie in een psychia trische kliniek is geplaatst. De Tu nesische advocate Bochra Belhaj Hmida, die zegt Amina te verte genwoordigen, meldt echter dat ze veilig bij haar familie is. Femen vertrouwt de zaak niet en stelt dat de advocate niet de belan gen van Amina behartigt maar die van haar familie. Die zou pro beren de situatie te kalmeren. Om Amina te steunen hebben ve le tientallen vrouwen een top less-foto van zichzelf op de Face book-pagina van Femen geplaatst met op hun lichaam de tekst 'Waar is Amina?". Amina met de tekst dat haar lichaam aan haar toebehoort. JERUZALEM - Ben Zygier, ofwel Ge vangene X, die zich in 2010 in een zwaarbewaakte gevangenis in Is raël heeft opgehangen, blijkt agen ten van de Mossad verraden te heb ben. Het Duitse weekblad Der Spiegel meldt dat Zygier Hezbollah de na men heeft gegeven van twee spionnen die in Libanon ook voor de Israëlische geheime dienst werkten. De twee mannen wer den in mei 2009 opgepakt en zit ten nu lange gevangenisstraffen uit Rond Zygier ontstond een diplo matieke rel omdat hij ook de Au stralische nationaliteit had. Aan vankelijk wilde Israël de identi teit van 'Gevangene X' niet prijs geven. Zelfs zijn bewakers waren niet op de hoogte van zijn identi teit. Later werd bekend dat de ge vangene Zygier was. Hij werd geboren in Australië en verhuisde eind jaren '90 naar Is raël. Door zijn dubbele nationali teit was het voor de Mossad aan trekkelijk Zygier als geheim agent te rekruteren. Na onderzoek stel len Der Spiegel en het Australi sche Fairfax Media dat Zygier een Hezbollah-agent over probeerde te halen om als dubbelagent voor de Mossad te werken. Om be trouwbaar bij deze agent over te komen gaf Zygier hem geheime informatie, waaronder de namen van de twee Libanese agenten. Bij zijn arrestatie in februari 2010 had Zygier een cd met geheime in formatie bij zich. Op 15 december van dat jaar hing hij zich op in zijn cel. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Bob Carr, eist van Israël opening van zaken rond Zygier. Zo is het een mysterie hoe een zwaarbewaakte gevangene, die in eenzame opslui ting zit en constant in de gaten wordt gehouden, zichzelf kan op hangen. De mysterieuze Gevangene X blijkt als Mossad-agent informatie aan Hezbollah te hebben gegeven door John Jas DEN HAAG - Er ligt een flinke klemtoon op de eerste lettergreep en de toon verdiept zich telkens als ze zo mooi 'Koeh-ba' zegt. Als of haar stem een flinke greppel neemt. Haar lange paardenstaart geeft Yoani Sanchez een beetje het imago van een Spaans school meisje. Is dit de bekendste opposi tiefiguur op Cuba? De 37-jarige blogster van wie de autoriteiten in Havana migraine krijgen? Ja dus. „Ik ben eigenlijk een heel timide persoon", zegt ze heel serieus. Maar ze bestrijdt de verlegenheid met flair. En gooit er af en toe een harde oneliner uit: „Fidel Castro is de moordenaar van zijn eigen revolutie als hij oud en breekbaar in beeld verschijnt in een trai ningspak van Adidas." Na 20 afwijzingen kreeg ze vorige maand eindelijk een uitreisvisum om de trip te maken die al jaren YOANI SANCHEZ Schrijft sinds zes jaar het blog Ceneracion Y, over het leven van alledag in Cuba. Daarin is ze impliciet kritisch over de verworvenheden van de socialistische heilstaat Ze is meerdere keren gearres teerd. Naar eigen zeggen is ze ook eens enkele uren ontvoerd geweest en in elkaar geslagen. op het programma stond. „Als ze mij niet deze reis hadden laten maken, was dat ongeloofwaardig geweest." Cuba wijzigde onlangs de regels om te kunnen reizen na druk van buitenaf. Nu bezoekt Yoani de halve we reld. Van Brazilië tot de Verenig de Staten, van Mexico tot Neder land. Ze is deze week in Den Haag om met de Iraanse blogster Farnaz Seifi bij de vertoning te zijn van Forbidden Voices, een film over hen. Haar 456.000 volgers op Twitter maken haar in den vreemde een celebrity. Hoe anders is het leven voor Yoani en haar gezin thuis, waar een groot deel van haar land genoten door restricties op het in ternet geen toegang heeft tot haar schrijfsels. „Ik word regelmatig ge volgd door agenten in burger, tele foongesprekken worden afgeluis terd, bij mijn eigen website (Des- decuba.com) en blog komen wordt me soms bijna onmogelijk gemaakt." Dat is niet alles. Zit ze met haar man Reinaldo 's avonds tv te kij ken, ziet ze zichzelf en haar eigen, typende handen in beeld. „En uit die handen kwamen CIA-helikop- ters. De boodschap is dat Yoani de voorbereider is van een Ameri kaanse invasie." Hoewel Sanchez zich redelijk vrij kan bewegen, voelt ze het effect van de campagne tegen haar. „Ik ben voor een deel van mijn omge ving, zelfs voor vrienden en som mige familieleden, een 'radio-ac tief persoon geworden: iemand die je liever mijdt. Ik noem dat het fusilleren van de reputatie." Van tegenstand wordt ze alleen meer vastberaden. Als ze bloggers in vergelijkbare situaties iets wil meegeven dan is het dat ze niet bang moeten zijn dat hun woor den worden gemanipuleerd. „Ja renlang heb ik, net als de rest van Cuba, niets tegen alle onrecht ge zegd. Het bewind kon mijn stilte uitleggen zoals het wilde. Dat ook ik Cuba fantastisch vind. Dan heb ik liever dat ze mijn woorden ma nipuleren. Is minder erg." Yoani Sanchez is deze week in Nederland om bij de vertoning van Forbid den Voices te zijn. foto David van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6