7 Andreasparochie uit kritiek op bisschop Kroelen met lammetjes 'Nederlanders zijn meer rechtuit, dat was wennen' L* SMELTKROES DOW Bruggetje nabij Oostkolk dicht Wegener Media kleurt Oranje! 24 ZEEUWS-VLAANDEREN KLIMAATVERANDERING WERKT DOOR De kans op plensbuien neemt toe. Terneuzen wil in elk geval voorkomen dat huizen onderlopen. 33 jaar op de troon 33% korting gratis kleur Het Dow-servicecentrum Business Process Services Center (BPSC) in Terneuzen is de wereld in het klein. Inmiddels werken er ruim 400 mensen met 48 verschillende nationaliteiten. Een aantal van hen geeft het bedrijf in deze rubriek een gezicht. Van daag: trainingscoördinator Gerlinde Waegeman uit het Vlaamse Boekhoute. i door Harmen van der Werf Het is een wereld van verschil, Vlaanderen en Nederland. Gerlinde Waege man (28) woont net over de grens bij Philippine, in het voormalige Vlaamse vissers dorp Boekhoute. Naar haar werk bij het BPSC in Terneuzen is het slechts twaalf kilometer. „Neder landers zijn minder formeel en meer rechtuit", heeft ze ondervon den. „In het begin was dat wen nen." Gerlinde komt - zoals ze zelf zegt - uit 'het hart van Vlaanderen', Dendermonde. Ze volgde aan de Hogeschool de opleiding maat schappelijk assistent, optie perso neelswerk. „Na mijn studie kon ik geen werk vinden in mijn vak. Ik deed weekendwerk bij een cd- winkel in Dendermonde. Ik ben daar eerst aan de slag gegaan. Na dat ik getrouwd was en naar Boek houte verhuisd, kon ik bij een cd-winkel van dezelfde firma in Eeklo komen." In Gent vond ze ruim drie jaar ge leden bij het Sociaal Secretariaat werk dat beter bij haar opleiding paste. Het Sociaal Secretariaat is een organisatie die voor andere bedrijven onder meer de loonad ministratie doet. Met twee jonge kinderen (nu twee en vijfjaar) was het lastig te combineren. „Ik moest elke dag veertig kilometer heen en terug rijden. Mijn man die bij Styron in het laboratorium werkt, hier op het Dow-terrein, wees me op het BPSC. Nu reizen we samen." Sinds half september vorig jaar werkt Gerlinde als trainingscoör dinator bij het BPSC. Ze zorgt er met een collega voor dat mede werkers de juiste vaardigheden ontwikkelen; presentatie-, inter view-, telefoon-skills. „Het is puur administratief werk. Het is Gerlinde Waegeman. foto Mark Neelemans van belang dat medewerkers door trainingen klanten correct tege moet treden, zoals zij dat in eigen land gewend zijn. De basisregels zijn overal wel gelijk. Vriendelijk heid staat voorop." Wat Gerlinde in haar nieuwe werkomgeving heeft verbaasd, is dat er op één plek zoveel diverse nationaliteiten samenkomen. „Ik had er geen idee van dat dit be stond en dat het allemaal zo goed samengaat." Verschillen zijn er. „Mensen uit noordelijker landen vinden het belangrijk afstand te houden, terwijl mensen uit zuide lijker landen - bij wijze van spre ken - hun collega's elke morgen met drie zoenen begroeten." Verschillen in omgangsvormen blijven spannend, zo ook in taalge bruik. In Vlaanderen is het bij voorbeeld normaal praktisch ie dereen met 'u' aan te spreken, waar Nederlanders vaker 'je' zeg gen. Gerlinde heeft het zich moe ten aanleren. „In Vlaanderen wordt 'je' toch vooral in mooie spreektaal en schrijftaal gebe zigd." Eén voordeel van het BPSC: Engels is er de voertaal, en Engel sen kennen geen verschil tussen 'u' en 'je'. You volstaat voor alle bei. Wateroverlast te lijf in laagste stukje Sluiskil door Harmen van der Werf sluiskil - Straten mogen best wel eens blank staan, maar huizen? Dat niet. In Sluiskil is deze week een omvangrijk rioolwerk - van zo'n 700.000 euro - begonnen dat inwoners beter moet verzekeren van droge voeten. Hans van de Kop en Luc Beeck- man zijn namens de gemeente Terneuzen bij de voorbereidingen betrokken geweest. Van de Kop geeft het uitgangspunt weer: „Straten mogen na hevige regen val wel eens blank staan, maar wo ningen zeker niet." De gemeente Terneuzen trekt daar een duidelijke lijn; een lijn die eind augustus 2010 in Sluiskil is overschreden. Een plensbui teisterde het Kanaal dorp en omgeving. De laaggele gen Bosjesweg liep onder. Het wa ter drong ook een aantal huizen binnen. De grens was bereikt voor veel bewoners. Luc Beeckman heeft een oude kaart van Sluiskil meegenomen en die verklaart alles. „Waar de Bosjesweg nu is, liep vroeger de watergang 'westelijke rijks water leiding'. En die lag natuurlijk diep. De watergang is verlegd, waarna er huizen zijn gebouwd." Het resultaat is dat de Bosjesweg maar op anderhalve meter plus NAP (Normaal Amsterdams Peil) ligt, het laagste punt in Sluiskil. Van de Kop: „De Bosjesweg is een kleine badkuip." In de Bosjesweg hebben ze dat al verschillende keren geweten, voor hetlaatst dus eind augustus 2010. En dat ondanks maatregelen die er in het verleden zijn geno men. Luc Beeckman: „In de Bos jesweg liggen al rioleringsbuizen van een behoorlijke doorsnee, van zeventig centimeter. En er staat een aparte pompinstallatie. Maar ook deze oplossing kent haar grenzen." De medewerkers van de afdeling realisatie en beheer van de ge meente Terneuzen weten dat die grenzen steeds vaker worden be reikt. „Vooral aan het einde van de zomer, in augustus, zie je dat de buien heviger worden en de wateroverlast toeneemt. Door kli maatverandering. En daar moeten we rekening mee houden, voorzo ver we kunnen." In Sluiskil zijn na de waterover last van eind augustus 2010 eerst kleinere maatregelen genomen. ton kosten de riole ringswerken die maan dag zijn begonnen in Sluiskil, als maatregel tegen wateroverlast bij hevige regenval. Zo is onder meer in het pompge- maal aan "de Bosjesweg een ver klikker geplaatst. De brandweer kan daarmee sneller gewaar schuwd worden om een pomp bij te plaatsen. En vrij apart: de trot toirband van Groenoord - een ho- gergelegen straat vlakbij de Bosjes weg - is over de volle lengte opge hoogd. De verhoogde trottoir band moet bij hevige regenval als waterkering functioneren om af stroming naar de Bosjesweg te voorkomen. De direct genomen maatregelen bieden op termijn evenwel onvol doende soelaas. Een gedegen aan pak is nodig voor de langere ter mijn. Sluiskil heeft namelijk door de nabijheid van het Kanaal Gent-Terneuzen - waarvan het waterpeil op 2,15 meter plus NAP ligt - te maken met een erg hoge grondwaterstand. Het regenwater vergroot dit probleem. Er is daar om voor gekozen het kwetsbaar ste deel van Sluiskil te voorzien van een regenwaterriool, los van het riool voor het toilet- en ander afvalwater. Het regenwater kan hierdoor sneller worden afge voerd. Het gaat om een behoorlijke inves tering die voldoende veiligheid moet bieden. Van de Kop: „Hon derd procent zekerheid heb je ech ter nooit. Het weer is niet te voor spellen." 'Afkoppelplan Sluiskil fa se 1' heet het nu in gang gezette project. Meer fasen kunnen vol gen. Fase 1 is zo ontworpen dat het verder kan worden uitgebreid. Beeckman: „Om te zien of fase 1 afdoende is, hebben we een plens bui als van eind augustus 2010 no dig. De praktijk moet de theorie toetsen." aardenburg - Bisschop Jan Lies- sen breekt in korte tijd af wat in meer dan veertig jaar is opge bouwd, als hij pastoraal werkers en vrijwilligers tijdens de Goede Week op een zijspoor zet. Dat schrijft voorzitter Mare Moens van de Parochie Kern Com missie Zuid van de Heilige Andreasparochie West-Zeeuws Vlaanderen. Alleen priesters mo gen van de bisschop voofgaan in eucharistievieringen. 'Te gek voor woorden', stelt Moens, die vindt dat de pastoraal werkers (m/v) vanwege hun inzet beter verdie nen. West-Zeeuws-Vlaanderen wordt gedupeerd door Liessens ge bod. „We hebben pastor Ignace D'hert voor 50 procent in dienst en de afspraak dat hij één week end in de maand voorgaat in dien sten. In de Goede Week hebben we Palmzondag, Witte Donder dag, Goede Vrijdag, Paaswake, Hoogfeest van Pasen, en dan nog de biecht afnemen. Stel: hij doet dienst in het weekend van Palm zondag, dan zouden er volgens de regels de rest van de Goede Week geen diensten meer zijn." Moens voegt de bisschop nog toe dat 'dit soort regels volgens hem nooit de bedoeling zijn geweest van Onze Lieve Heer.' terneuzen - Het bruggetje tussen de Herengracht en de Rosegracht in Terneuzen wordt vanaf de eer ste week van april opgeknapt. De bovenbouw van de construc tie wordt schoongemaakt, deels hersteld en voorzien van een nieu we verflaag. De onderbouw en het brugdek worden losgekoppeld en afgevoerd naar een onder houdsbedrijf. Hier wordt de sta len constructie gestraald en op nieuw geverfd. Vervolgens wor den de onderbouw en het brug dek opnieuw gemonteerd. Tijdens het onderhoudswerk wordt de fiets- en voetgangersver binding over de Oostkolk tijdelijk afgesloten. Het werk duurt, afhan kelijk van het weer, tot 26 april. schoondijke - Op de boerderij bij de Groene Polderwinkel aan de Groeneweg bij Schoondijke wor den vrijdag en zaterdag lamme- tjesdagen gehouden. Uiteraard kan er met lammetjes gekroeld worden. Verder zijn er (kinder)ac- tiviteiten. De schapenstal is beide dagen geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Toegang kost 1 euro. ZDQy Meer weten? Kijk dan op wegenermedia.nl of neem contact op met uw accountmanager of bel (088) 0139 995. WeGeNeR Media

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68