Gemeenschap betaalt de overstap Telefoon afluisteren mag bij vermoeden misdrijf Surrender presenteert op festival Hrieps koningslied in het Zeeuws Wegener Media kleurt Oranje! 22 ZEELAND VERGOEDING DUBBELE WOONLASTEN De Fiscus Vier van de dertien Zeeuwse burgemeesters hebben nog een huis in hun oude woonplaats. Voor de één is het een lust, voor de ander een last. WOENSDAG Profiteer mee en adverteer in ons Oranje bewaarexemplaar Ernst Jan Rozendaal Burgemeester Leuker kunnen we het niet maken, wel makke lijker. Dat is sinds jaar en dag de leus van de Belastingdienst. Niemand geeft daar beter invulling aan dan Jeroen Dijsselbloem, onze nieu we minister van Financiën. Dit jaar heeft de Belastingdienst mijn aangifteformulier zelfs grotendeels al ingevuld. Ik hoef de gegevens alleen maar te checken, mijn DigiD in te klop pen en op Verzenden' te klik ken. Nooit meer stress op weg naar 1 april, zou je zeggen, maar het schijnt dat vijf procent van de gegevens fout is. Heb ik in eens een tweede huis. Of meer dan een ton aan spaargeld op Cyprus, bij de Laiki Bank die deze week wordt opgedoekt. Dat doet me denken aan een taaltoets van mijn zoon. De leer lingen moesten laatst het woord fiscus in een zin gebrui ken. Googelend naar de beteke nis vond een klasgenoot de term 'het belastingapparaat'. Waarop hij bij zijn proefwerk invulde: 'De fiscus is kapot.' Misschien vraag ik overmorgen toch even Radio 1 om raad. Daar is het Blauwe vrijdag. Luis teraars kunnen alles vragen over hun belastingaangifte, zo dat Goede Vrijdag voor hen geen lijdensweg wordt. Dit soort initiatieven heeft ook het werk van Dijsselbloem makkelijker gemaakt. Hij heeft nu zoveel tijd over dat hij heel Europa er maar heeft bijgepakt. Tot schrik van alles en ieder een. De Cyprioten, die hij een van tevoren ingevuld reddings plan door de strot heeft ge duwd, vinden hem een idioot, lees ik in de PZC. Russische maffiosi zijn zonder vorm van proces kaalgeplukt, nu ze niet meer bij hun op Cyprus witge wassen geld kunnen. En alle beurskoersen kelderden, nadat Dijsselbloem zei dat hij zo voortaan de banken aan zou pakken. Heeft de Nederlandse belastingbetaler daar nu baat bij, zoals de minister betoogt, of worden we juist de dupe? Ik weet het niet. Ik moet steeds maar denken aan het proef werk van mijn zoon. Hij googel- de het synoniem 'het belasting wezen', wat hem kennelijk aan iets buitenaards deed denken. Want hij maakte de zin: 'Ik ben bang voor de fiscus.' Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door door Edith Ramakers en Marcel Modde MIDDELBURG - Anton Stapelkamp, burgemeester van de gemeente Kapelle, krijgt kritiek te verwer ken van de WD en Gemeentebe lang Kapelle over zijn vergoeding voor dubbele woonlasten. Hem wordt verweten dat hij onterecht aanspraak op een tegemoetko mingsregeling heeft gemaakt. Sta pelkamp heeft een woning in Rot terdam en in Kapelle. „Nu zouden we plots geen vergoeding mogen krijgen, omdat onze kinderen in het huis in Rotterdam wonen. Dat is helemaal niet relevant." Burgemeesters moeten in de ge meente wonen waar 'ze burge meester zijn en het oude huis moet te koop staan. „Aan beide voorwaarden voldoen we. We werken volgens de regels en er wordt nergens met een woord ge rept over kinderen die wel/niet mogen blijven wonen in het ouderlijk huis." Stapelkamp zegt dat hij twee weken voor zijn be noeming in februari 2011 al in de gemeente Kapelle woonde. „Ik vind het een eer om burgemees ter van deze gemeente te zijn en we wonen er met plezier. Ik hoop van harte dat het oude huis snel verkocht wordt." De regelgeving rond de verhuis- plicht van burgemeesters is sinds november 2011 uitgebreid. De ver goeding van de woonlasten van één jaar, werden verlengd tot 2 jaar. Reden was dat nieuwe burge meesters met moeite hun huis in de oude woonplaats konden ver kopen. Van de tien burgemeesters in het land die be'noemd waren in de eerste helft van 2011 hadden twee burgemeesters hun huis ver kocht. En dat is niet omdat ze niet wil len, valt Gerard Rabelink (Schou- wen-Duiveland) zijn collega's bij. Hij heeft zelf ook last van de inge zakte woningmarkt. Rabelink heeft een huis in Maasbree en woont in Nieuw Haamstede. „Huizen in het hogere segment gaan moeilijk van de hand. Mijn vrouw woont in Maasbree, maar komt gelukkig vaak naar mij toe. Het liefst zou ik natuurlijk met haar in een huis wonen." Rabelink zegt het van de positie ve kant te bekijken. „Na vier jaar is dat niet gemakkelijk meer. Maasbree zie ik als een vakantie huis. Er meldde zich laatst een be langstellende, maar die moest zelf eerst zijn huis verkopen en dat lukt evenmin." Burgemeester Jan Huisman werd 1 mei 2005 eerste burger van de gemeente Reimerswaal. Hij woont vanaf 'dag 1' in Kruinin- gen. Een woordvoerster laat we ten dat hij alleen maar gebruik heeft gemaakt van de reguliere verhuiskostenvergoeding en dat zijn vrouw is blijven werken en wonen in Delfzijl. Het huis van de burgemeester in Delfzijl staat niet te koop. Dat geldt ook voor de burgemeester van Goes, René Verhulst. Zijn vrouw heeft een baan in Utrecht en reist op en neer naar Goes. Een woordvoer ster zegt dat de burgemeester zel den naar Utrecht gaat. „En hij heeft nooit een vergoeding aange nomen voor de woonlasten." DEN BOSCH - Een telefoon mag door de politie worden afgeluis terd als het vermoeden bestaat dat die door drugsdealers wordt ge bruikt. De straf van een 29-jarige Vlissingse cocaïnedealer blijft daar om ook in hoger beroep staan, zo oordeelde het gerechtshof in Den Bosch dinsdag. De rechtbank in Middelburg leg de hem vorig jaar 9 maanden cel op, waarvan 3 voorwaardelijk. Dat kreeg hij ook vanwege de mishan deling van zijn vriendin in februa ri vorig jaar. Het hoger beroep ging alleen over de vraag of de Vlissinger zich schuldig had ge maakt aan drugsHandel en of het onderzoek op de juiste manier is uitgevoerd. Het startte namelijk met een anonieme tip: „Hij ver koopt cocaïne voor twee anderen. Dit is zijn telefoonnummer." Van een van de twee anderen was bekend dat hij zich mogelijk schuldig maakte aan drugshandel, omdat hij is gezien in een woning in Vlissingen waar veel mensen kwamen. Op basis van die infor matie mag de politie een telefoon tappen, aldus het hof gisteren. MIDDELBURG - Het ministerie van Binnenlandse Zaken schrijft tot in detail voor op welke vergoedin gen een burgemeester en commis saris van de koningin (CdK) recht heeft om de overgang van de oude naar een nieuwe werkomge ving zo soepel mogelijk te laten verlopen. In alle gevallen geldt een verhuis- plicht. Binnen een jaar na de be noeming moet een burgemeester in zijn nieuwe gemeente gaan wo nen en een CdK in zijn of haar provincie. Wanneer daar dubbele woonlasten uit voortkomen, om dat de oude woning niet kan wor den verkocht, kan de bestuurder maximaal twee jaar aanspraak ma ken op een vergoeding. Daarbij gaat het om de huur of hypo theekrente van het nieuwe huis, inclusief de kosten voor gas, wa ter en elektriciteit. De tegemoet koming bedraagt in het eerste jaar ten hoogste 18 procent van de be zoldiging (zo'n 1500 euro per maand). In het tweede jaar is dat maximaal 15 procent. Deze rege ling is sinds 1 november 2011 van kracht. Drie van de vier Zeeuwse burge meesters die in hun oude woon plaats nog een huis hebben^ ko men niet meer in aanmerking voor de vergoeding. Voor burge meester Anton Stapelkamp van Kapelle verloopt die maximale ter mijn in mei. Ook de nieuwe commissaris van de koningin Han Polman heeft twee jaar recht op een tegemoet koming, zodra hij naar Middel burg verhuist en zijn huis in Ber gen op Zoom nog in de verkoop staat. Vooralsnog wordt Polman dagelijks heen en weer gebracht met de dienstauto. „Dat doen alle CdK's met uitzondering van twee die zo dichtbij wonen dat ze de benenwagen kunnen gebruiken", zegt kabinetschef Pieter Jan Mer- sie. Polman wil eveneens vlak bij het provinciehuis gaan wonen. ■iNADSft- In de krant van gisteren is een fout gemaakt, waardoor in het ka tern Gezond twee verkeerde pagi na's naast elkaar zijn afgedrukt. Daardoor is het verhaal op de rechterpagina niet compleet ver schenen. Dit verhaal wordt in de krant van dinsdag 2 april alsnog in zijn geheel afgedrukt. In de krant van afgelopen maan dag is op de pagina Consument een verhaal over mode in Antwer pen geplaatst. Dat was te laat, want het modeweekeinde waar het verhaal over ging, was toen al afgelopen. Meer weten? Kijk dan op wegenermedia.nl of neem contact op met uw accountmanager of bel (088) 0139 995. weGeneR Media GRIJPSKERKE - De Zeeuwse band Surrender heeft een eigen 'konings lied' gemaakt. Het beleeft zijn pri meur tijdens het Muziekfestival Hrieps in Grijpskerke, op zaterdag 27 april, tevens de verjaardag van kroonprins Willem-Alexander. Aanleiding is de commotie die twee weken geleden ontstond rond het koningslied dat producer John Ewbank, de vaste componist van Marco Borsato, heeft geschre ven voor de troonswisseling. Dat is een bijna exacte kopie van het nummer Bie Heweld van Surren der, zo stelden de Bevelandse dia lectrockers zelf. De band dreigde even met verde re stappen, maar besloot de zaak niet op de spits te drijven. Het was vooral de bedoeling van Sur render om op een ludieke manier duidelijk te maken 'dat het heel simpel is om iets te jatten'. „Met muziek ligt dat heel gevoelig en wij begrijpen dat", liet de band op Facebook weten. De tekst van een cartoon van Cor de Jonge in de PZC over de kwes tie ('Mee mien held, mee mien held, wordt dat êêle feest be- taeld') zette Surrender ertoe aan om een eigen koningsliedtekst te schrijven, op de muziek van Bie Heweld. De volledige tekst is sinds giste ren bekend. Een fragment: En op 30 april, wor van oanze poen gefeast Me kriehe un nieuwe koning, Wil lem Bier was ooit un beast En van oal oanze centen, heejuh die Bobo's an de zwier. En meh feeste van mien poen. Mie mien held, mie mien held wor dat eale feest betaeld Mie mien held, mie mien held en in Den Haag dih wordt verdeald. Bekijk de complete tekst van Sur render op goo.gl/DXNwn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66