Dave Maat wil strijdbijl begraven Koningsportret gezocht BEVELANDEN en THOLEN 27 ma torn 1 plant naar keuze Schuttingen uit voorraad Dierenvoeding 6 april tuinfeest! verstraten walhout Proef en beleef dag op camping Exposities in Cederhof Rederij Denick vaart op Veere Paaszangdienst in De Levensbron Kaartverkoop Taptoe Zeeland Voedselbank erft 150.000 euro WOENSDAG 27 MAART 2013 Dave Maat is blij dat wordt erkend dat hij en andere oud-Dutchbatters slechte nazorg hebben gekregen van Defensie, foto Lex de Meester door Rob Paardekam GOES - Dat hij een schadevergoe ding krijgt, kan hem niet zoveel schelen. „Daar was het mij niet om te doen", zegt voormalig Dutch- bat-militair Dave Maat uit Goes. „De erkenning dat ik en tientallen ex-collega's slechte nazorg hebben gekregen van Defensie is vele ma len belangrijker." Het waren hectische dagen voor de Goesenaar. Het ene moment ging hij door het leven als een re latief onbekende Nederlander, het andere moment dook de hele vaderlandse pers op hem. Maat mocht maandagavond zelfs aan schuiven aan de tafel van Pauw en Witteman. Het is ook niet niks, wat hij heeft bereikt. Na een lange juridische strijd bepaaldè de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter op het gebied militair ambtenaren recht, maandag dat Defensie zijn zorgplicht heeft geschonden, na dat Maat in Bosnië op missie was geweest. Door de traumatische er varingen die hij daar opdeed, heeft hij nu te kampen met een Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS). Maat zegt dat hij wel nazorg heeft gekregen, maar veel te weinig en vooral veel te laat. „Zie het als de groei van een boom. Als het zaad je is geplant, is er geen houden meer gan. Als je mensen die een traumatische ervaring hebben ge had te lang nazorg onthoudt, is bij hen het zaadje geplant. Dan kan een acute stress stoornis uit groeien tot chronische PTSS." Volgens de Goesenaar heeft de uit spraak niet alleen betekenis voor hem, maar ook voor voormalige collega's. De erkenning dat Defen sie slechte nazorg heeft geleverd, zal ook voor hen een flinke opste ker zijn. Maat denkt dat enkele tientallen oud-collega's PTSS heb ben. „Ik heb het ook voor hen ge daan." De Goesenaar hoopt dat Defensie nu heel snel met een regeling komt om al deze mensen schade loos te stellen. De gevolgen voor de toekomst vindt hij minstens zo belangrijk. Hij hoopt dat de uitspraak ertoe bijdraagt dat toekomstige militai ren wél fatsoenlijke nazorg krij gen. „Wat mij betreft geldt dat overigens niet alleen voor militai ren", stelt Maat. „Iedereen die in dienst is van de overheid en een traumatische ervaring heeft, ver dient het om op een goede ma nier te worden opgevangen. Daar wordt de hele samenleving beter van. In die zin ben ik baanbre kend bezig geweest." De zaak waarin maandag uit spraak werd gedaan, bestond ove rigens uit twee delen. Maat had ook graag van de Centrale Raad van Beroep willen horen dat De fensie nalatig is geweest in het fa- ciliteren van de voormalige Dutchbat-militairen toen ze in Bosnië zaten. Zo zouden ze geen goede bewapening hebben gehad. „Die zaak heb ik niet gewonnen, omdat de rechter het niet toets baar achtte. Daar kan ik mee le ven. Ik heb daar nu in elk geval duidelijkheid over." Maat, die eerder al in het nieuws kwam vanwege zijn succesvolle zoektocht naar een vermist baby lijkje op de voormalige basis van Dutchbat in Bosnië, zegt dat we derom een last van zijn schouders is gevallen. „Ik heb het gevoel dat ik eindelijk een sprintje kan trek ken zonder achttien stoeptegels in mijn rugzak." De Goesenaar zal nog met Defen sie om tafel moeten om de hoogte van zijn schadevergoeding te beta len. Daarna hoopt hij de strijdbijl te kunnen begraven. Meer wéten? Kijk dan op wegenermedia.nl of neem contact op met uw accountmanager of bel (088) 0139 995. weGeNeR Media GOES - De gemeente Goes roept kunstenaars op een portret te ma ken van de toekomstige koning Willem Alexander. Voor drie ruimten in het Stadskantoor zijn portretten nodig. Vanaf 27 mei tot 1 juni kunnen de portretten inge leverd worden. Voorwaarden: www.goes.nl. Groot assortiment vaste planten en rozen! 1 Topkwaliteit tuinschermen. Nieuw In ons assortiment! Een gezellige dag met veel aanbiedingen! Ook voor uw tuinontwerp, -aanleg en www. verstratenwalhout. i Aanbiedingen geldig van 25 maart tot en met 6 april Veerseweg 124a Middelburg T 0118 - 612 380 Openingstijden: ma-vr van 8.00 tot 18.00 uur, za van 8.00 tot 17.00 uur. -onderhoud KORTGENE Op camping en villapark de Paardekreek in Kortgene is zaterdag 30 maart een proef en beleef braderie. Er zijn di verse kraampjes, met voor ieder iets wils. Van Zeeuwse babbelaars tot cadeau- en interieurartike len. De braderie is gratis te bezoeken van 13.00 uur tot 17.00 uur. KAPELLE In 'de binnentuin' in zorg centrum Cederhof in Kapel- Ie zijn tot 15 april twee expo sities te zien. Nelly van de Plasse-Franse exposeert haar werken in olieverf en acryl, Daan van de Schraaf stelt zijn verzameling minia tuurvrachtwagens tentoon. Deze zijn elke dag van 8.00 uur tot 21.00 uur te bekijken. VEERE Rederij Denick doet deze zo mer ook Veere aan met de boot die rondvaarten ver zorgt op het Veerse Meer. Rederij Denick verzorgt van uit Kamperland rondvaar ten. Het is de bedoeling in Veere meerdere keren per dag tussenstops te maken. Rederij Dijkhuizen was al actiefin Veere. GOES In kerkgebouw De Levens bron in Goes vindt op maan dag 1 april een paaszang dienst plaats. Mannenkoor 'Sjaloom' en gemengd koor 'de Hammaaloth' zullen er liederen zingen. De toegang tot de paaszangdienst is gra tis. Aanvang: 10.00 uur. VLISSINGEN Op 1 april begint de kaartver koop voor het Open NK voor Jeugdkorpsen en de Taptoe Zeeland 2013 dat op 1 juni in Vlissingen wordt ge houden. Zoals elk jaar is het muzikale spektakel op sport park Irislaan. Informatie en bestellen van kaarten: www.nationaaljeugdfestival.nl MIDDELBURG Zelfs in onze stoutste dro men hadden we dat niet ver wacht, aldus voorzitter Em my de Kraker van de Voed selbank Walcheren. Haar or ganisatie kreeg recent be richt van een notaris dat een Middelburger 150.000 euro aan de voedselbank heeft nagelaten. Het is eer ste keer dat de voedselbank een legaat uit een erfenis krijgt. „En dan zo'n bedrag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59