I e Religie en cultuur spelen rol GEGARANDEERD ZEKER OP REIS? 4 BINNENLAND PRINSES MAXIMA CENTRUM Als een kind van 8 wordt getroffen door kanker, stort een wereld in. Maar Carolijn vocht en overwon. 1 STERFTE IN ZIEKENHUIZEN B Bij de diagnose kanker ben je toch vooral bang om Carolijn te verliezen Tien Male partijen s Schultz verbreedt A2 7 la 50Plus in de maak OM eist weer 20 jaar en tbs tegen Robert M. Niet roken in café zonder personeel Deze kaart brengt in beeld dat in Groningen, Friesland en Zeeland mensen vaker thuis of in elk geval buiten het ziekenhuis dood gaan. In Brabant en Limburg sterft men vaker in een ziekenhuis. Sterftegevallen in ziekenhuizen per postcodegebied Laag Gemiddeld/Onbekend Hoog Gegevens onbekend infographic De Persdienst bron Medisch Contact Het aantal mensen dat sterft in een ziekenhuis verschilt per regio. Deze kaart geeft duidelijk aan dat de verdeling over het land zeer grillig is, maar dat enkele gebie den duidelijk opvallen. De schrijvers van het artikel, werk zaam in het VU Medisch Centrum in Amsterdam, het Antonius in Nieuwegein en bij de onderzoeks instelling Nivel, hebben een me thode ontwikkeld die tegemoet moet komen aan de kritiek op eer dere vergelijkingen tussen sterfte cijfers. Ze kunnen de nieuwe uit komsten nog niet helemaal verkla ren, maar vermoeden dat religie en cultuur een rol spelen. Een kind en kanker door Paulus Smits GOES - Carolijn Visser uit het Zeeuwse Bruinisse is 11 jaar oud maar ze heeft al een leven achter zich. Op 2 juni 2010 stelde de dok ter de diagnose acute lymfatische leukemie, een vorm van bloedkan- ker. In de maanden ervoor was Ca rolijn al een poosje aan het dokte ren. Vanaf augustus 2009 had ze vaak diarree. Onderzoeken door de huisarts en de kinderarts in het ziekenhuis in Goes leverden niets op. Even dach ten de artsen dat ze een darmont steking had, maar na een bloedon derzoek werd alarm geslagen. Haar moeder Leontine: „We moesten direct naar het Sophia Kinderziekenhuis in Rotterdam. Er was iets in Carolijns bloed ge vonden dat er niet hoorde, waar bij ze dachten aan leukemie. Om kwart over zes die dag stonden Moeder Leontine Carolijn en ik in het Sophia. Het moment van het telefoontje staat in mijn geheugen gebrand." Daags erna volgde de formele di agnose. Leontine: „Op dat mo ment vielen een aantal eerdere klachten van Carolijn wel op zijn plaats. Zo kon ze in-en-in wit zien en had ze veel pijn in haar be nen. Gelukkig waren we er heel snel bij. Direct werd begonnen met chemo." „Je wereld staat op z'n kop. De eer ste dagen vloeien er heel veel tra nen. Bij de diagnose kanker ben je toch vooral bang om Carolijn te verliezen. Er werd wel verteld dat leukemie goed te behandelen is, maar met zo'n bericht konden we in het begin niet veel. Je wil al leen maar horen dat ze je kind ab soluut beter gaan maken." De behandeling heeft twee jaar geduurd. Haar moeder vertelt dat Carolijn in die periode gelukkig geen last heeft gehad van extra complicaties zoals infecties. „Carolijn is van bepaalde chemo's heel ziek geweest. Verder heeft ze een periode heel veel last van haar huid gehad. Bij korte bloot stelling aan de zon verbrandde ze al, soms zo erg dat er brandblaren op haar benen zaten. Het had ook weerslag op haar gemoedstoe stand. Soms was ze heel stil en soms heel boos. De eerste maan den at ze ook niet of heel weinig. Ze sliep dan voornamelijk, bijna achttien uur per dag." Nu de behandeling achter de rug is, kijkt Leontine er met een goed gevoel op terug: „De eerste week had Carolijn in het ziekenhuis overdag steeds dezelfde verpleeg ster en dat gaf rust. Ook voor mijn man en mij. We hebben tij dens de behandeling twee oncolo gen gehad, met wie Carolijn een bijzondere klik heeft. Maar ook de andere mensen om haar heen hebben goed voor haar gezorgd." DEN HAAG DEN HAAG 5oPlus doet niet mee aan de ge meenteraadsverkiezingen vol gend jaar maar noemt het 'geen probleem' dat nieuwe lo kale partijen met soPlus-politi- ci binnen de gelederen 'in de geest van de partij' meedoen. Het Limburgse soPlus-Staten- lid Albert Leppers wil met de Seniorenpartij Midden-Lim burg in drie gemeenten in de raad komen. Voorzitter Willem Holthuizen van soPlus zegt dat momenteel ongeveer in tien ge meenten in Noord-Holland, Flevoland, Friesland en Lim burg zulke plannen leven. Om organisatorische redenen heeft de partij eerder besloten op zijn vroegst in 2018 mee te doen aan gemeenteraadsverkie zingen onder de eigen naam. Zie ook: Verdieping De A27 zal ter hoogte van het Utrechtse natuurgebied Amelis- weerd worden verbreed tot twee keer zeven rijstroken. Mi nister Schultz van Infrastruc tuur zei dit nadat een onder zoekscommissie had aangege ven dat het niet mogelijk was om in de huidige situatie veilig AMSTERDAMS Het OM heeft bij het hof weer 20 jaar cel en tbs geëist tegen Robert M. wegens kindermisbruik. Tegen zijn partner werd 12 jaar geëist. Ouders van kinderen zijn volgens het OM juridisch niet zelfstandig als slachtoffer aan te merken. De ouders zagen daarin de kans om meer schadevergoeding te eisen. tmi jjmm bbisw oib nci meer rijstroken te realiseren. De minister heeft volgens de onder zoekers terecht gekozen voor verbreding van de weg. De oppo sitie vroeg zich lang af of die wel noodzakelijk is. Natuurorga nisaties verzetten zich tegen het verlies van een deel van het na tuurgebied Amelisweerd. DEN HAAG In kleine cafés mag niet wor den gerookt. Dat zegt het ge rechtshof. Eenmanszaken zijn uitgezonderd van het rookver bod, maar volgens de rechter is dat in strijd met afspraken van wereldgezondheidsorganisatie WHO. Het kabinet wil ook een algeheel rookverbod. ah bnol nJi49iivrj?,9t 2D dj ntul kla ga; kei wo COI Zo eei al c doe DEf hul op. eur stei Rijl me ziel jer fee Mil me tijd zijr ker laat eer nin tioi de kui

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4