Oud-dutchbatter Maat wil strijdbijl begraven Gemeente Tholen vreest waterberging EiT] Alleen deze week:^^ 2 maanden gratis HBO bij aanschaf van Alles-in-één Standaard kpn 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Arno van Wijk geeft orgelconcert Kaartverkoop Taptoe Zeeland Tentoonstelling in Ellewoutsdijk BOERDERIJNAAM Schouwen-Duiveland kent veel panden en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. Onder de bouwvoor is Schouwen-Duiveland een lappendeken door Rob Paardekam GOES - Dat hij een schadevergoe ding krijgt, kan hem niet zoveel schelen. „Daar was het mij niet om te doen", zegt voormalig Dutch- bat-militair Dave Maat uit Goes. „De erkenning dat ik en tientallen ex-collega's slechte nazorg hebben gekregen van Defensie is vele ma len belangrijker." Het waren hectische dagen voor de Goesenaar. Het ene moment ging hij door het leven als een re latief onbekende Nederlander, het andere moment dook de hele vaderlandse pers op hem. Maat mocht maandagavond zelfs aan schuiven aan de tafel van Pauw en Witteman. Het is ook niet niks, wat hij heeft bereikt. Na een lange juridische strijd bepaalde de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter op het gebied van militair ambtena renrecht, maandag dat Defensie zijn zorgplicht heeft geschonden, nadat Maat in Bosnië op missie was geweest. Door de traumati sche ervaringen die hij daar op deed, heeft hij nu te kampen met een Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS). Maat zegt dat hij wel nazorg heeft gekregen, maar veel te weinig en vooral veel te laat. „Zie het als de groei van een boom. Als het zaad je is geplant, is er geen houden meer aan. Als je mensen die een traumatische ervaring hebben ge had te lang nazorg onthoudt, is bij hen het zaadje geplant. Dan kan een acute stress stoornis uit groeien tot chronische PTSS." Volgens de Goesenaar heeft de uit spraak niet alleen betekenis voor hem, maar ook voor voormalige collega's. De erkenning dat Defen sie slechte nazorg heeft geleverd, zal ook voor hen een flinke opste ker zijn. Maat denkt dat enkele tientallen oud-collega's PTSS heb ben. „Ik heb het ook voor hen ge daan." De Goesenaar hoopt dat Defensie nu heel snel met een re geling komt om al deze mensen schadeloos te stellen. De gevolgen voor de toekomst vindt hij minstens zo belangrijk. Hij hoopt dat de uitspraak ertoe bijdraagt dat toekomstige militai ren wél fatsoenlijke nazorg krij gen. „Wat mij betreft geldt dat overigens niet alleen voor militai ren", stelt Maat. „Iedereen die in dienst is van de overheid en een traumatische ervaring heeft, ver dient het om op een goede ma nier te worden opgevangen. Daar wordt de hele samenleving beter van. In die zin ben ik baanbre kend bezig geweest." De zaak waarin maandag uit spraak werd gedaan, bestond ove rigens uit twee delen. Maat had ook graag van de Centrale Raad van Beroep willen horen dat De fensie nalatig is geweest in het fa- ciliteren van de voormalige Dutchbat-militairen toen ze in Bosnië zaten. Maat, die eerder al in het nieuws kwam vanwege zijn succesvolle zoektocht naar een vermist babylijkje op de voor malige basis van Dutchbat in Bosnië, zegt dat wederom een last van zijn schouders is gevallen. „Ik heb het gevoel dat ik eindelijk een sprintje kan trekken zonder acht tien stoeptegels in mijn rugzak." De Goesenaar zal nog met Defen sie om tafel moeten om de hoogte van zijn schadevergoeding te beta len. Daarna hoopt hij de strijdbijl te kunnen begraven. GOES - Organist Arno van Wijk geeft op april, tweede paasdag, een orgelconcert in de Grote Kerk in Goes. De avond is georganiseerd door Stichting Muziek in de Grote Kerk. Op het programma staan onder an dere orgelmuziek van Jan Zwart en Ernst Kohier. Het concert begint om 20.00 uur. De entree bedraagt 8 euro. Dona teurs betalen 5 euro. VLISSINGEN - Op 1 april begint de kaartverkoop voor het Open NK voor Jeugdkorpsen en de Taptoe Zeeland 2013 dat op 1 juni in Vlis- singen wordt gehouden. Zoals elk jaar is het muzikale spektakel op sportpark Irislaan. Voor meer informatie en het be stellen van kaarten: www.nationaaljeugdfestival.nl ELLEWOUTSDIJK - De deuren van het Kerkje van Ellesdiek in Elle woutsdijk zijn maandag (tweede paasdag) geopend. Op deze dag is de tentoonstelling 'Delfstof van Peter Rosier te zien: tien werken die de Goese kunste naar nog niet eerder exposeerde. De expositie is van 13.30 tot 16.00 uur te bezichtigen. Hoeve op door Marijke Vael SCHARENDIJKE - De ingelijste af beelding van een koe met de aan duiding 'fresh butter' die in de keuken hangt, heeft uitsluitend decoratieve waarde. Op hoeve Bo terhoek aan de Weelweg bij Scha- rendijke zijn geen koeien. De boter, die taxateur en oudriandbouwer Jan Gaanderse in zijn zelfgebakken brood ver werkt, komt dan ook uit de super markt. Geen probleem, want vol gens Jan en zijn vrouw Marian Gaanderse-Schoof (64) heeft de boerderijnaam niet of niet uitslui tend te maken met boter. „Wij denken dat Boterhoek geba seerd is op het feit dat de bodem hier van oudsher 'butterig' is. But- terzacht op zijn Schouws gezegd, Jan Gaanderse ofwel zo drassig dat paarden en landbouwwerktuigen er gemakke lijk in weg zakten." Dat komt vol gens de 65-jarige Gaanderse door de structuur van de grond die on der de zogenaamde 'bouwvoor' ligt; onder de bovenste grondlaag die door boeren wordt bewerkt. „Er zit hier veen in de onder grond waardoor de grondwater stand wat hoger is. En de boerde rij ligt zo'n anderhalve meter NAP lager dan de verderop gele gen duinen." Dat alles bevordert de 'butterige' aard van het gebied, wat overigens na de watersnood ramp door middel van drainage aanzienlijk is verbeterd. In vroeger tijden was dit lage, nat te deel van Schouwen vooral ge schikt voor grasland en werd melk van koeien die er graasden gebruikt om boter te maken. Op een oude kaart van Fokker staat de boerderij reeds halverwege de 17e eeuw ingetekend in het Boter- hoekbevang, een omkaderd ge bied ten zuiden van Eikerzee. De hoeve werd toen (in 1676) be- Vast bellen I I Inteme^^^ Het voorste deel van de oude boerderijwoning waar Jan Gaan derse opgroeide dateerde uit 1836, het achterste deel uit de 17e eeuw. Huis én een schuur wer den in 1953 zwaar beschadigd. De windwijzer met Boterhoek er op stond reeds op de oude boer derijwoning en dateert eveneens uit 1836 of daarvoor. Van het be schadigde huis werd na de ramp een schuur gemaakt. door Rob Paardekam doet 't gewoon THOLEN - Als het Volkerak-Zoom- meer in de toekomst wordt inge zet als waterberging voor de grote rivieren moet bij de Volkerakslui- zen een afsluitbaar inlaatmiddel komen. Dat stelt de gemeente Tholen in haar zienswijze op het plan. De kans dat het Vol- kerak-Zoommeer ooit wordt inge zet als waterberging, bijvoorbeeld bij extreme regenval, is niet groot. Toch lijkt de gemeente Tholen zo veel mogelijk waarborgen te wil len inbouwen. Meer dan een zienswijze indienen kan ze ech terenet: Dat is bovendien de laat ste kans om nog iets over het plan te zeggen. In hun zienswijze mer ken burgemeester en wethouders van Tholen op dat het geplande inlaatmiddel bij de Volkerakslui- zen niet afsluitbaar is. Er kan dus niet worden gestopt met inlaten als het waterpeil een bepaalde hoogte heeft bereikt. Het college pleit voor een afsluitbaar inlaat middel. Volgens hen heeft dat veel voordelen. Zo wordt voorko men dat onnodige schade ont staat aan buitendijkse gebieden als de Speelmansplaten en diverse natuurgebieden. Ook de Oester- dam blijft in dat geval helemaal of in elk geval beter begaanbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48