Schoonmaakacties op het eiland Verwarring door drie Grevelingenlanen SCHOUWEN-DUIVELAND 25 TVveede rederij vaart op Veere Foto-expositie 'Gratis parkeren op koopavond' Tijdens de Zeeuwse Districtsdag van Staatsbosbeheer werd de Schelphoek ontdaan van zwerfvuil. 46 Nu de bomen nog kaal zijn, zien we het zwerfvuil heel goed Kinderboerderij inzamelpunt oud vet Koperensemble in de Jacobuskerk Kinderkledingbeurs Vinty Kidz werkt samen met de Schouwen-Duivelandse Kledingbank meubel /boten/caravan stoffering binnen/buitenzonwering meubel/bootstoffen tapijt/vinyl/pvc woonaccessoires www. stof feerderij blakenburg.nl WOENSDAG 27 MAART 2013 de Schelphoek door Piet Kleemans serooskerke - Een oude kassa, een mobiele telefoon, een porte monnee met rijbewijs en plastic. Heel veel plastic. De oogst was groot tijdens de opruimactie in natuurgebied De Schelphoek. „Het was inderdaad wel hard no dig", zegt Dirk Fluijt van Staats bosbeheer. „Waarschijnlijk was het ook al een behoorlijke tijd ge leden dat daar eens flink schoon gemaakt was." Fluijt ging samen met negentien collega's uit heel Zeeland ('Twin tig groene mannetjes en vrouw tjes') gewapend met prikstok en vuilniszak het zwerfvuil in het na tuurgebied te lijf. „Ik denk dat het meeste zwerfvuil hier naar toe is komen waaien. Misschien zat er nog wel plastic van de vroegere vuilstort aan de Hoosjesweg bij. We konden het nu de bomen en struiken nog kaal zijn in ieder ge val heel goed zien liggen." Staatsbosbeheer plaatst in haar ge bieden, vertelt Fluijt, bewust geen afValbakken. Indachtig het al oude 'Laat niet als dank voor 't oosterland - De schoonmaakac tie van de medewerkers van Staatsbosbeheer was een inciden tele. In Oosterland wordt elk jaar de actie 'Oosterland Megaschoon' gehouden. Ook is er elk jaar een strandschoonmaakdag en zijn op meerdere plaatsen aan de dijk zo geheten jutbakken geplaatst. Het was de ANWB die in 1915 met het overbekende 'Laat niet als dank' aandacht vroeg voor zwerfvuil. De affiche waarmee toeristen opgeroepen werden om parken en landschappen niet te aangenaam verpozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de do zen' worden bezoekers van bos en duin geacht geen afval achter te la ten in de natuur. Fluijt: „Het kost een hoop geld om afvalbakken neer te zetten en als je bakken neerzet moet je zor gen dat ze regelmatig geleegd wor den. Dat kost een hoop tijd en geld. En bovendien loop je hetrisi- co dat rond zo'n afvalbak ook aller lei rommel achter wordt gelaten." Over het algemeen valt het vol gens Fluijt nog wel mee met het zwerfafval in natuurgebieden. Waar hij niet mee gezegd wil heb ben dat er helemaal geen afval achterblijft. Met name in de buurt van strand- overgangen wordt Staatsbosbe heer regelmatig geconfronteerd met'zwerfvuil. Dirk Fluijt, Staatsbosbeheer In onder meer de Boswachterij Westerschouwen trekken vrijwil ligers er op gezette tijden op uit om het bos te ontdoen van zwerf vuil. „Maar in de Schelphoek en bijvoorbeeld in het natuurgebied bij Ouwerkerk gebeurt dat niet. Die gebieden moeten we zelf schoonmaken. Maar de actie nu is een eenmalige actie." Gevraagd naar het aantal kilo's af val dat door de 'groenen' van Staatsbosbeheer uit De Schelp hoek is gehaald, blijft Fluijt een exact antwoord schuldig. „Dat zou ik zo een, twee, drie niet pre cies kunnen zeggen, maar de aan hanger zat behoorlijk vol." .De schoonmaakactie was onder deel van het programma van de districtsdag Zeeland van Staats bosbeheer. Na de schoonmaakac tie - die enkele uren in beslag nam - werd de lunch gebruikt. Daarna maakten de medewerkers van Staatsbosbeheer een wande ling door de Boswachterij Wester schouwen. Bij de schoonmaakactie tijdens de districtsdag van Staatsbosbeheer werd het strandje van Seroosker- ke niet meegenomen. Dat is de verantwoordelijkheid van Water schap Zeeuwse Eilanden. In Serooskerke zelf gaat de dorps raad binnenkort een rondje ma ken om te inventariseren hoe het in het dorp met het zwerfvuil is gesteld. Dat rondje staat gepland voor dinsdag 2 april. ZIERIKZEE Kinderboerderij De Punt in Zierikzee is begonnen met het inzamelen van gebruikt frituur vet en oliën. Stichting Gors, ex ploitant van De Punt, wil op meerdere plaatsen in Zeeland vet gaan inzamelen. Dat levert de kinderboerderijen 40 cent per liter op. De Punt is sinds jaar en dag inzamelpunt voor oud papier. Voor bedrijven is er een ophaaldienst. „Het is voor ons beiden een fan tastische match", zegt Helen Noordzij van de kinderkleding- beurs Vinty Kidz, die afgelo pen weekeinde in Scharendijke werd gehouden. De beurs is sa- door Melita Lanting scharendijke - Wie naar de Greve- lingenlaan in Scharendijke moet, kan voor verrassingen komen te staan. Het dorp aan de rand van het Grevelingenmeer blijkt er maar liefst drie Grevelingenlanen op na te houden. In het dorp zelf is een Grevelin- genlaan, maar de beide parallelwe gen langs de naastgelegen Brou- wersdam zijn ook voorzien van de naam 'Grevelingenlaan'. Verwarrend, want wie 'Grevelin genlaan Scharendijke' intikt bij bijvoorbeeld Google Maps, wordt niet naar het dorp gestuurd, maar richting Grevelingenmeer, de pa rallelweg van de N57 op. Een vervelende situatie volgens de dorpsraad van Scharendijke. Juist bij alarmering van hulpdien sten zou het misschien tot verwar ring kunnen leiden en dat is vol gens de dorpsraad niet acceptabel. Daarom is het probleem een tijd je geleden neergelegd bij de ge meente, alleen leidde dat tot nu toe niet tot resultaat. Desgevraagd laat de gemeente RENESSE Het Schouws Koperensemble onder leiding van Henk Blom treedt eerste paasdag op in de Jacobuskerk in Renesse. Kees Groenleer is de organist en Pi- ter Goodijk de voorganger. De paasdienst begint om 9.30 uur. De paaskaarsen van de samen werkende kerken in de West hoek worden reeds om 6.00 uur ontstoken in de kerk aan de Platboslaan in Haamstede. menwerking aangegaan met de Kledingbank Schouwen-Duive- land, die de onverkochte kle ding ophaalde. Dat gebeurt ook in september als er weer een beurs wordt gehouden. Schouwen-Duiveland weten niet te weten hoe deze situatie is ont staan. „In onze archieven is niets terug te vinden", zegt Marjolein Engelhardt. Zij verwijst naar Rijkswaterstaat, omdat de wegen van deze organisatie zijn. On danks dat beide parallelwegen on der Rijkswaterstaat vallen, is de naamgeving geen verantwoorde lijkheid van Rijksdienst; laat woordvoerder Lia van Dijke we ten. „Wij geven wegen geen na men, dat doet de gemeente." Engelhardt beaamt dat de gemeen te straatnamen verzint. „Maar we weten niet waar deze namen van daag komen. In onze gemeente- gids staan ze niet en ze doken op eens op bij Google Earth." Ook is het volgens haar onduidelijk wie de straatnaambordjes langs de pa rallelwegen in de grond, heeft ge zet. De gemeente wil, nu Rijkswa terstaat het gebied aan het herin- richten is, kijken of de situatie op te lossen is. De verwarring over de juiste Grevelingenlaan heeft overigens nog niet geleid tot pro blemen bij de hulpdiensten om dat daar de aanduiding parallel weg wordt gebruikt. vervuilen hing in hotels, stations, cafés, scholen, garages, politiepos ten en boswachterij en. Een variant op de ANWB-slagzin werd enkele jaren geleden verzon nen door kunstenaar Matthijs Lie- vaart. Hij verzamelde op de Kwa de Hoek op Goeree-Overflakkee een berg zeeafval en plaatste daar bij een van juthout gemaakt bord je met de slogan 'Doe mee, verlos de zee'. Toen hij een paar weken later een kijkje ging nemen zag hij tot zijn verbazing dat de afval berg behoorlijk gegroeid was. Lie- vaart werkt inmiddels samen met Natuurmonumenten en de strijd kreet 'Doe mee, verlos de zee' is inmiddels ook overgeslagen naar Schouwen-Duiveland. Op ver schillende plaatsen op het eiland is een jutbak geplaatst en zijn schoonmaakacties gehouden. De jaarlijkse strandschoonmaak dag Lenteprikkel is een initiatief van de Zeeuwse kustgemeenten en de provincie Zeeland. De Len teprikkel maakt onderdeel uit van het Interreg-project '120 Kilome ter Kust Kwaliteit'. SCHARENDIJKE veere - Rederij Denick doet deze zomer ook het stadje Veere aan met de boot die rondvaarten ver zorgt op het Veerse Meer. Er wordt aan- en afgemeerd langs de steiger bij de Campveerse Toren. Die is ook al in gebruik bij rederij Dijkhuizen. Burgemeester en wet houders hebben hiervoor toestem ming gegeven. Het gaat om een proef voor de maanden juli en au gustus. Rederij Denick verzorgt vanuit Kamperland rondvaarten op het Veerse Meer. B en W zien tal van voordelen, allereerst voor de Veerse winkels en horeca, maar ook voor recreanten. Die krijgen keuze in het maken van rondvaarten. „Er ontstaat concur rentie", aldus het college. ouddorp - Maria Evers van het Schrijfbedrijf exposeert haar foto werk in het VW-kantoor in Oud dorp. Thema is kerken en kaste len. De expositie duurt de hele maand april. zierikzee - De Partij van de Ar beid wil af van betaald parkeren op koopavonden in Zierikzee. De fractie dient hierover komende donderdag een motie in tijdens de gemeenteraad. „Nu geldt voor koopavonden nog dat je moet be talen tot 21.00 uur", zegt Petri D'Anjou, fractievoorzitter. Be taald parkeren voor koopavonden is ingevoerd om de winkelende mensen de kans te geven een plek je te vinden. „Maar je ziet nu dat het niet meer zo druk is." Volgens D'Anjou kan afschaffen van be taald parkeren de koopavond een impuls geven. Ook voor de bezoe kers van theater De Weverij is het prettig. Ook voor vergunninghou ders moet de regeling aangepast pasen geopend 00 uur 16 00 tot 11 Zonweringen Kozijnen zonweringen - tuinmeubelen - raamdecoratie horren rolluiken - garagedeuren - overkappingen/veranda's bfióvt oh jarrt rfbcufl Marie Curieweg 15, Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47