'Openhartigheid in EU niet altijd gewaardeerd' Onderzoek landt te weinig bij scholen IN HET NIEUWS 3 Is bodem Mars en maan geschikt voor planten? vragen over het 'einde van de vrijspraak' door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - „In Europa moet je som mige dingen niet hardop zeggen, zelfs niet als je gelijk hebt", zegt Corien Wortmann (CDA), lid van het economisch en monetair co mité van het Europees Parlement. „Duidelijkheid en openhartigheid worden in Nederland gewaar deerd, maar internationaal niet. Hij zal het wel snel leren." 'Hij' is Jeroen Dijsselbloem. Zijn reputatie als voorzitter van de eu- rogroep, de ministers van Financi ën van de eurozone, kreeg een ge voelige knauw na 'onhandige' uit spraken maandag over probleem- banken. Tegen de Financial Times en Reuters zei hij dat banken in nood voortaan niet meer door de belastingbetaler worden gered, maar door aandeelhouders en gro te spaarders, zoals op Cyprus. Dijsselbloem zou het reddings plan een blauwdruk hebben ge noemd. In Brussel hielden EU- ambtenaren, diplomaten en politi ci hun adem in terwijl bankaande len op de Europese en Amerikaan se beurzen daalden. De commotie werd gesust met een verklaring dat Cyprus een geval apart is. La ter bleek ook dat Dijsselbloem het woord template (sjabloon of blauwdruk) nooit heeft gebruikt. De Financial Times vindt dat hij ontslagen moet worden. Dijsselbloem (46) werd 21 januari in Brussel tot eurogroep-voorzit- ter gebombardeerd, twee maan den nadat hij minister van Finan ciën was geworden. Als opvolger van 'mr. euro', de Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker die Europa zeven jaar lang door de cri sis loodste en ooit toegaf omwille van de euro wel eens te liegen. Dijsselbloem werd in de interna tionale pers als 'groentje' en 'de loopjongen van Duitsland' wegge zet. Dijsselbloem werd met het probleem Cyprus direct het diepe in gegooid. Nadat onder zijn lei ding in eerste instantie een red dingsplan was goedgekeurd (en door het Cypriotische parlement weggestemd) waarin ook kleine spaarders werden getroffen, grap te Juncker dat hij er niet bij was en de uitkomst daarom niet fout loos kon zijn. Volgens Dijssel bloem heeft Juncker zijn excuses aangeboden. In Brussel hopen ze dat de storm snel gaat liggen. Dijs selbloem vast ook. Volgens Onno Ruding, oud-minis ter van Financiën en oud-topman van het Internationaal Monetair Fonds, zal Dijsselbloem geen blij vende imagoschade overhouden. „Maar hij moet zijn mededelin gen aan de media wel heel voor zichtig kiezen", aldus de CDA-co- ryfee. door Patrick Wiercx DEN HAAG - Onderzoek van univer siteiten en hogescholen naar beter onderwijs doet het goed in de in ternationale tijdschriften, maar het onderwijs zelf neemt er te weinig kennis van. Ook zouden onderzoe kers zich meer moeten richten op onderzoeksvragen die leven bij scholen in eigen regio. Dat gebeurt nu onvoldoende. Dat stellen Karl Dittrich en Thom de Graaf, respectievelijk de voor zitter van de VSNU en de HBO- raad. De VSNU is de organisatie van universiteiten. Zij zeggen dat in een toelichting op het debat over de leraar, vandaag in de Tweede Kamer. De twee organisa ties hebben ter inspiratie een lera- renagenda opgesteld. Een van de aanleidingen is dat leraren in alle vormen van onderwijs kennis te kort komen. VSNU en de HBO-raad geven aan wat gedaan kan worden om kennis bij te spij keren. In de lerarenagenda doen VSNU en HBO-raad tal van aanbe velingen. Zo stellen zij onder meer voor meer te investeren in opleidingen en het bijscholen van leerkrachten. Ook moeten net af gestudeerde leraren beter bege leid worden. Naar schatting ver laat 30 procent van de startende le raren binnen twee jaar het onder wijs. Geprobeerd moet worden die groep voor het onderwijs te behouden. Ook zouden leerkrach ten de verplichting moeten krij gen om zich bij te laten scholen in plaats van op vrijwillige basis. De Graaf wijst erop dat er al veel gedaan wordt. „Nieuw is dat we de handen ineenslaan. We leggen de nadruk op bij- en nascholing. We gaan niet met de hand om hoog naar de minister, we kun nen ook veel zelf. Wat we vragen is: geef het onderwijs de ruimte om zelf te regelen." Naar schatting verlaat 30 procent van de startende leraren binnen twee jaar het onderwijs WAGENINGEN - Als de mens ooit kolonies sticht op de maan en op Mars, is het handig als daar gewas sen kunnen groeien. Daarom gaat Wieger Wamelink, ecoloog bij Al- terra Wageningen Universiteit, kij ken of de grond op beide hemelli chamen vruchtbaar genoeg is. De NASA weet precies hoe die bo dems zijn samengesteld. Wame link onderzocht eerst welke plan ten daar in principe op kunnen groeien. De NASA levert hem kunstmatige maan- en Marsbo dem en op 2 april gaan in kassen de eerste zaadjes de grond in. Be halve voedsel leveren aan ruimte kolonisten, kunnen planten ook kooldioxide in zuurstof omzetten. Vrijgesproken, maar niet vrij. Als het aan minister Opstelten ligt kan een onherroepelijk vrijgespro ken verdachte opnieuw worden vervolgd als er nieuw bewijs is. door Peter Winterman Vrijgesproken door de rechter, maar alsnog achter de tralies? Inderdaad, minister Ivo Opstelten (VVD) van Veiligheid en Justitie wil dat de wet wordt aangepast zo dat alle vrijgesproken verdachten van moord of doodslag opnieuw voor de rechter kunnen komen. Dit mag alleen als er nieuw belas tend bewijs opduikt. De Tweede Kamer is al akkoord. Het wachten is nu nog op de zegen van de Eer ste Kamer. Een paar partijen, waaronder de PvdA, uitten giste ren forse kritiek op het voorstel. Wat is de kritiek? Veel juristen en wetenschap pers vinden dat er door deze wet een bom onder de rechtszeker heid in Nederland wordt gelegd. Het was tot nu toe een leidend be ginsel in het recht: ne bis in idem. Een term uit het Latijn die erop neerkomt dat iemand niet twee keer voor hetzelfde misdrijf kan worden berecht of gestraft. 3 Wat betekent dat? In het huidige Nederlandse systeem komt een ernstige moord- of doodslagzaak eerst voor een rechtbank. Tegen die be slissing is vervolgens beroep mo gelijk bij een gerechtshof. En ten slotte kan de Hoge Raad nog toet sen of de eerdere rechters hun werk wel goed hebben gedaan. Maar daarmee is het dan ook echt afgelopen: wie eenmaal tot en met de Hoge Raad is vrijgespro ken, kan niet opnieuw worden vervolgd. Daar komt nu verande ring in. Verdachten die zijn vrijge sproken, kunnen de rest van hun leven worden achtervolgd door re chercheurs en journalisten. Want je weet maar nooit of je toch nog een greintje bewijs kunt vinden. Het gevolg is dat ook onschuldige vrijgesprokenen zich nooit meer écht vrij zullen voelen. 4 Waarom wil Opstelten dit? Het voorstel van de minister past helemaal in het regeringsbe leid. De WD hamert er al jaren op dat daders harder worden aan gepakt en dat slachtoffers een sterkere positie krijgen. Zware de licten, zoals moord en doodslag, zijn niet alleen 'ingrijpend en traumatisch' voor slachtoffers, stelt Opstelten, maar 'zij raken ook het vertrouwen in de rechts orde en de veiligheidsbeleving van burgers'. 5 Wat gebeurt er als de 'vrijspraak- wet' wordt aangenomen? De wet wordt ingevoerd met te rugwerkende kracht. Enkele vrij spraken worden mogelijk herzien. Het Openbaar Ministerie ver wacht meer moord- en doodslag- zaken voor de rechter te brengen. Want zaken blijven nu nog liggen als het OM bang is dat rechters toch een klein puzzelstukje in het bewijsmateriaal missen. Die angst verdwijnt, want straks is er altijd nog een 'herkansing'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3