Een diepe groef waarover je kan struikelen CULTUUR 33 Expositie Open Atelier Veere Beeldhouwatelier Arnestein (BAA) onthaalt publiek met gevarieerde expositie. Marian van Puyvelde (90) over belang van dit collectief en het plezier van actief blijven. ACENDA WOENSDAG 27 MAART 2013 Meer agendanieuws vindt u op onze website. Middelburg Avond van de Franse Film: Une Vie Meilleure, Cinema Middelburg, 20.00 uur André Manuel met 'Bonzaai!!!', Schouwburg, 20.00 uur Terneuzen Zeeuws-Vlaams dictee der Nederland se taal, Bibliotheek, 19.30 uur Vlissingen Muziekvereniging Arnemuiden, Ter Reede, 19.30 uur The Nits met 'Malpensa', Arsenaaltheater, 20.15 uur VEERE - Met een breed opgezette expositie van Open Atelier Veere opent vrijdag 29 maart het culture le seizoen in de Grote Kerk Veere. Twintig kunstenaars van binnen en buiten de provincie tonen werk in grote diversiteit: schilde rijen, tekeningen, architectuur, sieraden, keramiek, brons, glas, beelden in steen, hoeden en tex tielkunst. Na vijf jaar meanderen langs ateliers en galeries in Veere tijdens het paasweekend kunnen kunstliefhebbers sinds vorig jaar op één locatie terecht. „Waarom houden jullie geen expositie in de Grote Kerk?, nodigde directeur Willem Kniknie van Muziekpo- dium Zeeland ons uit. Daar zijn we als organisatie graag op inge gaan en het is heel goed bevallen. Dit jaar is zowel het aanbod als het programma uitgebreid. Zo zijn er ook vier lunchconcerten en enkele workshops. Doorlo pend zijn er ook demonstraties en geven kunstenaars uitleg over hun werk", vertelt Hanny Malleko- te van Open Atelier Veere. Vol gens haar wordt bij de inrichting van nissen en middenschip van de kerk gestreefd naar samenhang en boeiende contrasten in deze ex positie. De lunchconcerten van 12.30 tot 13.00 uur van vrijdag t/m maandag bieden kamermuziek door jong aanstormend talent, kennismaking met hedendaags re pertoire maar ook oude muziek in het klassieke genre. Vrij. 29 maart t/m ma. 1 april 11.00 - 17.00 uur; programma-info: www.veerestad.nl BAA pakt Paasbest uit door Ali Pankow Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften gesignaleerd. Wekelijks wordt er één titel in de krant uitge licht. door Jan van Damme Tommy Wieringa kwam al een paar keer voorbij op tv in de serie 'De grens'. Het boek, waarop de serie is geba seerd, is nu ook beschikbaar: De grens. Langs de randen van Neder land, geschreven door Enno de Witt (Leiden, i960). In het hoofd stuk 'Van de Schelde naar de Rijn' worden de grenzen van Zeeland verkend - Zeeuws-Vlaanderen, maar ook de kusten van Walche ren en Schöuwen-Duiveland. Aan het begin en het eind van zijn inleiding constateert De Witt dat 'DE Nederlander' misschien niet bestaat, maar Nederland in elk geval wel. Je kunt het land op een kaart aanwijzen, simpel ge noeg. De grens is een ander ver haal. Hoewel we denken dat die vastligt, wordt er toch met enige regelmaat aan gesleuteld. Tot op de dag van vandaag. De Witt schrijft: „De grens is een diepe groef in de geschiedenis, die je niet zomaar uitwist, maar waar je ook over kunt struikelen." Het hoofdstuk 'Van de Schelde naar de Rijn' omvat behalve Zee- en soms nog wonen. De Hedwige- polder komt aan bod, de (on)vrije vaart op de Schelde vanaf de val van Antwerpen in 1585. Het ont- sekste Hulst krijgt een paragraaf, zonder dat Sluis wordt genoemd. Het gaat over tweelingplaatsen als Clinge en De Klinge, en door de grens doorsneden dorpen als Koe wacht. De geschiedenis van de verbinding van Gent met de Schelde krijgt aandacht, het ge hucht T\irkeye - liever TXirks dan Paaps - wordt in de tijd geplaatst. Verder: de anti-anne^atiebewe- ging; plunderende Franse troepen in 1940 en Prins Bernhard die 21 'staatsgevaarlijke Nederlanders' in Sluis meteen wil laten 'neerknal len'; belfort van Sluis; Johan Hen drik van Dale; Franse kloosters in Sluis; grenspalen bij het Zwin; het gestrande radioschip Uilen spiegel, de gietijzeren vuurtoren van Breskens; loodsdiensten; de arme Don Pacheco in Vlissingen; spoorweg en vaart op Engeland; Willibrord op de Walcherse kust; psalmenstrijd in Westkapelle; Me- zger in Domburg; Nehalennia; stormvloedkering; Haamstede, vliegveld en vuurtoren. Leuk verteld, leuk om te lezen. Enno de Witt: De grens. Langs de ran den van Nederland - Uitgeverij Athe neum-Polak Van Gennep, 464 pagi na's, 19,95 euro. NIEUW-HAAMSTEDE - „Met deze tweejaarlijkse expositie rond Pa sen bieden we onze leden een duwtje in de rug hun werk aan het publiek te presenteren. Voor sommigen is exposeren nog een drempel. Na zo'n collectieve pre sentatie, zie ik dat diverse leden wel vaker gaan exposeren", zegt beeldend kunstenares Marian van Puyvelde uit Nieuw-Haamstede. Zij stond circa 15 jaar geleden sa men met Anita Dekker en Etien- ne Vindevogel aan de wieg van Beeldhouwatelier Atelier (BAA) aan de Arnesteinweg 29 in Middel burg. De plek van Vindevogel als mede-eigenaar is inmiddels over genomen door Berita Valk. Een kleine dertig leden maken ge bruik van de faciliteiten hier. Het betreffende pand op het in dustrieterrein voldoet precies aan de eisen van beeldhouwers. Vol gens Van Puyvelde kan hier uitste kend ambachtelijk worden ge werkt: kneden, békken, gieten en van specifieke apparatuur kan col lectief gebruik worden gemaakt. Zij vat de voordelen van BAA kernachtig samen met: „Ruimte, gezelligheid, stimulans en hulp van anderen. Soms moet er im mers ook flink gesjouwd worden met zwaar materiaal en dan is een handje extra wel welkom." Op de donderdagen krijgen de mensen die hakken uit steen les van Han der Berg. Verder werkt ie dereen naar eigen voorkeur op ei gen tijd aan eigen werk. BAA is ge opend op maandag, dinsdag en Marian van Puyvelde in haar eigen beeldentuin. Zij stond 15 jaar geleden aan de wieg van Beeldhouwatelier BAA en doet uiteraard ook mee aan de komende expositie 'Paasbest' in Middelburg, foto Dirk-Jan Gjeltema woensdag van 10 tot 17 uur en op donderdagochtend tot 13.00 uur. Van Puyvelde is er heel vaak aan wezig. Zij kneedt haar beelden in was of klei en giet ze in beton of brons en tegenwoordig experi menteert ze ook met kunstof. Mensen zijn haar belangrijkste in spiratiebron. Zij maakt in hoofd zaak figuratieve beelden, maar schuwt uitstapjes naar wat ab stracter werk zeker niet. Zo lever de zij dit seizoen voor de exposi tie Balans in De Keukenhof een boeiende combinatie van platte schijven in verschillende afmetin gen met daarop dansende figuren. „Voor Paasbest heb ik een beeld van een mooie juffer met plui men op haar hoofd gemaakt. Voor onze paasexpositie maken onze le den altijd werk dat iets afwijkt van wat ze gewend zijn te doen. Kunst met een kleine knipoog en toegankelijk voor een breed pu bliek", zegt Van Puyvelde. Zij be nadrukt dat er veel voor komt kij ken zo'n expositie in te richten. Vandaar ook het besluit dit om het jaar te doen. In afwijking tot voorgaande paas- exposities van BAA wordt de ten toonstelling dit keer niet op de ei gen locatie, maar in een leegstaan de loods iets verderop aan de Ar nesteinweg 61 gehouden. „Die ruimte was toch beschikbaar en het biedt ons de mogelijkheid nu BEELDENEXPOSITIE 'PAASBEST' Beeld houwAtelier Arnestein (BAA) houdt de Paasexpositie dit keer niet in de eigen ruimte, maar op het adres Arnesteinweg 61 in Middelburg. De expositie 'Paasbest' wordt vrij dag 29 maart om 16.00 uur offici eel geopend door Kathrin Gins berg, directeur CBK Middelburg Gastexposant bij 'Paasbest' is kun stenaar Reynier de Muynck. De expositie is geopend van zat. 30 maart t/m zon. 7 april, dage lijks van 11.00 tot 17.00 uur. een hele week te exposeren in plaats van alleen het paasweek end. Ondanks dat we in een uit hoek zitten, weet het publiek ons altijd wel te vinden." Marian van Puyvelde wordt in mei 91 jaar. Zij beschikt over een bewonderenswaardige levenslust en vitaliteit en heeft dan ook abso luut niet de intentie het 'kalmer aan' te gaan doen. Naast het wer ken in het atelier, rijdt zij ook nog steeds het hele land door. Haar werk is te zien in een tiental gale ries in Nederland en België en moet natuurlijk af en toe verwis seld worden voor nieuw aanbod. Verder is zij sinds het begin van De Kunstschouw Westerschou- wen twintig jaar geleden lid van de werkgroep die immer op zoek is naar jong talent. Zij loopt expo sities af en maakt voortdurend kennis met nieuwe tendensen. „In de praktijk krijg ik wel vaak te maken met betutteling hoor. De samenleving is er duidelijk op ge richt mensen die wat ouder wor den niet meer zo serieus te ne men en te gaan afschuiven. Maar ik werk door zo lang het kan. Wat zou ik anders moeten doen?" land ook de Zuid-Hollandse Eilan den. Er worden verhalen verteld over de grens, over grensplaatsen en de mensen die daar woonden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33