ZEELAND 31 brieven De Nationale Slaapweek duurt tot 30 maart. In Zeeland zijn interessante ontwikkelingen gaande. Orionis Ombudsman III Paasviering WOENSDAG 27 MAART 2013 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Wat een onterechte uitspraak van de rechtbank over Orionis Wal cheren. Mensen met een bij standsuitkering hoeven niet een volle week te werken. De rechter ziet dit als dwangarbeid. Hou op met dit soort uitspraken. Voor veel uitkeringsgerechtigden is dat je reinste reclame. Het is te ge makkelijk om de schuld bij 'die ander' neer te leggen. Wat is er mis om meer dan 32 uur te wer ken? Te gek voor woorden én bo vendien, wrang voor al die noeste werknemers die een volle week werken! Glashelder: werklozen die aangeboden werk weigeren - dat laat zich makkelijk raden - ver liezen het recht op een uitkering. Omgekeerd: voor wie niet kan werken, is er de sociale zekerheid. Ieder mens met gezond verstand zal beamen dat een tegenwerken de pamperende rechtbank geen re sultaat oplevert én daar heb ik geen respect voor! Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen De ombudsman, aangesteld door de politiek, vraagt om maatwerk. Hij haalt in zijn rapport de over heid en haar werknemers hard on deruit. Er moet meer persoonlijk contact komen, maar de over heidsdiensten moeten op aandrin gen van de politiek juist drastisch inkrimpen. Als in dat zelfde rap port staat dat de meeste mensen wel deugen en gehoorzaam zijn, dan vinden die mensen de over heidsinstellingen nog zo slecht niet. De ombudsman zou moeten weten dat waar gewerkt wordt, fouten worden gemaakt. Dat geldt niet alleen voor de overheid maar ook in het bedrijfsleven (vastgoed projecten en financiële wereld). De ombudsman wil scoren bij de politiek, maar op deze manier is hij bezig de verstandhouding tus sen burger en overheid te ver slechteren. Kortom: zijn rapport is geen maatwerk, maar ver onder de maat. Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil Bisschop Jan Liesen wil de Paas viering alleen in de kerk en met een priester. Diakens en pastorale werkers en werksters worden aan de kant gezet. Wie de communie wenst te ontvangen dient eerst te biechten. Volgens secretaris Frans Vermeulen is het een storm in een glas water en hij wil het ook niet de klok terugdraaien noe men, maar toch...Als Bisschop Liesen dit wil doorzetten, dan gaan we echt 50 jaar terug in de tijd. We mogen al blij zijn dat er pastorale werkers zijn en die ver zorgen de diensten zeer keurig. Het wordt tijd dat de Kerk met zijn tijd meegaat. Laat priesters huwen en laat vrouwen toe tot het priesterlijk ambt. Zo niet, dan vrees ik dat we over enkele jaren alleen nog kunnen en moeten biechten in Breda en daar de Paas wake kunnen bijwonen. Rudi Thomas Kie.vitstraat 19, Hulst Een dutje pat ten koste van de slaap 's nachts door Ondine van der Vleuten OOSTBURG - Achthonderd mensen werden het afgelopen jaar bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis behandeld wegens slaapproble men. Het ADRZ behandelt alleen poliklinisch. Wie uitgebreider on derzoek nodig heeft, kan terecht in de slaapkliniek van ziekenhuis Zorgsaam in Oostburg. In 2012 werden bijna duizend slaaponderzoeken verricht. Het voornemen is om eind 2013 twee extra bedden te plaatsen, zodat wekelijks 35 patiënten kunnen worden onderzocht. De ambitie is om uit te groeien tot een van de grootste slaapcentra van zuid west-Nederland. Zo'n slaaponderzoek begint met een intakegesprek waarbij een lan ge vragenlijst ingevuld wordt. Daarna moet de patiënt een week lang een slaapdagboek bijhouden. Patiënten die vermoedelijk een verstoord slaap- en waakritme hebben, krijgen bovendien een somnowatch om: een polshorloge dat dit ritme registreert. Karin de Bruijckere is slaapanalis- te. Zij bekijkt de gegevens en zet alles op een rijtje. „Je ziet bijvoor beeld dat iemand pas om een uur of twaalf naar bed gaat. Ik vind dat vrij laat voor iemand die er vroeg uit moet voor zijn werk of kinderen. Na het eten is hij zo moe dat hij indut en van 19 tot 21 uur slaapt. Dat gaat ten koste van de slaap 's nachts. Als je overdag moe bent, zou je hoogstens een powernap van een kwartier, een half uur maximaal moeten doen." Voor het eigenlijke onderzoek blijft de patiënt een nacht slapen op een afdeling met extra lekkere bedden (en vanaf oktober een luxueuze hoteluitstraling). Bij in- en doorslaapstoornissen zelfs twee nachten. De patiënt mag zijn eigen kussen meenemen, een wijntje drinken of video kijken: alles om een voor de patiënt zo normaal mogelijke inslaapsituatie na te bootsen. Tij dens de slaap wordt de spieractivi- teit gemeten - van belang bij on der meer de slaapstoornis rustelo ze benen - de snurkmeter staat aan en elektroden op het hoofd meten de hersenactiviteit. Een ca mera monitort de slapende. Analyse van de videobewaking en de onderzoeksgegevens levert vaak verrassende informatie op. Vooral als die gecombineerd wordt met de eigen indruk van het nachtje slaap. „We vragen altijd wat iemand zelf denkt: hoe laat ze wakker wer den. Naar schatting vijftig pro cent van de mensen zit ernaast. Wat we het meest zien, is dat ie mand denkt helemaal niet te heb ben geslapen, terwijl wij zien dat het wel zo was. Aan de andere kant zijn er ook mensen die zeg- In ziekenhuis Zorgsaam wer den vorig jaar bijna duizend slaaponderzoeken verricht en dat aantal is groeiende. „Een paar uur voor de patient gaat slapen, wordt de meetappara tuur op hem aangesloten. Het is de bedoeling dat hij daarna aan zijn dagelijkse slaapritueel be gint" gen dat ze prima geslapen heb ben, terwijl wij weten dat ze heel veel wakker werden", vertelt Na- tasja Reebergen. Zij is hoofd van de afdeling 'beschouwende specia lismen' die alle vier veel te maken hebben met slaapstoornissen: longgeneeskunde, geriatrie, neuro logie en psychiatrie. Specialisten uit deze disciplines werken in Oostburg samen bij diagnose en behandeling. Veruit het grootste aantal van de patiënten is man. Vaak gaat het om een corpulente vijftigplusser die ook hartklach ten heeft en zich voortdurend moe voelt. O SAS, afkorting voor obstructief slaapapneusyndroom, is goed voor zo'n tachtig procent van de slaapproblemen. Het komt veel voor bij te dikke mensen. Bij Osas belemmert iets in de neus of keel holte de luchtwegen (huig of tong bijvoorbeeld). Vooral de longarts heeft - vanwe ge Osas - veel met slaapproble men te maken. Reebergen: „Maar omdat veel Osas-patienten ook hartfalen hebben, wordt samenge werkt met cardiologie." Zo'n 17 procent van de slaapproblemen ligt op het gebied van de neurolo gie (Centraal Slaapapneu Syn droom of CSAS). Ér kan bijvoorbeeld iets mis zijn met het signaal van hersens naar longen, zodat de ademhaling stokt, of naar het hart - met alle gevolgen van dien. Maar ook nar- colepsie of valziekte - waarbij ie mand van het ene op het andere moment in slaap valt - behoort tot de neurologische slaapproble men. Bij een minderheid van de patiën ten met slaapproblemen is er spra ke van psychiatrische problemen, zoals piekeren, obsessieve gedach ten of een posttraumatisch stress syndroom dat nachtmerries ver oorzaakt. Tot slot zijn er de slaap problemen die voortkomen uit het ouder worden en tot het werk terrein van de geriater horen. Wie verwacht met een recept voor slaappillen de kliniek uit te lopen, vergist zich. Bij patiënten waarbij de oorzaak niet onder Osas of CSAS valt, kan aanpassing van de slaapgewoonten de oplos sing zijn. Slaapanaliste Karin de Bruijckere schat dat 60 tot 70 procent van die patiënten een verkeerd slaap- patroon heeft ontwikkeld. „Bij se nioren heeft het vaak met het ouder worden te maken. Dan ra ken dag- en nachtritme verstoord en ontwikkelen ze rare slaapge- woontes. Ook langdurig onregel matige diensten draaien is fu nest." Bij Osas is veel te verwachten van simpele ingrepen als het verwijde ren van amandelen, gewichtsver lies en/of een speciaal kapje (een 'CPAP') dat je tijdens het slapen op moet houden. „Toch blijven mensen vaak heel lang doorlopen en van alles proberen, zoals homeopathische middelen, voor ze bij ons komen", zegt Reeber gen. Kinderen nemen een aparte plaats in onder de patiënten met slaapproblemen. Zo speciaal, dat ze in gewone klinieken niet be handeld worden, maar doorverwe zen worden naar speciale centra, zoals ook het ziekenhuis in Ant werpen er een heeft. In het kader van de Nationale Slaapweek 2013 is onderzoek gedaan naar slaap en ouderschap. De conclusie? Neder landse kinderen houden ouders uit hun slaap. Lees het onderzoek op www.nswo.nl. Zien hoe zo'n slaaponderzoek in zijn werk gaat? Kijk op www.zorg- saam.org-slaapscéijtry ip.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31