Wethouder vraagt om vertrouwen in boulevardplannen HZ en Scalda Dave Maat blij met erkenning 26 WALCHEREN Burgemeester Roep over lastposten: „We weten precies wie het zijn, wat ze doen en hoe hen aan te spreken" ledereen verdient het om op een goede manier te worden opgevangen. Bossenburgn is rottigheid beu door Henk Postma VLISSINGEN - Eigenlijk is het een 'prachtwijk'. Nergens is het veili ger, rapporteerde Veilig Verkeer Nederland onlangs. De huizen zijn er zo gebouwd dat je er niet hard kan rijden; En toch lijken sommige bewoners er een sport van te maken levensgevaarlijk met hun opgevoerde auto's of brommertjes door de bochten te scheuren. Dat is het probleem van de Vlissingse woonwijk Bos- senburgh in een notendop, bleek dinsdagavond toen burgemeester René Roep er, bijgestaan door po litieagenten en welzijnswerkers, over de (on)veiligheid kwam pra ten. Een kleine veertig bewoners kwamen daar op af. Hoe de gemeente, de politie en welzijnsinstanties zich ook heb ben ingespannen, het is ze nooit gelukt de wijk blijvend te zuive ren van de 'terreur-' en 'overlast' zaaiende types. Hoe pak je dat soort lieden aan? Ze hun huis uit zetten is zo gemakkelijk nog niet. Hun uitkering intrekken? „Niet doen", smeekte een bewoonster, „Want dan staan ze straks bij mij in de huiskamer." Toch lijkt het nu de goede kant op te gaan, meldde Peter Lampio van het buurtcomité. De gemeen te, de politie en de hulpverleners zitten er al een tijdje bovenop. Niks mis met deze wijk. Behalve dan bij vijf tot zes families. Die misdragen zich en jutten de hang jeugd op, en dat trekt dan weer lastposten uit andere wijken aan. „We weten precies wie het zijn", beklemtoonden de burgemeester en zijn politiechef Eric Nagelker- ke. Met enkele veelplegers praten ze niet meer. Die worden zo hard mogelijk aangepakt. Voor de rest van de raddraaiers geldt dat ge poogd wordt ze met zachtere hand het rechte pad op te sturen. De Stichting Roat (Reach Out and Touch) speelt daarbij een cru ciale rol. Lampio heeft goede hoop dat dit binnen vier maan den vruchten afwerpt. Enkele sceptici bleven pleiten voor een keiharde aanpak. door Emile Calon VLISSINGEN - De Vlissingse politiek lijkt akkoord te kunnen gaan met de plannen van Zeeland Care, HZ en ROC Scalda voor de Boulevard Bankert. De HZ wil het gebouw op num mer 156 verkopen zodat Zeeland Care daar al eind dit jaar een zorg centrum kan beginnen. De HZ wil vervolgens nummer 154 slo pen en op die plaats een studieto ren van zeven tot acht verdiepin gen bouwen waar straks zo'n dui zend studenten les krijgen. De HZ-studenten die een maritieme opleiding volgen, verhuizen, tot de toren klaar is, vanaf september naar de Kenniswerf. Het ROC Scalda tenslotte wil nummer 130 over twee jaar flink restaureren. Dinsdagavond, tijdens de vergade ring van de raadscommissie Ruim te, leefde er aanvankelijk nog eni ge scepsis bij de verschillende fracties. Vooral omdat doorgaan van de HZ-plannen afhankelijk is van meer studenten en financie ring. Ook heerste bij hen de vrees dat HZ en/of Scalda er met de buit - de grond - vandoor gaan en die verkopen aan een projectont wikkelaar zodat zij veel geld van gen en het maritiem onderwijs verdwijnt van de boulevard. Wethouder Rob van Dooren hield de politici voor dat het colle ge al twee jaar praat met de top van de HZ en het ROC over de boulevardplannen en dat hij ver trouwen heeft dat zij hun plan nen willen uitvoeren. Niet alleen de Raden van Bestuur maar ook de Raden van Toezicht willen dat, zo verzekerde hij. Hij riep de com missieleden op vertrouwen te heb ben. Hij voerde ook aan dat het mogelijk moet zijn om de studen tenaantallen, die nodig zijn om de bouw te realiseren, te halen. En met de verkoop van nummer 156 moet het volgens hem ook mo gelijk zijn voor de HZ om de fi nanciering voor de bouw van de studietoren rond te krijgen. En als het op de één of andere manier niet lukt, is het volgens de wet houder nog altijd mogelijk om te voorkomen dat die locaties in han den komen van een projectont wikkelaar. doet 't gewoon GOES - Dat hij een schadevergoe ding krijgt, kan hem niet zoveel schelen. „Daar was het mij niet om te doen", zegt voormalig Dutch- bat-militair Dave Maat uit Goes. „De erkenning dat ik en tientallen ex-collega's slechte nazorg hebben gekregen van Defensie is vele ma len belangrijker." Het waren hectische dagen voor de Goesenaar. Het ene moment ging hij door het leven als een re latief onbekende Nederlander, het andere moment dook de hele vaderlandse pers op hem. Maat mocht maandagavond zelfs aan schuiven aan de tafel van Pauw en Witteman. Het is ook niet niks, wat hij heeft bereikt. Na een lange juridische strijd bepaalde de Centrale Raad van Beroep, de hoogste rechter op het gebied militair ambtenaren recht, maandag dat Defensie zijn zorgplicht heeft geschonden, na dat Maat in Bosnië op missie was geweest. Door de traumatische er varingen die hij daar opdeed, heeft hij nu te kampen met een Post Traumatische Stress Stoornis (PTSS). Maat zegt dat hij wel nazorg heeft gekregen, maar veel te weinig en vooral veel te laat. „Zie het als de groei van een boom. Als het zaad je is geplant, is er geen houden meer aan. Als je mensen die een traumatische ervaring hebben ge had te lang nazorg onthoudt, is bij hen het zaadje geplant. Dan kan een acute stress stoornis uit groeien tot chronische PTSS." Volgens de Goesenaar heeft de uit spraak niet alleen betekenis voor hem, maar ook voor voormalige collega's. De erkenning dat Defen sie slechte nazorg heeft geleverd, zal ook voor hen een flinke opste ker zijn. Maat denkt dat enkele tientallen oud-collega's PTSS heb ben. „Ik heb het ook voor hen ge daan." De Goesenaar hoopt dat Defensie nu heel snel met een regeling komt om al deze mensen schade loos te stellen. De gevolgen voor de toekomst vindt hij minstens zo belangrijk. Hij hoopt dat de uitspraak ertoe bijdraagt dat toekomstige militai ren wél fatsoenlijke nazorg krij gen. „Wat mij betreft geldt dat overigens niet alleen voor militai- Dave Maat, voormalig militair van Dutchbat in Bosnië. ren", stelt Maat. „Iedereen die in dienst is van de overheid en een traumatische ervaring heeft, ver dient het om op een goede ma nier te worden opgevangen. Daar wordt de hele samenleving beter van. In die zin ben ik baanbre kend bezig geweest." De zaak waarin maandag uit spraak werd gedaan, bestond ove rigens uit twee delen. Maat had ook graag van de Centrale Raad van Beroep willen horen dat De fensie nalatig is geweest in het fa- ciliteren van de voormalige Dutchbat-militairen toen ze in Bosnië zaten. Zo zouden ze geen goede bewapening hebben gehad. „Die zaak heb ik niet gewonnen, omdat de rechter het niet toets baar achtte. Daar kan ik mee le ven. Ik heb daar nu in elk geval duidelijkheid over." Maat, die eerder al in het nieuws kwam vanwege zijn succesvolle zoektocht naar een vermist baby lijkje op de voormalige basis van Dutchbat in Bosnië, zegt dat we derom een last van zijn schouders is gevallen. „Ik heb het gevoel dat ik eindelijk een sprintje kan trek ken zonder achttien stoeptegels in mijn rugzak." Hij moet nog met Defensie om tafel om de hoogte van zijn schadevergoeding te betalen. Daarna hoopt hij de strijdbijl te kunnen begraven. Dave Maat door Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26