Kind ZEELAND Provincie eist bodemvondsten op almanak Petje wijst chauffeurs op veiligheid Gedeputeerde Staten zien in de opslag van rivierwater een kans voor de getijdecentrale Brouwersdam. Tuinen vvww.pzewonen.nl Mabelis en zijn zoon Adriaan: vermoord op 5 september 1944 Tip? redactie@pzc.ni MIDDELBURG - De provincie eist ar cheologische vondsten op die wor den bewaard door het failliet ver klaarde archelogische bedrijf ARC BV in Groningen. De provincie laat de curator in een brief weten dat een aantal ar chelogische vondsten die ARC be heert, haar toebehoren. ARC voer de in de afgelopen jaren verschil lende onderzoeken uit in Zee land. Het bureau deed vondsten op de Groote Markt in Vlissingen, 't Groentje in Domburg, de N61 bij Biervliet en de Klokstraat in Goes. Op grond van de uit 1988 dateren de Monumentenwet stelt de pro vincie dat de vondsten en de bij behorende documentatie haar ei gendom zijn en daarmee buiten de failliete boedel van ARC BV vallen. De rechtbank behandelt het faillissement 1 april. Alles over O Ga verder op Ze is er nog maar netdie piepjonge stagiaire op dat redactiekantoor in Goes. Maar na slechts een paar we ken stukjes tikken, reportages ma ken en eindredactie voeren, voelt ze zich he-le-maal thuis op haar werk plek. Tot gistermorgen. Ze wilde een persbericht printen, maar de printer negeerde haar op dracht volledig. Na nog een paar keer proberen, belde ze wanhopig met de systeembeheerder. Die had het probleem snel gevon den. De oplossing kostte wat meer tijd. „Nou ja!", klonk het, toen ze na het telefoongesprek ophing. „Ik zat in de veilige kindmodus! Wie ver zint dat nou!" Haar collega's zwegen maar even. ZEELAND Abraham Mabelts, r>n:v Adriaan Pieter Mabelis» Getijdecentrale als waterpomp MIDDELBURG - Het Rijk moet de plannen voor een getijdecentrale in de Brouwersdam steunen. Dat biedt volgens het dagelijks provin ciebestuur de beste oplossing voor de berging van rivierwater. Het Rijk is van plan het Vol kerak-Zoommeer aan te wijzen als gebied waar rivierwater tijde lijk kan worden opgeslagen in de zeldzame situatie dat de grote ri vieren veel water afvoeren op het moment dat de keringen in de Oosterschelde, Haringvliet en Nieuwe Waterweg wegens storm vloed moeten worden gesloten. Het dagelijks provinciebestuur is er - net als het gemeentebestuur van Tholen - niet enthousiast over. De tijdelijke berging vermin dert de kans dat delen van Dor drecht en Rotterdam overstro men, maar, zo stellen Gedeputeer de Staten, 'de zuidwestelijke delta wordt daarmee betrokken bij een probleem dat de regio zelf niet kent'. Naar de mening van GS schept het Rijk een te positief beeld van de consequenties en de frequen tie van de waterberging. Volgens het Rijk is het eens in de 1430 jaar nodig het Volkerak-Zoommeer tot NAP +2,30 m met rivierwater te vullen. Door de klimaatveran dering rijst de zeespiegel en ne men de hoeveelheden water toe die de rivieren afvoeren. Dat leidt tot scenario's die erop duiden dat de waterberging halverwege deze eeuw al eens in de 550 of 250 jaar nodig zal zijn en dat het peil tot NAP 2,85 m zal reiken. Dat bete kent een waterstand die de op NAP +3 m berekende dijken te bo ven gaat. Het ligt volgens het dagelijks pro vinciebestuur voor de hand het Volkerak-Zoommeer te koppelen aan de Grevelingen, waardoor de waterbergingscapaciteit aanzien lijk wordt vergroot. De provincie Zeeland zou daar wel voor voelen, omdat zo problemen met de wa terkwaliteit kunnen worden opge lost. Zelfs wanneer van het Vol kerak-Zoommeer en de Grevelin gen één waterbergingsbekken wordt gemaakt, biedt dat onvol doende soelaas. De oplossing is naar de mening van Gedeputeer de Staten dan een getijdecentrale in de Brouwersdam die tijdens waterberging dienst kan doen als enorme pomp waarmee water uit de Grevelingen kan worden ge spuid op de Noordzee. Zo'n cen trale levert kennis op die Neder land als waterbouwnatie kan be nutten. pagina 26/27 Tholen vreest wateroverlast WOENSDAG 27 maart 2013 BRUINISSE - 'Ik rij veilig. Of ik rij niet', luidt de tekst op het petje van Projectbureau Zeeweringen. Dat petje werd dinsdag door leer lingen Quinten en Michelle van obs De Meerpaal in Bruinisse op het hoofd geplant van vrachtwa genchauffeur Peter Dagevo^, Met die handeling ging de veiligheids actie van Projectbureau Zeewerin gen van start. Op verschillende plaatsen in Zeeland vinden dit jaar weer dijkversterkingen plaats. De petjes moeten chauf feurs die met zwaar materiaal in de buurt van dorpskernen rijden en de overige weggebruikers wij zen op het belang van verkeersvei ligheid. Kinderen worden door middel van gastlessen wijzer ge maakt over de gevaren. Chauffeur Dagevos nam daar met de Bruse leerlingen alvast een voorschotje op en vertelde onder meer van al les over de dode hoek. Michelle en Quinten van obs De Meerpaal in Bruinisse planten de eerste pet op het hoofd van vrachtwagenchauffeur Peter Dagevos foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 21