Besparen op onderhoudskosten auto met Carsom.nl a €346 tot €469 Banenverlies grensregio bij niet compenseren rode diesel ECONOMIE 11 Overname van bakkerijdivisie door Rhone Capital heeft geen directe gevolgen voor 230 werknemers. Slijtage van de auto is onvermijdelijk. Met het gebruik slijten onderdelen als de banden en distributieriem. Het loont om u voor te bereiden op slijtagereparaties. Bijvoorbeeld door vooraf gratis offertes aan te vragen. Distributieriem-set vervangen voor jouw Volkswagen Hoe berekent Carsom.nl de verwachte kosten? X Werkzaamheden Bekijk details Onderdelen Offertes aanvragen WOENSDAG 27 MAART 2013 Banen behouden bij CSM Goes door Frank Balkenende GOES - De verkoop van de bakke rijdivisie van CSM (Centrale Sui ker Maatschappij) aan Rhone Ca pital lijkt geen grote gevolgen te hebben voor de#werkgelegenheid in de CSM-fabriek in Goes. Volgens woordvoerder Saskia Nuijten zijn de 230 arbeidsplaat sen niet in het geding. „Rhone Ca door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - In de grensstreek gaan veel banen verloren als er geen compensatie komt voor de afschaf fing van de rode diesel. „Dus Twee de Kamer, bezint eer ge begint." Die oproep doet directeur Marco Guiljam van het gelijknamige loonwerkersbedrijf in Hoek. De Tweede Kamer praat vandaag over rode diesel. Sinds het afschaf- pital heeft aangegeven dat het de bakkerijdivisie verder wil uitbou wen." De verkoop hing al langer in de lucht, omdat CSM onvoldoende geld heeft om in zowel biotechno logie als in de bakkerij tak te inves teren. Met de overname is een mil jard euro gemoeid. Alleen Cara van Ingredients in de Verenigde Staten en Canada blijft buiten de -fen van het verlaagde accijnstarief voor rode diesel (per 1 januari) hebben akkerbouwers en loonbe drijven in Zeeuws-Vlaanderen ho gere kostert dan Vlaamse bedrij ven. Een concurrentienadeel, vin den de bedrijven. Maar staatsse cretaris Frans Weekers (Financi ën) gelooft dat niet. Hij wil dan ook geen beschermende maatrege len nemen. De hoop van de bedrij ven is nu gevestigd op de Kamer. Nederlandse loonbedrijven beta- deal met Rhone Capital, een in vesteringsfonds dat in New York is gevestigd. De verkoop moet nog door ver schillende mededingingsautoritei ten worden goedgekeurd. De ver koop moet in het derde kwartaal van dit jaar worden beklonken. Rhone Capital neemt ook de merknaam CSM over. De nieuwe naam van CSM wordt voor het eind van het jaar bekendgemaakt. CSM is producent van melkzuur en bakkerijbenodigdheden. In de fabriek in Goes - het vroege re Carels - huist ook CSM's Euro pese innovatiecentrum voor zoete ingrediënten: patisserie-ingre diënten op suikerbasis zoals fruit- len net geen vijftig cent meer voor een liter diesel. „We hebben machines die 800 li ter per dag verstoken. Dus reken maar uit", zegt Guiljam. Doorbere kenen aan klanten zit er niet in. Dan prijzen bedrijven zich uit de markt, stellen ze. Guiljam: „We merken dat Belgische bedrijven onder onze klanten aan het ronse len zijn." Richten op kwaliteit is een oplos sing. „Al ligt het er aan hoeveel vullingen en garnituren, glazes, custardroom, glazuren en fon dants, fat coatings, UHT-room zonder zuivelbestanddelen, prali nes en amandelspijzen, bavarois en chocolade. Volgens Nuijten wil CSM zich vol ledig op biotechnologie richten via haar bedrijven Purac in Gorin- chem en Caravan Ingredients in Noord-Amerika. Met de verkoop van de bakkerijdivisie kan CSM nieuwe fabrieken bouwen en be staande moderniseren. CSM is al marktleider op het gebied van melkzuurtoepassingen. De sterke focus op biologische productie betekent dat CSM Bene lux blijft deelnemen in Zeeuwse klanten voor werk over hebben. Bij eenvoudige klussen als grond- vervoer speelt kwaliteit minder een rol. Dan gaan klanten al snel voor de laagste prijs. Bij specialis tisch werk, zoals het oogsten van bieten, speelt kwaliteit wel een grote rol." Bij Guiljam werken dertig men sen in vaste dienst. In het seizoen worden evenzoveel krachten inge huurd. „Dat aantal zal nu wel min der worden", denkt Guiljam. groene projecten, bevestigt woord voerder Nuijten. Zo stelde de pro vincie in januari twee ton subsi die beschikbaar voor een algen- olie-project van CSM en Algae Biotech. Het laatste bedrijf wil in Zeeland een bioraffinaderij opzet ten, waar Omega 3-vetzuren uit al gen worden gehaald. De bedoe ling is afvalwater van CSM als voe dingsbron voor algen te gebrui ken. De teeltkosten vallen daar- 4 door een stuk lager uit. CSM is ook lid van de Stichting Foodport Zeeland, die met nieu we projecten en slimme samen werking meer waarde wil halen uit de agrofoodsector, landbouw en logistiek. Aardappelen droog uit de schuur, 40 mm opw) Frites geschikt: 19,75-23,75 (prijs- houdend); Export: 18,00-21,00 (prijshou dend). Zaaiuien (droog uit de schuur 8,50-11,00 (rustig). Granen, zaden en Peulvruchten Tarwe, Maal: 234,00; Tar we, Voer: 229,00; Voergerst: 205,00. Prijzen per 1000 kg excl. btw uit opslag col lecterende handel Nieuwe Oogst (per ton) Weidehooi: 100,00; Roodzwenkhooi (uit de schuur): 100,00; Engelsraaihooi (uit de schuur): 75,00-85,00; Veldbeemdhooi (uit de schuur): 95,00-115,00; Tarwestro (grote pakken, uit de schuur): 70,00-82,50; Tarwe- stro (kleine pakken, uit de schuur): 90,00-100,00; Gerstestro (uit de schuur 70,00-80,00; Bonenstro: 70,00. Advertentie Er zijn verschillende soorten onderhoud te onderschei den. Er is regulier onder houd, zoals het vervangen van motorolie, de oliefilter en de inspectie van diverse onderdelen. Een andere ca tegorie betreft aanvullend onderhoud en reparaties die tijd- of kilometergebonden zijn, zoals het vervangen van bougies, remvloeistof of een distributieriem. De distributieriem wordt altijd preventief vervangen tijdens een onderhouds beurt na een bepaald aan tal kilometers [bijvoorbeeld 120.000 km) of een bepaald aantal jaar (bijvoorbeeld acht jaar), afhankelijk van wat u het eerste bereikt. Op een site als www.carsom.nl kunt u eenvoudig bekijken wanneer de distributieriem van uw auto vervangen moet worden. Wat veel consumenten niet weten is dat het vaak han dig, of zelfs noodzakelijk is om bij het vervangen van de riem ook direct de spanrol- len, omkeerrollen en soms ook de waterpomp en v- snaar te vervangen. Dit'heeft met de arbeidsintensiteit van de werkzaamheden te maken. De distributieriem zit vaak op een lastig bereik bare plek in de auto waar door een autobedrijf een behoorlijk aantal manuren nodig heeft om de riem, die relatief goedkoop is, te kun nen vervangen. Het loont dan om gekop pelde onderdelen als span- rollen, omkeerrollen en waterpomp gelijktijdig te CARSOM.NL BRENGT TE VERWACHTEN KOSTEN IN BEELD vervangen omdat de kosten van deze onderdelen niet opwegen tegen de arbeids Inschatting gebasseerd op: 153 tot 215 (hoe berekent carsom.nl dit?) €193 iot€ 254 (incl. klein materiaal) Vraag 3 vrijblijvende offertes aan kosten die nodig zijn om deze onderdelen te vervan gen als deze het op een later moment begeven. Slijtagereparaties Verder zijn er typische slij tagereparaties, waarbij moet worden gedacht aan rem men, banden en de uitlaat. Deze reparaties hangen sterk samen met het rijge drag van de consument. Van diverse onderdelen kan de levensduur aanzienlijk wor den verlengd. Op de slijtage van remmen, ruitenwisser- bladen en banden heeft de bestuurder invloed. Trap bij een verkeerslicht bij voorbeeld niet kort voor de stopstreep vol op het rem pedaal, maar laat de auto tijdig uitrollen. Een garage stelt tijdens de reguliere on derhoudsbeurt vast welke slijtagedelen preventief vervangen moeten worden volgens voorschrift van de fabrikant. Wilt u weten met welke kosten u rekening moet houden voor bijvoor beeld het vervangen van een dynamo, koppeling of startmotor, dan geeft Carsom.nl inzicht in de verwachte kosten specifiek voor uw auto. Vooruit kijken loont Vooruitdenken betekent de auto bedrijfsklaar houden. Goede onderhoudsplanning voorkomt in veel gevallen ook onvoorziene extra kos ten. Carsom.nl geeft alle informatie die u als autobe zitter nodig heeft om goed voorbereid naar de garage te gaan. Zoals inzicht in te ver wachten auto-onderhoud en kosten maar ook informatie over de restwaarde van uw auto. Op Carsom.nl kunt u via de Onderhoudsvoorspel- ler bijvoorbeeld eenvoudig bekijken welk auto-onder houd u kunt verwachten volgens de voorschriften van autofabrikanten. De informatie is afgestemd op uw type kauto en rijgedrag. Bovendien geeft de site voor elke onderhoudsbeurt of reparatie inzicht in de ver wachte kosten en kunt u, in dien gewenst, gratis offertes aanvragen-bij garages in de buurt. Door iets meer te an ticiperen op toekomstig on derhoud krijgt u aanzienlijk meer grip op de autokosten. www.carsom.nl 4 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11