Opluchting financiële markten duurt kort VERDIEPING 9' De heffing op spaargeld in Cyprus is van de baan. Maar grote spaarders raken alles kwijt. BELANGRIJKE SECTOREN CYPRIOTISCHE ECONOMIE Splitsen Ontmantelen Beperkende maatregelen Om directe uitstroom van geld te voorkomen, komen er beperkende maatregelen voor het bankverkeer op Cyprus voordat de banken weer volledige operationeel kunnen wor den. Griekse overname Europese bijdrage Overige DINSDAG 26 MAART 2013 l Als percentage van de totale economie van Cyprus. 13,2 1995 2011 Groothandel Industrie Bouw Toerisme Vastgoed Overheid Financiële Landbouw sector door Chris van Alem De financiële markten haalden gis teren eventjes opgelucht adem na het nachtelijk akkoord over Cyprus. Maar de aanvankelijke stijging van aandelen en de euro waren snel ver leden tijd, nadat voorzitter Jeroen Dijsselbloem van de Eurogroep zei dat banken, aandeelhouders en obli gatiehouders voortaan hun eigen problemen moeten oplossen. ING-econoom Valentijn van Nieu- wenhuizen verwacht dat de 10 mil jard noodsteun voor Cyprus ontoe reikend is. Hij voorziet een flinke krimp van de Cypriotische econo mie nu de banksector een kopje kleiner wordt gemaakt. Dat heeft groeiende tekorten op de begroting tot gevolg en flinke stijging van de staatsschuld. De belangrijkste maatregelen die de Europese Centrale Bank (ECB), de Europese Commissie en het IMF met de Cypriotische overheid over een zijn gekomen: De Laika bank wordt gesplitst in een good en een bad bank. De good bank wordt ondergebracht in de Bank of Cyprus. Alle spaartegoeden tot ïoo.ooo euro zijn gegarandeerd. De bad bank wordt ontmanteld: al le rekeninghouders met meer dan ïoo.ooo euro, obligatiehouders en aandeelhouders zijn hun geld kwijt. Dat wordt gebruikt voor de herkapitalisering van Bank of Cy prus. Ter compensatie krijgen zij aandelen in die bank. De wettelijke maatregelen zijn al genomen; in stemming van het Cypriotische par lement is niet meer vereist. Griekse banken nemen vestigingen van Cypriotische banken in Grie kenland over. De Cypriotische ban- kensector (nu 8 keer het bruto na tionaal product) wordt zodanig ge- r krompen dat in 2018 de gemiddelde omvang van de bankensector in de eurozone is bereikt. Alle landen in de eurozone dragen via het Europeese Stabiliteits Me chanisme (ESM) naar verhouding bij aan die 10 miljard die de Cyprio tische overheid ontvangt louter v voor overheidsuitgaven. Het IMF kondigt binnen twee weken aan wat haar bijdrage is. Andere maatregelen waartoe Cy prus zich heeft verplicht zijn verho ging van de vermogensbelasting, hogere belasting op bedrijfs winsten, snelle en afdoende maatre- gelen tegen witwaspraktijken. Nationale parlementen binnen de eurozone moeten het pakket nog goedkeuren. Eind april moet het steunpakket formeel rond zijn. De potentiële gaswinning van Cyprus is bovendien nog met de nodige onzekerheid omgeven. De Turkse overheid liet al weten mee te willen delen in de opbrengst, aange zien Cyprus is opgedeeld in een Grieks en een Turks deel. Energie-analisten voorspel len bovendien dat het gas tegen de tijd dat Cyprus het wil gaan exporteren (2018) veel minder waard is. Dit omdat de wereld dan overspoeld wordt met schaliegas uit Ameri ka, Rusland en misschien ook Europa. Ook op dit gebied dus weinig reden tot al te groot optimisme. Desondanks betoog den de kopstukken van de EU gisteren dat de deal uiteindelijk ook goed is voor Cy prus. Maar de voorzitter van de Europese Commissie, José Manuel Barroso voegde daar wel iets aan toe. „We moeten eerlijk zijn. Op dit moment kunnen we niet zeg gen wat de gevolgen precies zullen zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9