Cyprus moet op zoek naar een nieuw economisch model. Dat zal niet meevallen. 'Er is alle reden om somber te zijn'. 8 VERDIEPING CYPRUS 25 MAART 2013 Gezocht: een nieuwe baan op Cyprus door Sander van Mersbergen illustratie Mark Reijntjens De Cyprioten zijn giste ren wakker geworden in een land dat de vette jaren achter zich gela ten heeft. Het akkoord dat de overheid sloot met de trojka, haalt het economische model onderuit waarmee het eiland de afgelopen jaren rijk werd. Analisten voorspellen een zware recessie. Het kortwieken van de bankensector brengt een werkloosheid van misschien wel meer dan 20 procent met zich mee. Om de begroting op orde te krijgen zal de overheid zwaar bezuinigen en de belastin gen verhogen. Ondanks de overvloedige zonneschijn op het mediterrane eiland zal het leven voor een groot deel van de inwo ners bepaald geen pretje worden. Cyprus heeft natuurlijk altijd nog de toeris tensector. Maar ook die wordt geraakt. Voor de vakantiebranche zijn lange rijen voor de pinautomaat geen goede reclame. Rijke Russen zullen met hun kapitaal op zoek gaan naar andere (ei)landen. „Je kunt je afvragen hoe al die dure hotels zonder hen gaan overleven", zegt Martin van Vliet, specialist internationale econo mie bij ING. „Er is alle reden om enorm somber te zijn." Cyprus zal iets nieuws moeten verzinnen om de economie een nieuwe vruchtbare bodem te geven. De tragiek van het eiland is dat de rijkdom die de Cyprioten de afge lopen jaren vergaarden niet is gebruikt om de economie wezenlijk te versterken. Cyprus kende tot 2009 een groei die struc tureel boven het EU-gemiddelde lag. Be langrijkste motor achter die groei was de fi nanciële sector. Door de toestroom van ka pitaal kreeg ook de vastgoedbusiness een enorme boost. Ook de overheidsbestedin gen deden een flinke duit in het zakje. Ondertussen ontwikkelden veel andere sec toren niet of nauwelijks mee. De indus triële productie bijvoorbeeld was in 2011 net zo hoog als in 1995. In diezelfde perio de nam het besteedbare inkomen van de Cyprioten met meer dan de helft toe. De landbouwproductie was in 1995 zelfs een stuk hoger dan nu. Een van de redenen waarom de basissecto ren niet groeiden, is dat het land nauwe lijks investeert in onderzoek en ontwikke ling. De Europese Commissie berekende dat een gemiddeld EU-land 2 procent van het nationale inkomen aan R&D besteedt, Cyprus komt tot een kwart daarvan. Het aantal gepromoveerden is in de rest van de EU acht keer zo hoog. De economie van de toekomst staat op Cy prus dus niet om de hoek. „Ik heb eerlijk gezegd geen idee welke bedrijfstak de plaats van de bankensector moet overne men", zegt Alfred Kleinknecht, hoogleraar economie in Delft. „De Cypriotische econo mie is niet heel concurrerend De bankme dewerkers die hun baan verliezen, zullen niet snel een andere baan vinden." Nee, hoopgevend zijn de berichten bepaald niet. Een verborgen schat, dat is wat het land nodig heeft. Maar wacht eens even: heeft Cyprus die schat niet in de eigen bo dem zitten? In de discussie rond de even tuele financiële hulp van Rusland speelden de nog onontgonnen gasvoorraden van Cy prus een belangrijke rol. In de bodem van de Middelandse Zee zit minimaal 200 mil jard kubieke meter gas, dat een waarde van 60 miljard euro vertegenwoordigt. Datis ruim drie keer het nationaal inkomen van het eiland. Kleinknecht en Van Vliet zien wel enig per spectief in de gasvelden, maar nuanceren dat ook meteen. „Bankmedewerkers kun je natuurlijk niet zomaar op een boorplat- form neerzetten", zegt Van Vliet. De pot boven( omgev mee te zien O eenTu len bo\ Cyprus mindei overspt BELAf Als perc 13,: Groot re

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8