Zondebok in crisis: 'Deutschland-Bashing' Burgemeester Londen hakkelt in interview over misstappen BUITENLAND 7 66 Er zijn nu eenmaal wonden die niet helen met de tijd Australiër pas vrij na losgeld voor terrorist Kaddafi's familie krijgt asiel in Oman Aanbod voor Bersani Muzikale inspectie DINSDAG 26 MAART 2013 door onze redactie buitenland NICOSIA/BERLIJN - Met het vertoon van hakenkruizen en dubieuze ver wijzingen naar een 'IV Reich' (alsof er na het verafschuwde Derde Rijk van Hitier nu een Vierde van Mer kel aan de orde zou zijn) tijdens straatprotesten op Cyprus zijn de anti-Duitse sentimenten in zuide lijk Europa weer flink opgelaaid. Vooral Duitsland - nota bene de grootste bijdrager aan het nood fonds - wordt nagewezen. Dat an dere eurolanden dezelfde harde lijn volgen, doet er minder toe. Deutschland-Bashing, heet dat bij de oosterburen. 'We zijn het ge wend, maar je wil er niet aan ge wend raken', schreef politiek com mentator Ulrich Clauss gisteren in Die Welt. „Telkens als er een Zuid-Europese schuldenecono mie in elkaar stort, duiken beel den op van akelige Duitsers. Mer kelposters met een Hitler-snor zijn dan nog de vriendelijker ui tingen." De Franse hoogleraar Michaël Foessel wees ook al op het oorlogs verleden maar benadrukte veel oudere culturele verschillen. Het overwegend protestante, spaarza me, sobere, serieuze en sparende noorden versus het katholieke (of orthodoxe) zuiden, waar ze het al lemaal zo zwaar niet nemen met de regels en veel vrolijker en geld uitgevend door het leven gaan. Ulrich Clauss, commentator De eenzijdige 'Duitse' remedies klinken volgens Foessel als verne derende orders als je rond de Mid dellandse Zee woont. Is er wat te doen aan de toch ook ironische stemmingmakerij? Clauss denkt van niet. „Het Duit se verleden is in veel landen nog aanwezig genoeg om op elk mo ment het befld van Duitse hege monie weer tot leven te brengen. Er zijn nu eenmaal wonden die niet helen met de tijd." Overigens is het ook weer niet zo dat overal in Zuid-Europa de degelijke, Duit se aanpak wordt verketterd. „De hoogte van de corruptie in Spanje is van dien aard dat velen hier, al vorens ze de Duitsers de schuld geven, de incompetentie van on ze eigen politici aan de kaak stel len", zegt de Spaanse opiniepeiler Javier Noya. De populariteit van Merkel is er de laatste maanden niet beter op geworden, maar 50,8 procent van de Spanjaarden denkt dat hun land er belang bij heeft de banden met Duitsland nauwer aan te halen. Ook in Italië had Merkel bewonderaars als Mario Monti, maar die verloor bij de ver kiezingen. Wapperend met een swastika-vlag en gekleed in een soort nazi-uniform rijden deze demon stranten door de straten van Athene tijdens een bezoek van Merkel, foto Max Gyselinck/AFP Een poster in Lissabon met Merkel (rechtsboven), de Portugese premier Coelho (rechtsonder) en de dictators Hitier (linksboven) en Salazar (linksonder), foto Jose Sena Goulao/EPA Een demonstrante houdt in Madrid een poster omhoog waarop Merkel als een nazi is afge beeld, foto Susana Vera/Reuters 'Niet weer!' staat er te lezen op een plakkaat van een demonstrant in Lissabon, november 2012. Merkel kwam die dag op bezoek in Portugal, foto Manuel De Almeida/EPA LONDEN MANILLA Terreurgroep Abu Sayyaf heeft de 54-jarige Australiër Warren Rodwell pas vrijgelaten na de betaling van losgeld. Dat schre ven Australische media giste ren op gezag van een lokale on derhandelaar. Rodwell werd vijftien maanden vastgehou den op de Filipijnen door de moslimfundamentalisten die mogelijk ook de Nederlander Ewold Horn in handen heb ben. Het losgeld van omgere kend ruim 70.000 euro zou zijn opgebracht door de familie van Rodwell. Aanvankelijk vroegen de ontvoerders om twee miljoen dollar. MASQAT De weduwe, dochter en twee zoons van de vermoorde Libische dictator Muammar Kaddafi krij gen asiel in Oman. Ze verblijven sinds oktober al in de golfstaat. Dat meldde persbureau Reuters gisteravond. „We hebben hun ver zoek geaccepteerd op de voor waarde dat ze niet politiek actief worden." Tegen een aantal Kad dafi's lopen Interpolarrestatiebe velen. De Libische minister van Buitenlandse Zaken zei dat het nog te vroeg was om over uitleve ring te praten. Hij vervolgde: „Oman is een souverein land en mag - zoals elk land ter wereld - asielzoekers opnemen." Interviewer Eddie Mair confron teerde zondag de populaire burge meester Boris Johnson van Lon den met misstappen die hij be ging als journalist bij The Times - en daarna als politicus. Een docu mentaire over Johnson was de aanleiding voor het gesprek. De flamboyante liberaal wordt ge zien als een mogelijke opvolger van premier David Cameron. Johnson probeerde het gesprek met Mair nog een andere kant op te krijgen, maar Mair hield zijn poot stijf: „U verzon citaten, u loog tegen uw partijleider en u wilde deel uitmaken van een mis handeling." Johnson werd ontsla gen bij The Times na het verzin nen van quotes, hij loog over een affaire en gaf een agressieve vriend het adres van een journa list zodat die 'in elkaar geslagen' kon worden. Het hakkelende verweer van John son bracht hem niets. De conclu sie van Mair liet weinig aan de verbeelding over: „You're a nasty piece of work, aren't you?" O buitenland Video van het interview ROME Silvio Berlusconi is bereid zijn linkse rivaal Bersani als pre mier te steunen, als hij Angeli- no Alfano als vicepremier aan vaardt. Alfano is een topman van Berlusconi's partij. Bersani heeft Berlusconi nodig voor een meerderheid in de Senaat. PYONGYANG De Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un prees gisteren de muziekinstrumenten die het le ger produceert. Dankzij een goede kwaliteit instrumenten kunnen de soldaten 'hun waar devolle tijd doorbrengen vol militant optimisme'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7