Voor altijd 'Tulpen uit Amsterdam' Parkeerkaartje pinnen is veiliger zonder code 1927-2013 BINNENLAND 5 Verlate komst trekvogels is misschien gunstig. Maar broccoli en ijsbergsla lijden onder het schrale weer. Herman Emmink DINSDAG 26 MAART 2013 Late kou zet ook iets recht in de natuur door Wilma de Cort NIJMEGEN - „Ik heb nog geen tjif tjaf gehoord", zegt Arnold van Vliet van Natuurbericht.nl. Het zangvogeltje met dat 'heerlij ke geluid, waar je op den duur ook wel een beetje gek van wordt', heeft gekozen voor een tussenlanding of uitstel van ver trek. De grote bulk wacht afin Zuid-Europa. Net als wij vindt het vogeltje het hier nog veel te koud. „Dat voelen ze waarschijn lijk omdat het in Zuid-Europa ook kouder is dan normaal", zegt Van Vliet. Normaal gesproken moet de tjiftjaf- lentevogel bij uitstek - hier half maart overal aanwezig zijn. Toch kan z'n latere aankomst - en ook die van de fitis - een geluk bij een ongeluk zijn, denkt Van Vliet, deskundige van de Wageningen Universiteit. „Het is de laatste jaren een trend dat planten en insecten door hoge temperaturen vrij vroeg tot ont wikkeling komen. De trekvogels stemden daar hun komst niet op af en kwamen dus te laat. Tegen de tijd dat bijvoorbeeld de bonte vliegenvanger op zoek ging naar voedsel nadat hij was hersteld van de trek, een nest had ge bouwd en eieren gelegd, hadden we de rupsenpiek al gehad." Nu alles later tot ontwikkeling komt, ook planten en insecten, loopt de natuur voor de trekvo gels misschien weer synchroon, zegt Van Vliet. Het is dus niet alléén kommer en kwel. Maar zeg dat maar eens te gen al die mensen die begin maart, toen we één warme dag van 18 graden hadden, massaal lucht gaven aan hun lenteverlan gen. De tuincentra kregen prompt meer aanloop, zegt Leon- tine van der Kaaden van Intra- tuin. Nu hebben ze daar noodge dwongen het buitengoed met vliesdoek ingepakt. „Ik denk dat de bouwmarkten met het perkgoed een nog groter probleem hebben, want daar zijn zij meestal vroeger mee dan wij." Het is duimen bij Intratuin voor een betere Pasen. „Het valt nu te gen door kou én crisis, terwijl het voorjaar tekenend is voor onze jaaromzet." Ofschoon viooltjes 'wel wat kun nen hebben' is het volgens Van door Nico de Boer De op 86-jarige leeftijd in zijn woonplaats Laren overleden Herman Em- mink was zanger, radio-omroeper en tv-presentator. De 'zingende omroeper' was bekend van Muzi kaal onthaal en Wie van de drie en scoorde als zanger een enorme hit met Tulpen uit Amsterdam. Amsterdammer of niet, jong of oud, nog steeds kent vrijwel ieder een Tulpen uit Amsterdam, al was het maar onbewust van het draaiorgel op de markt. Het lied is van de Duitse zanger Klaus- Günter Neumann, die het schreef na een bezoek aan Amsterdam. Lammy van den Hout vertaalde het nummer. Herman Emmink kreeg het in 1957 als het ware in de schoot geworpen. Aanvanke lijk had hij enige bedenkingen bij de tekst, maar later raakte hij er mee vergroeid. Als iemand op merkte dat er in Amsterdam geen tulpen worden gekweekt, pareer de hij dat met: „Ze worden er wél uit de parken gejat als ze daar groeien." Emmink raakte zijn bijnaam 'de tulpenbol' gaandeweg kwijt toen hij het immens populaire tv-spel- letje Wie van de drie ging presente ren. Dat deed hij van 1971 tot 1982. Hij vertolkte in het AVRO-pro- gramma de rol van de voorbeeldi ge gastheer die een perfect tegen wicht bood aan panellid Albert Mol die zich graag dubbelzinnig heden permitteerde. Emmink keek er met groot plezier en trots op terug: „We hebben vreselijk ge lachen, maar de lol bleef beperkt tot de werkvloer. Daarbuiten had den we geen contact met elkaar." Emmink kwam uit de Amster damse Jordaan en verhuisde in de jaren '50 naar Hilversum, waar hij meer dan een halve eeuw woon de. Hij bleef de Jordaan trouw: hij presenteerde jaren het Jordaanfes- tival aan de voet van 'die ouwe Wester'. Hij verdween van tv, maar bleef presenteren. Bij de We reldomroep had hij een nostal gisch gekleurd radioprogramma. De titel? Tulpen uit Amsterdam. door Paul Bots der Kaaden raadzaam ze met nop penfolie af te dekken. „Al het een jarige spul moet naar binnen." Van Vliet van Natuurbericht.nl be nadrukt dat het vooral voor ons gevóel heel koud is, maar dat de temperaturen niet zodanig laag zijn dat er veel planten aan vorst ten onder zullen gaan. Hoewel bij voorbeeld de olijfboom, een trend boom, dit weer verre van aange naam vindt. Ook sommige vollegrondsgroen- ten hebben het zwaar, vertelt Jack Luiten van LTO Nederland. „Er zijn delen van Nederland waar nog niet is gezaaid of aange plant. Maar voor de tuinders die vroeg waren, is het nu wel span nend. We hebben het dan over groenten als Chinese kool, brocco li en ijsbergsla. Deze groenten hebben door de vorst en wind veel te lijden. Of de tuinders op nieuw moeten gaan planten of in zaaien, is nu niet te zeggen en ook niet in hoeverre bijvoorbeeld broccoli straks duurder zal wor den. We halen deze groenten niet alleen uit Nederland." Door het schrale weer is er ook een groter risico op natuurbran- den want de natuur droogt snel uit. In de provincies Overijssel, Gelderland en Utrecht geldt 'code geel', aldus de brandweer. Dit be tekent: extra oplettendheid in bos- en heidegebieden en voor zichtig zijn met open vuur. Eén klein vonkje kan nu razendsnel om zich heen grijpen. DEN HAAG - Hoe voorkom je dat cri minelen stiekem meekijken terwijl je je pincode intoetst? Door géén pincode te gebruiken. Onder dat motto is in Den Haag een nieuw be taalsysteem getest bij tien parkeer automaten van fabrikant TMC. Het bedrijf verwacht dat binnen een jaar verspreid over het land een paar duizend soortgelijke au tomaten staan. Ook mede-initia tiefnemer ING wil het project uit breiden. Het systeem is eenvoudig. Auto mobilisten stoppen hun gewone bankpas in de automaat en hoe ven daarna alleen op akkoord te drukken voor het bedrag dat met een wordt overgemaakt. De pinco de is niet nodig en kan daarom ook niet afgekeken en misbruikt worden. „Criminelen kunnen de magneetstrip wel kopiëren, maar daar hebben ze zonder bijbeho rende pincode niets aan", zegt Jan- nemieke Zandee, woordvoerster van de Betaalvereniging Neder land. Belangrijkste restrictie: beta len zonder pincode mag alleen bij parkeerautomaten. Dit om te voor komen dat een crimineel met een gekopieerd pasje zonder pincode grote inkopen gaat doen. Ook geldt een maximum van 50 euro. Volgens Zandee is het voor het eerst dat het systeem in Neder land wordt getest. Wel zijn er par keergarages die creditcards zon der pincode accepteren. Of Den Haag deze manier van betalen nu bij meer automaten gaat invoe ren, is volgens een woordvoerster nog niet zeker. Het skimmen, ofwel stiekem ko piëren, van bankpasjes is de voor bije jaren snel toegenomen. In 2010 was de schade door skim ming 19,7 miljoen euro, een jaar la ter was dat 38,9 miljoen. Omdat winkels veiliger pi napparaten heb ben gekocht, richten criminelen zich meer op parkeerautomaten en onbemande tankstations. Goedkope Vluchten RYAN Al R VLUCHTEN VANAF DÜSSELDORF (UIEEZE) SLECHTS ONGEVEER 70 KM VAN DÜSSELDORF AAN DE AS7 (AFSLAG UJEEZE). Boek W 28.03.13. Bdastngen en toetager nbegnpen. Res aprt- kl Gdd( or de dagm: Manl^ - DonMaK. NhanhMp «ap besdakfaaNeid en Ngenene wonmntaL Kp oc Ryan»xan *oof meef infcm«ie. Tarieven odusief opbonée beiasÉngen en toeslagen. Aehten ranal Keutel. Ewtww, Iteastidit, Duseidorf (Weeze).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5