Officier wil cel voor van patiënte Hoe jonger je begint, des te groter de kans dat je verslaafd blijft GS willen instellingen met duur betaalde top toch subsidie geven 18 ZEELAND Cyprus ROOKVRIJE SCHOOLPLEINEN DINSDAG Een verslaafde kun je in ruil voor drugs alles laten doen Marleen Blommaert Ik ben voor een verenigd Europa. Echt. Sommige problemen houden name lijk niet op bij de lands grenzen en daarom is het aar dig als je het daar een beetje over hebt en samen wat dingen regelt. Ik denk ook dat delen uiteindelijk vermenigvuldigen is. Daar geloof ik in. Misschien komt het ook doordat ik in een grensstreek woon en mijn af komst vermoedelijk tot aan de Middellandse zee loopt. Ik heb de discussie rond Cy prus gevolgd en de reacties van de gemiddelde Nederlander daarop. Wat in Nederland vaak naar voren kwam, was: waar om WE iets voor Cyprus zou den moeten doen, het was im mers zo'n klein landje en ZE hadden er een potje van ge maakt. Te grote bankensector, belastingparadijs, lui, want dat zijn ze daar allemaal. Even los van het feit dat er meer dan één parallel te trekken valt met ons eigen land en daarom het aantrekken van een al te grote broek nog wel eens tot een flin ke struikelpartij kan leiden, heb ik grote moeite met het feit dat er één belangrijke di mensie ontbreekt in dit soort redeneringen. Als ik als moeder zou zeggen dat mijn puber lui is, ze mij al leen maar geld kost en ze het daarom maar moet uitzoeken, zou ik direct jeugdzorg op mijn dak krijgen, terecht natuurlijk. Een puber zo neerzetten is deels correct maar tegelijker tijd ook oneindig triest en vol strekt onterecht. Een gemeenschap, hoe klein of groot ook, draait om verbonden heid en daarmee ook om zorg en het zoeken naar oplossin gen, juist in soms hartverscheu rend moeilijke situaties. De Nederlander die in het jour naal meer dan 80% van zijn spaargeld aan de Cypriotische overheid beschikbaar wilde stellen, werd beschimpt en neergezet als een dwaas. Mis schien is dat juist het failliet van (Noord)Europa: een vol strekt gebrek aan geloof in de ander en de focus op het eigen belang. Want even voor alle duidelijk heid: ZIJ-die er een potje van ge maakt hebben zijn niet dezelf den als ZIJ die de rekening ge presenteerd zullen krijgen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Emile Calon MIDDELBURG - Een man uit Bergen op Zoom (70) zag er geen enkel bezwaar in dat hij een aan hard drugs verslaafde vrouw (32), pa tiënte van psychiatrisch zieken huis Vrederust, regelmatig naar de Kreekraksluizen bracht en daar in contact bracht met man nen die betaalde seks met haar wilden. Het was haar wens, zo zei hij maandag tegen de Middelburg se rechters. Dat hij haar geld leen de zodat ze vooraf drugs kon ko pen, dat was volgens hem ook geen enkel probleem. En dat hij van haar pornofoto's en -filmpjes maakte, dat waren ook haar wen sen, zo zei hij. Volgens de man had hij een heel goede relatie met haar en steunde hij haar waar hij maar kon. Officier van justitie Gunnar van der Hofstede dacht daar toch an ders over. Volgens hem heeft de man zich schuldig gemaakt aan vrouwenhandel en seksuele uit buiting. In totaal zou de man, al dus de officier, vier jonge vrou wen zo hebben uitgebuit. Zij moesten een deel van hun ver diensten aan hem geven. In het geval van de 32-jarige was het zo dat zij vaak de helft van de ver diensten moest afstaan. En zij moest hem ook benzinegeld beta len omdat hij haar naar die af werkplek bij de Kreekraksluizen bracht. En het nemen van die fo to's en filmpjes, dat gebeurde vol gens hem helemaal niet uit vrije wil. Integendeel zelfs. Hij maakte ze in ruil voor drugs. „Een ver CSW-leerlingen Daniël Arendse, Thomas van Cilst en Eric Goedhart (rechts). Eric blijft roken, ondanks het rookver bod op zijn school. Hij is hier overigens niet in overtreding. „Draaien mag wel, opsteken niet." foto Ruben Oreel slaafde kun je in ruil voor drugs al les laten doen." Alle slachtoffers van de man wa ren patiënten van het psychia trisch ziekenhuis, zo bleek uit het requisitoir van de officier. De man zei dat hij vaak op het ter rein van het ziekenhuis was en daar zelfs vrijwilligerswerk deed. Tegelijkertijd gaf hij toe dat hij tot tweemaal toe een half jaar lang niet op het terrein mocht komen omdat de directie van het zieken huis hem een buurtverbod opleg de. Volgens de officier dreigde de man ook de foto's naar haar ouders te sturen, had hij haar bankpasjes en een sleutel in bezit. „Hij had haar volledig in zijn macht." Hij eiste tegen de man een celstraf van achttien maan den waarvan zes voorwaardelijk. Advocate Claudine Kouijzer stel de dat de man alleen maar goed probeerde te doen voor de 32-jari- ge. Misbruik van de andere vrou wen wordt hem niet ten laste ge legd. Uitspraak 8 april. MIDDELBURG - De helft van alle ro kers steekt de eerste sigaret op het schoolplein op. En kinderen die hun vrienden zien roken, zijn snel geneigd om dat voorbeeld te volgen. Hoe jonger ze beginnen met roken, des te groter de kans dat ze hun leven lang verslaafd blijven. En: hoe moeilijker het wordt om op latere leeftijd te stop pen. Het zijn allemaal redenen waarom het Longfonds (voorheen Astma Fonds) wil dat alle scholen in de toekomst een rookvrij schoolterrein hebben. Op een kwart van alle schoolplei nen van middelbare scholen in Nederland wordt op dit moment helemaal niet gerookt. Zeeland zit op het landelijk ge middelde, zo bleek uit de resulta ten van een onderzoek dat het Longfonds maandag overhandig de aan staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezondheid). Naast de locatie Bestevaêr van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Vlissingen hebben ook de locaties van het Calvijn College in Krabbendijke en Mid delburg al rookvrije schoolplei nen. De provincies Drenthe en Fries land scoren het laagst: in Drenthe is 8 procent van de scholen hele maal rookvrij, in Friesland 15 pro cent. Zuid-Holland en Noord-Bra bant scoren het best: daar geldt op respectievelijk 32 en 33 procent van de schoolpleinen een rookver bod. De meeste middelbare scho len (69 procent) staan positief te genover het rookvrij maken van hun schoolplein. Ze willen het goede voorbeeld ge ven en vinden dat scholen de ver antwoordelijkheid hebben om jongeren een gezonde leeromge ving te bieden. Toch ondernemen de scholen geen actie. In de praktijk blijkt het namelijk lastig om een rook verbod in te stellen. Het Long fonds heeft daarom een stappen plan gemaakt dat scholen kunnen volgen bij de invoering van een rookverbod op het schoolterrein. Vanaf 1 januari 2014 wil het kabi net de leeftijdsgrens voor de ver koop van tabak van 16 naar 18 jaar verhogen. www.longfonds.nl/schoolterrein door Marcel Modde Officier van justitie MIDDELBURG - Voor instellingen waarvan bestuurders meer verdie nen dat de Zeelandnorm van 144.108 euro (een ministersalaris), moet het mogelijk blijven subsidie aan te vragen. Gedeputeerde Sta ten willen daarom de algemene subsidieverordening aanpassen. De Zeelandnorm geldt sinds no vember vorig jaar en werd inge steld op initiatief van de Staten fracties van de Christenunie en CDA. De partijen willen daarmee voorkomen dat bestuurders, direc tie en medewerkers van aan de provincie verbonden instellingen meer verdienen dan maatschappe lijk verantwoord is. Daarbij is het salaris van een minister als uit gangspunt genomen. Door de nieuwe beleidslijn dreigt de provincie nu echter activitei ten mis te lopen, aldus GS. Aan in stellingen als de hogeschool (HZ) in Vlissingen, Emergis, Zorgsaam en Staatsbosbeheer mag geen sub sidie meer worden verleend, om dat de top meer verdient dan de norm. GS willen de regel daarom beperken tot instellingen die op meer structurele basis subsidie ontvangen van de provincie. Juist van deze instellingen kan een doelmatige besteding van belas tinggeld worden verlangd, schrijft het college in eën brief aan de Sta ten. Fractievoorzitter Arjan Beekman van de Christenunie 'snapt het punt' maar .vindt dat GS iets te makkelijk aan de kern van de oor spronkelijke discussie voorbij gaan. „Als je ziet hoeveel subsidie er de afgelopen jaren naar de HZ is gegaan. Dat is ook zo'n beetje een gelieerde instelling aan het worden. Het is niet uit te leggen dat een bestuurder met een topsa laris ruim boven de norm zit, maar ondertussen wel z'n hand ophoudt voor activiteiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54