Veroorzaker van dodelijk ongeval Kamervragen over rede bidt elke dag voor het slachtoffer imam op Scheldemond Schone longen ZEELAND 19 commentaar Een kwart van de Zeeuwse scholen heeft een rookvrij plein. CSW Bestevaer in Vlissingen is er één van. Daders gepakt vlak na overval Roken op school DINSDAG 26 MAART 2013 Elke sigaret die ze niet opsteken is winst door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Twaalf uur: lunchpau ze op de locatie Bestevaêr van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Vlissingen. De meeste scholieren kiezen ervoor om in de kantine te blijven. De leerlingen die wél buiten zijn, gooien sneeuwballen naar elkaar of zetten hun tanden in een broodje. Sigaretten zie je nergens. Maar dat betekent niet dat hier niet gerookt wordt, blijkt al snel. De jongens die bij de fietsenkel- der staan, schieten in de lach. „Een rookvrij schoolplein? Er wordt hier óveral gerookt", be weert één van hen. Hij steekt er el ke dag wel twee op. „Iedereen doet het." De leerlingen vinden het 'niet slim' van hun school om een rook verbod in te stellen, „Want dan gaat iedereen het natuurlijk so wieso wél doen." Even verderop haalt Eric Goed hart (16) zonder aarzeling een be kend donkerblauw pakje tevoor schijn uit de zak van zijn leger- broek. „Moet ik even een shagje draaien?", vraagt hij op uitdagen de toon. Dat roken verboden is op het schoolplein, vindt hij 'bagger'. „Als je dingen gaat verbieden, dan gaat iedereen het toch stiekem doen." Eric trekt zich weinig van Leerlingen van de CSW Bestevaêr moeten het schoolreglement overschrij ven als ze tóch roken. de regels aan. „Ik rook er vijftien per dag." Dat komt hem soms wel duur te staan. „Ik heb al vijf keer het schoolreglement over moeten schrijven." Hij lacht. „Ik ken het inmiddels bijna uit mijn hoofd." Toch heeft het rookverbod wel enig nut, beseft Eric, nu hij erover nadenkt. „De leraren letten best goed op. Ik denk dat ik daardoor gemiddeld wel vijf shagjes min der rook per dag." Een honderd procent rookvrij schoolplein is een utopie, zegt Janneke Blok, in tern begeleider van de CSW Bestevaêr. „Maar je kunt het ro ken wel zo moeilijk mogelijk ma ken voor de leerlingen." De school stelde drie jaar geleden een rookverbod in. Voordien mochten alleen bovenbouwleer- lingén een sigaret opsteken op het schoolterrein. Wie dat nu doet en gesnapt wordt, moet het schoolreglement overschrijven. Ouders van eerste- en tweedeklas sers worden op de hoogte gesteld als hun kroost rookt. Blok: „Het hoort bij de opvoedkundige taak van een school om leerlingen te stimuleren goed voor hun gezond heid te zorgen. In de lessen beste infographic Rolant Quist bron Duo Market Research den we al langer aandacht aan ge zondheid en goede voeding, maar we verbonden daar aanvankelijk geen consequenties aan. Dat klop te niet. Een rookverbod was een logische stap." De school is op hetzelfde tijdstip ook begonnen met de verkoop van broodjes in de kantine. „Voor dien waren er alleen snoep- en frisdrankautomaten. Als leerlin gen hun boterhammen vergaten, konden ze alleen een gevulde koeketen." Het rookverbod geldt niet alleen voor leerlingen: de rookruimte voor docenten is uit de school ver dwenen. Maar voor hen wordt wel een uitzondering gemaakt. „Ze mogen buiten, aan de achter kant van de school wel roken, uit het zicht van de leerlingen." Dat gedoogbeleid voor docenten is niet helemaal eerlijk, geeft Blok meteen toe. „Maar ze zijn hun rookhok ook al kwijtgeraakt. Dat leverde al genoeg weerstand op." Het verbod werd ook bij de leer lingen niet met gejuich ontvan gen. „Als er even geen toezicht is, dan proberen de fervente rokers toch een sigaret op te steken. Ze gaan in een hoekje staan en als er een docent aankomt, dan geeft ie mand anders een gil als waarschu wing. We zetten extra pleinwacht in en hebben wat hekken verzet op het schoolplein, zodat de leer lingen zich minder makkelijk kun nen verschuilen. Maar helemaal waterdicht wordt het niet." Toch merkt Blok dat het rookver bod succesvol is. „Voorheen za gen we dat leerlingen zich aan het einde van de tweede klas bij de groep rokende bovenbouwers aansloten. We hebben het gevoel dat nu minder leerlingen begin nen met roken. Ik denk niet dat leerlingen die al roken stoppen, maar we kunnen het wel onaan trekkelijk voor ze maken. Elke si garet die ze daardoor niet roken, is voor ons winst." Veel Zeeuwse middel bare scholen moeten hun leerlingen drin gend beter bescher men. Nog maar een kwart van de instellingen heeft een rook vrij schoolplein. Dat moet snel naar honderd procent. Over de gevaren van roken voor de gezondheid is geen dis cussie. Ook niet over het begin nen op jonge leeftijd en er dan niet meer vanaf komen. En het kopieergedrag van kinderen is bekend. Dus als we vinden dat bij het onderwijs ook het opvoeden tot een gezonde leefstijl hoort, of toch minstens het bescher men tegen een ongezonde, dan moeten scholen er echt alles aan doen om het roken te ont moedigen. Daarbij hoort ook, dat docenten het goede voor beeld geven. Dit laatste zal hier en daar nog wel wat moeite kosten. De strijd tegen het roken vergt een hoge inzet en een lange adem. Maar de schone longen van al die jonge mensen zijn het dubbel en dwars waard. MIDDELBURG - De politie heeft maandagmiddag twee jongens aangehouden na een gewapende overval op het Texaco-tankstatior ;ian de Rotterdamsekaai in Mid delburg. De twee drongen rond half vijf met een steekwapen het tankstation binnen. Ze gingen er met een onbekende buit vandooi De verdachten, twee jongens van 16 en 17 jaar uit Middelburg, kon den korte tijd later in de omgc ving van de Seisweg in Middel burg worden opgepakt. Ze zijn voor verhoor overgebracht naai het politiebureau. Na de overval heeft de technische recherche een onderzoek ingesteld. Het bewustt tankstation is twee jaar geleden ook al eens overvallen. door Emile Calon MIDDELBURG - Nog elke dag bid ik voor het slachtoffer, zo zei maan dag een 81-jarige inwoner van Zei- zate tegen de Middelburgse rech ters. Hij bidt dan voor een overle den inwoner van Heinkenszand. Het slachtoffer overleed omdat de man uit Zelzate op 1 september 2011 bij Draaibrug achter het stuur van zijn auto in slaap viel en op een tegenligger botste. Daarbij kwam de bestuurder om het leven en raakten twee inzittenden zeer zwaar gewond. De Zelzatenaar had die ochtend enkele uren in zijn tuin gewerkt en was vervolgens met zijn vrouw naar een restaurant in Phi lippine gereden voor een lunch. Daarna wilde hij via een rustige route naar zijn appartement aan de Belgische kust rijden. Om die reden nam hij niet de Expresweg maar reed hij via IJzendijke en Oostburg richting Sluis. Na Oost burg merkte de man dat hij toch erg moe was. Om die reden, zo zei hij tegen de rechters, wilde hij in Sluis even stoppen om te rus ten. Volgens officier van justitie G. van der Hofstede was dat een ver keerde beslissing. Hij stelde dat de man niet had mogen doorrij den. „Desnoods had u uw auto in de berm geparkeerd om even te rusten." De officier vond dat hij tegen de man geen gevangenis straf kon eisen. Ook een werk straf vond hij, gezien de leeftijd van de man, niet op zijn plaats. Om die reden eiste hij een geld boete van 2000 euro en een on voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs voor de periode van drie jaar. De officier erkende dat die rijontzegging een enigszins symbolische straf is omdat die rij ontzegging, als de rechtbank die oplegt, alleen geldt voor Neder land. Uitspraak 8 april. DEN HAAG - De PvdA in de Tweede Kamer wil weten waarom het Scheldemond College in Vlissingen niets wist van de komst van de om streden imam Khalid Yasin naar de school. Ze vindt dat bij dit soort mogelijk controversiële bijeenkomsten maximale openheid moet worden gegeven. Zeker als daarvoor een school wordt gebruikt. De PvdA-Kamerleden Keklik Yü^el en Tanja Jadnanansing heb ben over het bezoek van de imam vragen gesteld aan de ministers Lodewijk Asscher (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) en Jet Bus- semaker (Onderwijs en Cultuur) De PvdA'ers willen weten of de ministers denken dat de organisa tor van zijn komst, de lokale werk groep Isra, geen volledige oper heid aan de school heeft gegeven over de aard en inhoud van de bi] eenkomst. Als dat zo is, is de school ernstig in verlegenheid ge bracht, aldus de sociaal-democra ten. Ze willen weten hoe de bij eenkomst is georganiseerd en op welke manier de toespraak tot stand is gekomen. Ook vragen ze zich af waarom de werkgroep Isra de imam heeft uitgenodigd en of de werkgroep de denkbeelden van de imam deelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47