Haven wacht metamorfose ZEELAND 25 m ut 1 k W m DINSDAG 26 MAART 2013 k, val je zeker op trekt meer dan 200.000 bezoekers. „We hopen ook op grote groepen via schoolreizen", geeft Lokerse aan. „Hoe meer we de visserij, en daarmee het proe ven van verse vis onder de aandacht kunnen breng en van met name jonge mensen, hoe beter." De gemeente gaat uit van bezoekers uit alle wind streken, verklaart ambtenaar Maenhout. „We heb ben hier natuurlijk een groot potentieel aan bezoe kers dankzij de vele toeristen die in deze regio ver blijven. Maar we verwachten ook interesse van dag jesmensen uit België en Nederland." Het helpt daarbij dat het Rijk overweegt het mu seum het predikaat 'nationaal visserijmuseum' te ge ven. Om daar meer kans op te maken, denkt de pro vincie erover een tweede vestiging te openen. Die in Breskens zou aangevuld kunnen worden met een museum in Vlissingen, mogelijk in de Timmerfa briek, het nu leegstaande, monumentale pand op het voormalige Scheldeterrein. Breskens zou zich, zoals het toch al van plan was, kunnen richten op al le facetten van vangst op de Noordzee. In Vlissingen zou de nadruk kunnen liggen op schelpdieren, sport- visserij en onderzoek. „Daarmee zou alle visserij aan bod komen", geeft Schaalje aan. „En dat moet na tuurlijk wel als je een nationaal visserijmuseum wil zijn." Of in Vlissingen inderdaad een tweede vestiging komt, is nog niet zeker. De provincie onderzoekt momenteel of dat haalbaar en commercieel interes sant is. De vestiging in Breskens komt er zeker, geeft wethouder Schaalje aan. De kosten, 2,3 miljoen euro, zijn al een aardig eind gedekt en komen uit de ge meentelijke kas en die van provincie, het Rijk en Eu ropa. De bouw van het museum begint waarschijn lijk eind dit jaar. Om te voorkomen dat een deel van de subsidie moet worden terugbetaald, moet het eind volgend jaar klaar zijn. De bouw van het belevingsmuseum is de aan zet van een grote transformatie van de ha ven van Breskens. Daar zijn de verhoudin gen een beetje zoek: loodsen staan leeg en de visse rijhaven is te groot voor het handjevol schepen. De jachthaven wil juist uitbreiden. Onder regie van de gemeente Sluis wordt momenteel met alle partijen overlegd over een gezamenlijk plan. Dat is nog niet af, maar duidelijk is dat ingezet wordt op uitbrei ding van de jachthaven op de huidige locatie van de vissershaven. De jachthaven, die nu 580 ligplaatsen kent, zou er 200 tot 300 plekken bij kunnen krijgen. De vissersschepen zouden elders in de haven een (kleinere) stek krijgen. Daarnaast wil de gemeente van Breskens een kenniscentrum voor zeezeilvaart maken. Er zouden opleidingen en een expertisecen trum kunnen komen. De komst van de grote zeil wedstrijd Tour de Voile, die begin juli Breskens aan doet, is alvast een steuntje in de rug. De vissershaven ligt al lang niet vol meer. Er zijn plan nen voor een complete metamorfose van het hele ha vengebied. foto Peter Nicolai Het huidige Visserijmuseum, dat vastzit aan de visvei- ling, wordt onderdeel van het nieuwe museum. foto Peter Nicolai Een beeld dat steeds meer verdwijnt: lossende vissers schepen in de haven van Breskens. Hier de BR 7, in 2007. archieffoto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25