'Die Dijsselbloem? Wat een idioot' 10 VERDIEPING CYPRUS 25 MAART 2013 interview Andreas Solomondos (46), medewerker bij de Laiki Bank, staat op straat. 'Gelukkig heeft mijn vrouw inkomen.' Ik voorspel 40 procent werkloosheid binnen een paar maanden ANDREAS SOLOMONDOS Andreas Solomondos, bankmedewerker bij Laiki Bank: „Ik heb nooit geloofd in het principe van de Europese Unie." foto Panicos Chrysanthou door onze correspondent Jessica Maas e afgelopen dagen heb ik alleen maar gedemonstreerd. Dat het fout zou U gaan hier op Cy- prus, had ik al ja- ren geleden voor speld. Maar zo abrupt, zo meedogenloos? Deze week zag ik een aantal woedende de monstranten de Europese vlag in brand ste ken. Dat heb ik nog nooit eerder gezien. Dat doen ze in de Arabische wereld met de Amerikaanse vlag. Die Europese vlag heb ik bewaard, als aandenken." „Ik werk 23 jaar bij de Laiki Bank, op de af deling die leningen aan bedrijven en particu lieren verstrekt. Ik maak me geen illusies, ik sta op straat. Ik geloof niet dat ik snel een andere baan kan vinden. Niet op mijn leef tijd, niet met mijn kwalificaties. Ik ben een bankmedewerker, geen architect of techni cus. Wat moet ik gaan doen? Gelukkig heeft mijn vrouw een stabiel inkomen. Ze werkt bij de politie. Maar er zijn echtgenoten die allebei bij Laiki werken. Zij zijn nu echt in paniek. De hele dag rinkelt mijn telefoon. Collega's. Ik kom ze tegen bij de demonstra ties - met dikke ogen van het huilen." „Wij hebben als gezin geluk. Ons hujs is af betaald, ik rijd geen luxe wagen. Bijna al mijn collega's rijden in eert Mercedes of BMW. Cyprioten zijn dol op status. Ik ben een uitzondering. Ik ga soms op de fiets naar mijn werk. Ik ben de enige. Een vlieg in de pap, zoals we hier zeggen. Maar het was ook zo eenvoudig om geld te lenen. Er zijn heel veel mensen met meer dan 2 ton aan schuld. De banken hebben ons ge smeekt om meer te lenen. Mensen hebben hier altijd te groot geleefd. Overconsumptie. We wonen allemaal in te grote huizen. We hebben ons huis zelf gebouwd, met een op pervlak 210 m\ En dat is voor hier maar klein. Veel van onze vrienden wonen in hui zen groter dan 300 m\ Daarom heeft ieder een hier een schoonmaakster in huis. Daar om zie je hier al die Aziatische meisjes, alle maal hulp in de huishouding. Ook wij heb ben een Vietnamese schoonmaakster." „Helemaal ontkom je er niet aan, maar mijn vrouw en ik hebben altijd geprobeerd niet te gek te doen. We hebben nu een schuld van een ton en dat is voor Cyprus erg wei nig. Een paar jaar geleden heb ik grond ge kocht voor mijn kinderen. Dat adviseerden ze iedereen hier. Stom natuurlijk, die grond raak ik nu niet meer kwijt. Maar we moeten wel elke maand 1000 euro aflossen. Ik hoop dat ik met mijn ontslagpremie die schuld kan afbetalen. Normaal gesproken zou ik na 23 jaar recht hebben op 150.000 euro. Maar de vraag is of dat geld - er is een speciaal personeelsfonds bij Laiki met 300 miljoen euro - er nog is. Als er geen premie is, dan heb je de poppen aan het dansen. Dan wor den mensen pas echt radeloos en alle Lai- ki-medewerkers leggen dan onmiddellijk het werk neer. Ze zullen ons toch nog een paar maanden nodig hebben om alles af te handelen. Hoe wij het als gezin gaan red den? Ik weet het niet." „Ik ben woedend op Europa. Ik zou willen dat we nooit lid waren geworden van de EU. Heeft ons niets gebracht. Ik heb nooit geloofd in het principe van de Europese Unie. Vond het altijd al een kapitalistische bende en daar heb ik nu gelijk in gekregen. Die Nederlandse minister Dijsselbloem? Wat een idioot. Ik geloof niet in complot theorieën, maar wat ze ons hebben geflikt? Daar zit meer achter. Ik weet niet of Europa Andreas Solomondos de Russen willen pakken, of iets wil uittes ten. Maar er zijn mensen die hier rijk van worden. We hebben gehoord - van mensen die het kunnen weten - dat er vorige week al miljoenen euro's uit Cyprus zijn wegge sluisd. En dat was voor de bekendmaking van de plannen van Brussel. Ik hoop dat de mensen die hier echt verantwoordelijk voor zijn, de top van de banken dat zij gaan boe ten voor hun fouten. Dit mag niet onge straft blijven." „Mensen hebben er nu nog geen idee van hoe groot de crisis gaat zijn. We staan nog maar aan het begin. Ik voorspel 40 procent werkloosheid binnen een paar maanden. De bankensector is het begin, daarna gaan de kleine bedrijven over de kop. De Russen zullen vertrekken en dan dondert alles nog verder ineen. Ik heb mijn zoon en dochter al gewaarschuwd dat het allemaal minder en minder gaat worden." Leeftijd: 46 Burgerlijke staat: getrouwd, zoon van 15 jaar oud, dochter van 9 Werk: 23 jaar werkzaam bij de Laiki Bank Inkomen: 3.400 euro netto Inkomen echtgenote: 2.000 euro netto Vaste lasten: 2.000 Schuld: 100.000 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10