Energiebeurs Groede heeft voorbeeldfunctie I I I Theo Buijsse geroyeerd als lid van natuurbeschermingsclub 't Duumpje Kleine prijsjes dragen veel bij 16 ZEEUWS-VLAANDEREN KOESTERCHALLENCE Ruim honderd Zeeuws-Vlamingen trainen negen maanden lang voor een sportieve uitdaging in de Alpen. SF Wandelend de KLOOSTERZANDE - Met prijsjes vanaf 25 eurocent tot zo'n 60 euro was er op de tweedaagse, zeer drukbezochte rommelmarkt van showband Kloortje en tafeltennisvereniging SAR in Kloosterzande dit weekend aanbod voor elke por temonnee. De eerste koopjesjagers stonden zaterdag al een uur voor aanvang van de verkoop bij de Emmahal. Vrijwilligers van beide clubs hadden in de re gio zes volle vrachtwagens met spulletjes opgehaald, gesorteerd en geprijsd. Fietsen, bloempotten en tuinspuNetjes stonden op het buitenterrein opge steld. Elektra, meubeltjes, lampen, speelgoed, servies en kleding werd in de hal verkocht. Kloortje hield voor de veertigste keer deze verkoop. Sinds de rea lisatie van de Emmahal, waar ook SAR onderdak heeft, draagt deze club even eens haar steentje bij om geld bijeen te sprokkelen voor de exploitatie van de gezamenlijke oefenruimte, foto Mark Neelemans door Frank Gijsel GROEDE - De energiebeurs in en om de Grote Kerk in Groede had het afgelopen weekend over be langstelling niet te klagen. Zo'n driehonderd belangstellenden wilden weten hoe zij hun energie rekening wat omlaag kunnen brengen. De stichting Duurzaam Groede timmert aan de weg en heeft als een van haar doelstellingen de uit stoot van C02 in en rond het dorp fors te verminderen. Volgens de Sluise burgemeester Jacques Suur- mond is op kleine schaal begin nen - zoals in Groede - de beste manier om dit voor elkaar te krij gen. Tijdens het afsluitend sympo sium op zondagmiddag liet gede puteerde Ben de Reu weten dat de provincie Zeeland zelf geen actieve rol meer speelt in duur zaamheidinitiatieven. „We stimu leren als provincie wel de kennis uitwisseling op kleine schaal, bij voorbeeld via het platform duur zame ontwikkeling van Natuur en Milieu Educatie. Er zijn nu meer dan driehonderd energieini tiatieven van burgers in Neder land." De gedeputeerde is verheugd over kleinere initiatieven zoals in Groe de. Een goed voorbeeld is ook 4KRACHT, een burgerinitiatief met ideeën over auto delen, een gezamenlijke moestuin en een repaircafé. Verder vroeg hij aan dacht voor het voorbeeldproject Duurzaam Diekendamme van de gemeente Borsele. Dat is een wed strijd tussen dorpen met als uitda ging 'Wie heeft het beste energie besparende initiatief. Zonweringen Kozljiwn ionwrlngBn - lulnmtubelen - mmdteoratit horren - rolluiken - ^orojedeuren overkepplnjen/verende s Marie lurieweg lb, viissingen Tel.: 0118 - 552010 www.paczonweringen.nl I Deelnemers aan de Koesterchailenge trainden onlangs in de buurt van Westdorpe onder barre omstandigheden. door René Hoonhorst GROEDE - Theo Buijsse uit Draai brug is geroyeerd als lid van 't Duumpje. Een ruime meerderheid van de algemene ledenvergadering oordeelde vrijdagavond dat Buijsse te ver was gegaan in zijn kritiek op de West-Zeeuws-Vlaamse natuur beschermingsvereniging. Buijsse werd vorig jaar door het dagelijks bestuur geroyeerd, nadat hij in een brief aan de Sluise ge meenteraad het functioneren van 't Duumpje ter discussie had ge steld. Het dagelijks bestuur zou de meerderheid van de natuur- club niet vertegenwoordigen en 't Duumpje mocht daarom niet als volwaardige gesprekspartner mee praten over natuurbelangen. Door het sturen van die brief werd 't Duumpje 'op onredelijke wijze be nadeeld', stelde voorzitter lo Tim- mers vrijdagavond tijdens de alge mene ledenvergadering in de Gro te Kerk van Groede. Tijdens die vergadering stelde Buijsse, die in beroep ging tegen zijn royement, dat hij vooral voor communicatie en openheid van het bestuur pleit. Leden moeten, voordat 't Duumpje ergens aan schuift als overlegpartner, wor den geïnformeerd, zodat ze kun nen aangeven wat het standpunt van hun club zou moeten zijn. Timmers legde uit dat veel ont wikkelingen zich gedurende het jaar aandienen en direct een reac tie vereisen. Ondanks waarschu wingen van het bestuur bleef Buijsse 'onrechtmatige' kritiek spuien en daarom kon hij niet lan ger lid blijven, meldde de voorzit ter. De beklaagde bracht daar tegenin dat hij 't Duumpje 'geen enkele schade had aangedaan'. Buijsse was lid van het eerste uur van 't Duumpje en wilde dat blijven. De meerderheid van de ledenvergade ring besliste echter anders. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De 'Hollandse berg' de Alpe d'Huez in de Franse Al pen op de fiets beklimmen voor het goede doel, is inmiddels een jaarlijks terugkerend verschijnsel. Maar niet iedereen heeft zomaar even een geschikte, vaak dure tweewieler tot zijn beschikking. En dus klopte John Smael, die na mens Zorgsaam de Koesterpas-ac- tiviteiten coördineert, aan bij Pim Lexmond van sportcentrum Body- line in Terneuzen. Samen kwa men ze tot de conclusie dat een wandeling op de berg in combina tie met een trainingsprogramma nog veel meer mensen zou aan spreken. Dat bleek een juiste inschatting; op een informatieavond kwamen honderd belangstellenden af. En nu zit het deelnemersveld met 112 sportievelingen tjokvol. Zij trai nen negen maanden lang drie keer per week. T\vee keer bij Body- line in Hulst of Terneuzen (onder begeleiding van een coach in een grote en een kleine groep) én een keer individueel met een wande ling in de buitenlucht. „Daarbij is vooral in de insteek belangrijk. Je moet niet het gevoel hebben dat je sport omdat het moet. Je sport omdat het leuk is. De motivatie kan voor elke deelnemer anders zijn. Maar het gevoel op die berg moet straks bij iedereen hetzelfde zijn. Als het je is gelukt om de top te bereiken, voel je je een held", vertelt Lexmond. De deelnemers zijn van diverse pluimage; er gaan onder andere een cardioloog, kok en advocaat mee naar de Franse Alpen. Een ding hebben zij in elk geval gemeen; ze hebben een Koesterpas, waarmee medewer kers van Zorgsaam of bedrijven die zich hebben geconformeerd aan het initiatief korting krijgen bij tal van Zeeuws-Vlaamse be drijven. Alleen deze 'bevoorrech te Zeeuws-Vlamingen' mogen meedoen aan de Challenge. Maar vanaf volgend jaar is dat anders. Koesterchailenge wordt namelijk veel ruimer van opzet. Koesterpashouders mogen in de volgende editie een introducé meenemen en bovendien worden er dan door Bodyline en Sportcen trum Delta van West- tot Oost- Zeeuws-Vlaanderen meer trai ningsprogramma's aangeboden. Die zijn toegespitst op mensen die willen afvallen, zich niet fit voelen, last hebben van streks of juist zo fit zijn dat ze een extra sportieve uitdaging zoeken. Elk trainingsprogramma duurt twaalf maanden, met een afsluitende week in het Reuzengebergte in Tsjechië. „Er is namelijk zeker een jaar nodig om te zorgen dat spor ten een vanzelfsprekendheid in het leefpatroon wordt. We heb ben een paar jaar het bewegings programma Koesterfit gehouden, een trainingscyclus die drie maan den duurde. Dat was toch net te kort om mensen enthousiast te houden om ook daarna te blijven sporten", aldus Smael. Lexmond en Smael hopen daar met Koester chailenge verandering in te breng en. Het initiatief moet ook zijn weerslag krijgen op het vereni gingsleven. Lexmond: „Het stre ven is om mensen, in een toch vergrijzende samenleving, duur zaam vitaal te houden. En daar voor hoeven ze niet per se bij ons te sporten. Na het trainingsjaar kun je bijvoorbeeld lid worden van een fietsclub of wandelvereni ging. Wij kunnen helpen bij die eerste, soms moeilijke stap. Daar is Koesterchailenge een mooi voorbeeld van." Op 17 mei is er in Move2Learn (naast Bodyline) in Terneuzen om 19.30 uur een informatie avond over deelname aan Koester chailenge 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77