Fiscalist hield bevolking Curasao bij Antillen 6 BUITENLAND BORIS BEREZOVSKI De Russische tycoon Boris Berezovski werd zaterdag dood gevonden. Over de oorzaak wordt nog gespeculeerd. 1938-2013 Immigranten in isolatiecellen Frankrijk bevestigt dood al-Qaedaleider Opnieuw gevechten met rebellen Mali Nieuwe klokken Notre Dame luiden Bijzondere figuren zoals Berezovski kom je maar zelden tegen in dit leven Miguel Pourier NEW YORK Zo'n driehonderd illegale immigranten in de VS wor den vastgehouden in isola- tiecellen. Meer dan de helft van hen verblijft daar vijf tien dagen of langer, wat vol gens psychiaters kan leiden tot blijvende geestelijke schade. Dat schreef The New York Times gisteren. De krant sprak met Rashed bin Rashed uit Jemen die naar eigen zeggen in de iso latiecel werd gegooid omdat hij tijdens de Ramadan wei gerde naar de eetzaal te gaan. De gevangenis zette hem een maand in isolatie. In de VS zit 1 procent van de gevangenen in isolatie, het hoogste van alle democratie ën ter wereld. Bovendien is een tijd in isolatiecel door gaans voorbehouden aan cri minelen, niet aan civiele overtreders. Abu Zeid foto ANP PARIJS Het staat vast dat comman dant Abu Zeid van de terréurorganisatie al-Qaeda in de Islamitische Maghreb eind vorige maand in Mali is gedood. Dat heeft het bu reau van de Franse presi dent Hollande zaterdag la ten weten. Er is DNA-onder- zoek gepleegd op de stoffelij ke resten van Abu Zeid. GAO Malinese militairen hebben na 'intense gevechten' een aanval afgeslagen op de stad Gao, in het noorden van Ma li. Islamitische rebellen wis ten controleposten van het leger ongezien te passeren en waren de stad binnenge drongen, meldde een leger- bron zaterdag. Het dodental is nog niet bekend. PARIJS De negen nieuwe klokken van de Notre Dame in Parijs hebben zaterdag voor het eerst geluid. De grootste klok is in Nederland gego ten. De eeuwenoude klok ken waren versleten. De vie ring van het 850-jarig be staan van de kathedraal was aangegrepen om nieuwe te laten maken. Geen engel, maar ook door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - 'Poetins vijand num mer één', werd hij genoemd. Geen wonder dat sommige vrien den van tycoon Boris Berezovski moord niet uitsluiten, al zeggen anderen dat hij de laatste tijd de pressief was. Officieel is nog wei nig bekend over de doodsoorzaak. Ondanks de inzet van chemische en nucleaire experts, werd zijn woning al snel weer vrijgegeven. De Russische en Britse media staan bol van de speculatie. Berezovski was aan het begin van de jaren '90 de juiste man op de juiste plaats. Terwijl het IJzeren Gordijn viel zag de gedrongen in genieur en wiskundige de grote kansen van het kapitalisme. Met vertrouwelingen richtte hij een van de eerste echte bedrijven in de Sovjet-Unie op en maakte in no-time een fortuin dankzij het exclusieve recht op de import van Mercedessen. Berezovski groeide op in een bescheiden Joodse fami lie in Moskou. Hij maakte carrière in de wetenschappen, schreef een flink aantal wetenschappelijke pu blicaties en schopte het tot depar tementshoofd van de Akademie der Wetenschappen. Op sluwe wijze wist Berezovski een paar mediabedrijven op te kopen. Hij privatiseerde een deel van Aerof- Boris Nemtsov, activist lot en kocht met compagnon Ro man Abramovitsj oliebedrijf Sibn- eft. Toen president Boris Jeltsin in 1996 dreigde te verliezen van de communisten, sloten de oligar chen onder leiding van Berezov ski een pact. Met een enorm cam pagnebudget en de controle over media wisten de oligarchen de herverkiezing van Jeltsin te garan deren. Berezovski speelde een sleutelrol bij het klaarstomen van Jeltsins opvolger: de jonge FSB-of ficier Vladimir Poetin - met wie hij goed bevriend was. Berezovski liet het breed hangen, met zijn voorkeur voor dure au to's, grote jachten en vrouwen met lange benen. Voor veel Rus sen was de lijvige Berezovski de eerste playboy, symbool voor de onbeperkte mogelijkheden van het kapitalisme. „Boris Berezovs ki was zeker geen engel, en - eer lijk gezegd - ook niet de duivel. Hij was een talentvol mens, al was hij niet erg gelukkig", ver klaarde politicus Leonid Gozman tegen nieuwssite lenta.ru. Boris Nemtsov, oppositieactivist: „Hij was een uitstekende kerel, kleur rijk en tegendraads. We hadden veel meningsverschillen, maar zul ke bijzondere figuren kom je maar zelden tegen in dit leven." Bij Poetins aantreden in 200O ver anderde de positie van oligarchen door een nieuwe deal. Het Krem lin zou de dubieuze handelwijze van de oligarchen links laten lig gen mits de oligarchen zich niet met politiek zouden bemoeien. Binnen enkele weken ontstond er een conflict tussen Berezovski en Poetin, die directe gouverneurs verkiezingen afschafte en het vei ligheidsapparaat enorm liet uit breiden. Hij beloofde de kritiek op zijn harde stijl uit de media van Berezovski niet langer te tole reren. Berezovski vroeg daarop in het Verenigd Koninkrijk politiek asiel aan. Vanuit Londen riep Berezovski meerdere malen op tot een coup om dictator Poetin uit de macht te zetten. Het Kremlin zag Berezo vski als het brein achter economi sche problemen en terroristische aanslagen. De laatste jaren raakte de oligarch financieel aan de grond. Hij ver loor een miljardenzaak tegen oud zakenpartner Abramovitsj, en was genoodzaakt een deel van zijn vastgoed en kunstcollectie te verkopen. Een dag voor zijn dood had een journalist van de Russi sche uitgave van Forbes off-the-re- cord een gesprek met Berezovski in een hotel in Londen. Berezovs ki vertelde de zin van het leven niet meer te zien. „Ik ben 67 jaar en ik weet niet wat me te doen staat", verklaarde hij. „Ik zou niets liever willen dan terugkeren naar Rusland. Zelfs toen ik werd aangeklaagd in Rusland wilde ik terug." door onze redactie buitenland Voormalig minister-presi dent van de Nederlandse Antillen Miguel Pourier (74), die afgelopen weekeinde op Curasao overleed, werd zeer geres pecteerd op de Antillen. Hij stond bekend als een goed en integer mens en zette zich vooral af tegen wanbestuur en corruptie. Pouriers grootste overwinning be haalde hij na de afscheiding van Aruba in een status aparte in 1986. Door het 'vertrek' van Aru ba werd die vraag ook op de ande re eilanden belangrijker. In 1993 werd op Curasao een refe rendum gehouden over de staat kundige toekomst van het eiland. Pourier was voor een blijvende band van Curasao met de Antil len en kreeg de bevolking massaal mee. Pourier werd bij de verkie zingen in 1994 dan ook op overtui gende wijze premier. In 1999 mocht hij wederom een regering samenstellen. De op Bonaire gebo ren Pourier slaagde erin de starre verhouding met Nederland te ver soepelen en de dreigende stopzet ting van de ontwikkelingshulp af te wenden. Pourier genoot zijn op leidingen in de belastingkunde in Rotterdam en Tilburg. In 1969 werd hij hoofdinspecteur der belastingen op de Nederland se Antillen en in 1973 directeur der belastingen. Voordat hij tijde lijk premier werd in 1979, vervul de hij al enkele ministersfuncties (Welvaartszorg, Economische Za ken en Financiën). Nog meer aan zien verwierf Pourier in de jaren '80 door zijn functie als directeur van de ABN-Nederlandse Antil len en Aruba. Uiteindelijk verloor Miguel Pou rier het enthousiasme van zijn kiezers toen de effecten van inge zette hervormingen tot hen door drongen. Ook werd hij op Cura sao door sommigen als dictator ge zien, terwijl hij in Nederland heel populair was. De voormalige kolo nisator stelde Pourier echter te leur in 2002, toen het kabinet Kok-II afspraken met het IMF om de Antillen te helpen, niet na kwam. Hij stapte uit de actieve po litiek maar bleef nog wel achter de schermen betrokken bij zijn partij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6