cheap.nl I dagactie 'Starre leiding* bedreigt vliegsport huis. Het slijt wel' 50% cheap.nl/dagactie|0900-700 7004 BINNENLAND 5 4-sterren hotel in de Schoorlse Duinen! per/toplocatie één superactie! ma 25 maart OpTefcf is 'goed verkocht' 'Meer sterftecijfers worden openbaar* Dieptepunt voor regeringspartijen 235.000 lezers gratis met trein alleen vandaag boekbaar! korting van£9^ per persoon, per arrangement "Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website. Op meerdere aankomstdagen geldt er een toeslag van C 15 p.p. MAANDAG 25 MAART 2013 MAASTRICHT Kunstbeurs Tefaf in Maas tricht heeft meer dan 70.000 bezoekers getrokken. Dat maakte de organisatie giste ren na de afsluiting bekend. Er is goed verkocht, zegt de organisatie, die concludeert 'dat er in tijden van econo mische en politieke onzeker heid een voorkeur bestaat voor risicoarme beleggin gen'. 2 overnachtingen incl. ontbijt Op 8 min. rijden van het strand 1/ Gratis gebruik zwembad en sauna 1/ Vlakbij kaasstad Alkmaar Maxima Hotels Jan van Scorel DEN HAAG Zes ziekenhuizen gaan voor het eerst hun gedetailleerde sterftecijfers openbaar ma ken. Ze geven het aantal overledenen voor vijftig aan doeningen. Dat meldt RTL Nieuws. Tientallen ziekenhui zen in Nederland hebben al leen een algemeen sterftecij fer, maar dat niet is uitge splitst naar aandoening. DEN HAAG Regeringspartijen PvdA en VVD komen samen nog maar aan 41 zetels in de we kelijkse peiling van Maurice de Hond, de laagste score sinds de verkiezingen van september vorig jaar. De VVD haalde toen 41 zetels, de PvdA 38. Momenteel is de PW van Geert Wilders de grootste met 24 zetels. door Niek Opten WOERDEN - De parachutesport in Nederland wordt bedreigd, omdat vliegtuigjes met deelnemers min der frequent en minder vaak hoog mogen vliegen. De Luchtverkeersleiding Nederland, die bepaalt welke vliegtuigen waar mogen vliegen, biedt sinds 2010 veel minder ruimte aan sportvliegtuigen. Dat stelt de over koepelende bond voor vliegspor ten KNVvL in een brandbrief aan minister Schultz van Haegen (Luchtvaart). Paracentrum Skydive Rotterdam zal waarschijnlijk al in 2014 moe ten sluiten; die bij Teuge, het grootste paracentrum van Neder land, en Hilversum worden ern stig gehinderd. Ledenaantallen lo pen terug en de jaarcijfers kleu ren bij sommige centra rood. Het centrum bij Lelystad is drie jaar geleden om die reden failliet ge gaan. In 2010 werd de nieuwe Regeling valschermspringen van kracht. „Sindsdien geldt dat de vliegtui gen van en naar Schiphol altijd voor gaan. We zijn niet tegen ver dere groei van Schiphol, maar er is nog ruimte genoeg. Met een goede planning kunnen wij er nog makkelijk bij", zegt Ronald Overdijk van de KNVvL. Professionele parachutespringers maken graag gebruik van een hoogte van zo'n 12.000 voet (3,5 ki lometer). Regelmatig mogen vlieg tuigen niet hoger dan 5500 voet. Als er niets verandert dan kun nen de ruim 3000 parachutisten die lid zijn van de KNVvL en an dere liefhebbers alleen nog sprin gen vanaf vliegvelden aan de ran den van Nederland. De luchtverkeersleiding en het ministerie willen vooralsnog niet reageren op de brief. foto ANP UTRECHT Ongeveer 235.000 mensen hebben gisteren gratis met de trein gereisd, omdat ze het Boekenweekgeschenk van Kees van Kooten bij zich hadden. Dat is flink meer dan vorig jaar. Toen reisden ongeveer 200.000 mensen voor niets met de trein. Dat heeft de NS laten weten. De treinen waren voller dan op een gewone zondag, al dus de vervoerder. Het boek De Verrekijker werd vooral als treinkaartje gebruikt op de langere intercity-ritten. Van Kooten zat gisteren zelf ook in de trein. Hij ging eerst van Tilburg naar Den Haag HS. Onderweg las hij voor en signeerde hij zijn boek. De jaarlijkse Boekenweek eindigde gisteren. Het the ma was dit jaar 'Gouden Tij den, Zwarte Bladzijden'. Luchtvaart. Door de problemen in onder meer Hilversum en Fle voland wijken sportspringers va ker uit naar vliegveld Teuge, waar zich het grootste paracentrum van Nederland bevindt, meer dan 100 kilometer ten oosten van Am sterdam. „Maar Teuge mag van de luchtver keersleiding al niet meer dan één toestel tegelijk in de lucht hou den", zegt Pruisken. En ook daar krijgt het paracentrum te maken met hoogtebeperkingen van de luchtverkeersleiding. „Daarom zetten ze hun tweede toestel te koop en is de capaciteit voor para chutisten in het Nederlandse luchtruim nóg kleiner." Pruisken vindt dat de luchtver keersleiding té eenzijdig handelt. „Die zegt dat ze door toenemen de drukte in het luchtruim stren ger moet zijn voor de vliegtuig- Parachutespringen wordt door de nieuwe regels steeds lastiger. archieffoto Skydive Rotterdam sport. Maar in 2007 kregen we nauwelijks hoogtebeperkingen op gelegd en dat was het jaar met het hoogste aantal vliegbewegingen van Schiphol ooit. In Rotterdam neemt het aantal vliegbewegin gen al jaren af. Maar naar dat argu ment wordt niet geluisterd." ontploften, hoe lichaamsdelen werden afgerukt, vrouwen spon taan bevielen. Door deze ervaringen liep Maat een posttraumatische stressstoor nis (ptss) op. De rechtbank stelde hem in 2005 in het gelijk. Doordat niet voldaan was aan de zorg plicht, was Defensie volgens de magistraten aansprakelijk voor al le schade die de Zeeuw had gele den. Vandaag doet de hoogste rechter uitspraak. Een relatief groot deel van de uit gezonden militairen liep in Bosnië ptss op, volgens deskundi gen kwam zeker 20 procent van de uitgezonden militairen getrau matiseerd thuis. In 2005 kwam Defensie pas met een officieel nazorgbeleid voor ve teranen. Te laat voor de Bevelan der. Zijn leven lijkt voor altijd ge tekend door de ervaringen die hij als jonge vent van zeventien op deed tijdens de VN-missie. „Er valt lastig met mij samen te le moeilijker ven. Ik slaap slecht. Ik reageer ex plosief op situaties", zegt Maat. Hij is afgekeurd en heeft geen werk. Het is een herkenbaar verhaal voor Jurgen Smits (in Bosnië in 1993) en Frans Vermaesen (in Bosnië in 1999), beiden uit Kortge- ne. De een ligt in scheiding, de an der heeft in de tussentijd 'al vijf tien vriendinnetjes' gehad. „We zijn allemaal in Bosnië veran derd", stelt Smits. Defensie had eerder haar verant woordelijkheid moeten nemen, vinden de mannen. „Sinds Afgha nistan is het pas goed geregeld. Waarom is dat niet eerder ge beurd? Tegen ons is gezegd: ga maar naar huis. Het slijt wel." Intussen hebben 125 veteranen bij de Ombudsman een procedure te gen kortingen op het militaire in validiteitspensioen lopen. Na een herkeuring kregen zij een lagere uitkering, wat volgens de vetera nen in strijd is met de zorgplicht. het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5