Seaports begint en eindigt in Terneuzen Pas op, de Russische schaatsers komen eraan Ireen Wüst pakt twee keer goud en twee keer zilver op het WK in Sotsji. 38 SPORT WK AFSTANDEN MAAND Wüst doet het ma MIDDELBURG - De start en de finish van de Ronde van Zeeland Seaports zijn op zondag 2 juni bei de in Terneuzen. De organisatie probeerde de renners aanvankelijk vanuit Cadzand te laten vertrekken en kreeg daar ook alle medewer king bij, maar stuitte uiteindelijk toch op te veel problemen. „Je hebt op twee plaatsen afzettin gen en een geluidsinstallatie no dig, gelegenheid voor de profren ners om zich om te kleden, een grote vergaderzaal voor de ploeg leidersvergadering, vrijwilligers die op twee plaatsen in actie moe ten komen en meer van die za ken. Dat vraagt behalve man kracht ook extra geld. En in deze economisch zware tijd moeten we zo efficiënt mogelijk zien te werken", aldus Toine Poppelaars, voorzitter van het organisatieco mité. De renners worden op 2 juni om 12.30 uur weggeschoten. Ze rijden via West-Zeeuws-Vlaanderen naar België om via Philippine en Sluiskil terug naar Terneuzen te rijden. Daar zijn nog drie plaatse lijke ronden. Het parkoers is 196,7 kilometer lang en telt veertien kasseistroken. door Rik Spekenbrink SOTSJI - In Thialf, zegt Ireen Wüst, daar schaats je van geluid naar ge luid. Van bocht naar bocht. En sinds een paar jaar wordt er tijdens sommige wereldbekerwedstrijden ook muziek gedraaid. De overgang naar de begrafenissfeer in de Adler Arena van Sotsji was dan ook enorm. Meer dan 1.500 toeschou wers waren er nooit. Ze lieten zich bovendien nauwelijks horen. Mu ziek was tijdens het olympische testevenement uit den boze. Dweil orkest Kleintje Pils werd zowaar ge mist. „Ik hoorde steeds mijn eigen ademhaling. Dus toen ben ik in mijn hoofd maar liedjes gaan luis teren", vertelde Wüst over haar 5 kilometer. De entourage nam de nodige glans van haar wereldtitels weg. En dat gold natuurlijk ook voor de andere winnaars. „Het enige dat we hier nog missen, zijn de fans. Die heb je wel nodig", zei Olga Fatkoelina, de winnares van de 1000 meter. Strenge veiligheidseisen stonden een vrije verkoop van kaarten in de weg. Iedereen die wilde ko men, moest zich minimaal een week van tevoren via internet melden en kreeg een accreditatie op naam. Van Yuri Solinger, de teammanager van Team Beslist.nl, waren de papieren kennelijk niet in orde. Hij kwam op de eerste dag niet eens binnen. Bij de in gang werden telefoons en zelfs de rolletjes pepermunt gecontro leerd. Je houdt een testevenement of niet, moeten de Russen ge dacht hebben. Als het WK afstanden ook spor tief als een generale repetitie voor de Olympische Spelen geldt, houdt het eindresultaat niet echt over voor Nederland. Met zes gou den medailles op twaalf onderde len is niets mis. Ireen Wüst was absoluut de koningin van het toer nooi, met (de ploegachtervolging meegeteld) drie keer goud en twee keer zilver. Maar verder pakte bij de vrouwen alleen Lotte van Beek een indivi duele medaille. Met Wüst won nen Marit Leenstra en Diane Val kenburg wel de ploegachtervol ging. De mannen haalden twee keer goud (Kramer en Bergsma), twee keer zilver (ook Kramer en Bergsma) en twee keer brons (Smeekens en De Jong). En ook hier werd de team pursuit gewon nen. Met name de twee ploegen van Jac Orie stelden teleur. Zeker afgezet tegen de goede prestaties van de laatste weken. „Je voelde dat een beetje aanko men", zei de coach. „Het is een lang seizoen geweest met in Er furt en Heerenveen al belangrijke plaatsingswedstrijden. Onze basis was te smal en de piek daardoor te kort." Wie waren er dan goed? De Russen en Russinnen. Denis Joeskov won de 1500 meter, Fat koelina de 1000 meter en brons op de 500 meter. Ivan Skobrev, die toch al door me nigeen was afgeschreven, pakte in eens brons op de 1500 meter en de vijf kilometer. Denis Koezin, weliswaar uit Kazachstan, deed daar nog goud op de 1000 meter bovenop. Zonder uitzondering waren het verrassende prestaties. Is dat nu toevallig? Het d-woord werd in de wandelgangen wel ge fluisterd. „Wij hebben geen gehei men", verzekerde Fatkoelina. „We wilden ons hier gewoon laten zien. En hiermee alle bouwvak kers die zo hard aan alle stadions hebben gewerkt bedanken. We gaan volgend jaar heus niet alle medailles winnen." Rusland heeft wel wat goed te ma ken. Op de vorige Spelen in Van couver was de oogst mager. Van de 86 te winnen gouden plakken, gingen er drie naar de voormalige grootmacht. Dat moet volgend jaar in eigen land beter. Pieken dus, en dat deden ze ook op dit WK. De Russen hebben daarbij, net als alle andere niet-Nederlanders, het voordeel dat de rest van het seizoen niet zo belangrijk is. Ge zien de concurrentie in eigen land is dat voor Nederlanders wel het gqval. Dat maakt het seizoen veel langer. Al is dat volgend jaar iets anders. Er is dan één olym pisch kwalificatietoernooi, daar moet het gebeuren. De wereldbekerwedstrijden zijn vooral belangrijk voor de loting. Op de Spelen mogen straks vier Nederlanders per afstand starten, op het afgelopen WK waren dat er drie. Het kan dus zomaar zijn dat Oran je er straks beter en wellicht bre der voor de dag komt dan nu. door Rik Spekenbrink SOTSJI - De twee gouden olympi sche medailles van Ireen Wüst lig gen bij haar ouders in Goirle in de kluis. Ze haalt ze er nooit uit. Als ze op YouTübe een gewonnen race terugkijkt, is dat niet om een euforisch gevoel op te roepen, maar vooral om te zien hoe ze toen technisch reed. En als ze na de winter de balans opmaakt, is ze eigenlijk in gedachten alweer nieuwe doelen voor het komende schaatsjaar aan het stellen. „Het voelt niet alsof ik al heel veel gewonnen heb. Ik vergeet dat al tijd en denk aan wat ik nog wil be reiken. Dat is misschien ook wel mijn kracht. Berusten zou niet goed zijn." Toch nam Wüst in Sotsji even de tijd om het seizoen 2012/2013 te evalueren. Ze werd Europees en wereldkampioene allround. Won drie keer goud en twee keer zilver het op WK afstanden. Ze pakte de 'Grand World Cup'. En reed in Heerenveen onder de vier minu ten op de drie kilometer. „Dit was een golden season, mijn beste jaar ooit. Er zijn zo veel hoogtepun ten." En eigenlijk paste ook de kleur zil ver zaterdag in dat topjaar. Op één dag werd ze tweede op de 1000 meter én de vijf kilometer. „Dat is écht heel bijzonder en uniek. Zeker op de 1000 meter, waar toch veel specialisten meede den. En dit was pas mijn eerste losse vijf kilometer ooit, ik heb Ireen Wüst in actie op de 1000 meter, waarop ze tweede werd achter de Russin Olga Fatkul die alleen op allroundtoernooien gereden. De omstandigheden wa ren pittig, ik had al een paar af standen in de benen en moest het ook nog eens alleen doen. Zilver was dus het hoogst haalbare." Op de 1000 meter ging het goud verrassend naar de Russische Ol ga Fatkoelina. „Die had ik niet in mijn lijstje staan", zei Wüst. Mar tina Sablikova voor de vijf kilome ter wel. Ze bleef Wüst 8,5 seconde voor. Claudia Pechstein werd net als op de drie kilometer derde, ruim voor Linda de Vries (vierde) en de opnieuw tegenvallende Dia ne Valkenburg (zesde). De vijf kilometer is een 'gevon den medaille' voor Wüst. „Ik ben inmiddels vriendjes geworden met gen Spé niet op vijf. ik 1 Dan doe: strai door Jan Smeekens baalt nadat hij in zijn tweede race op de 500 meter de gouden medaille "heeft verspeeld. foto Jerry Lampen/ANP SOT! mid< nis t één derl: op h remj de s| Zeve gew< (in 3 miss race blee) nog le, rr „Ik kost mete ter a treer Waa daan Over wooi ~1\T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57