Preparateurs zijn blij met dooie mus 2,6 'Als er statiegeld op zat, lag het niet in zee' Oosterland in Spaanse sferen Woningbouwvereniging komt deze zomer met plannen om aanbod verder te vergroten. 16 SCHOUWEN-DUIVELAND WONINGMARKT door Carla van de Merbel OOSTKAPELLE - Voor sommigen is het toch even schrikken. Op de zolder van natuurmuseum Terra Maris in Oostkapelie zitten zater dag drie preparateurs vogels te vil len. Met scherpe mesjes ontdoen ze de dode dieren van hun vel met veren. Beneden in de hal van het mu seum gaat het er minder bloede rig aan toe. Hier werken vijf pre parateurs met schone materialen aan het opzetten van dieren en het in elkaar zetten van een ske let. Arjan Veenendaal en Isabel Leu- pen uit Herveld zetten samen de kop en hals van een reebok op. De schone vacht van de ree, mét oren, ligt te wachten om over een kunststof mal te worden getrok ken. Het is belangrijk dat de biolo gische materialen die gebruikt worden helemaal schoon zijn, zegt Leupen. „Anders gaat-ie stin ken." Han Manteiro uit Geldrop is bio loog en preparateur. Hij zet voor namelijk kuikens en vogels op. Aan de tafel naast hem zit zijn col lega Wouter van Gastel uit Al phen aan de Rijn te priegelen met botjes. Vóór hem ligt het skelet van een kleine zilverreiger en dat zet hij deze zaterdag in elkaar. De botjes zijn brandschoon en helder wit. Met lijm gaat hij aan de slag. Michiel Tilley uit het Belgische Melsele - hobbytaxidermist, zoals een preparateur daar heet - zet een jong everzwijntje op. Het zwijntje vond de dood toen hij ge pakt werd door een hond. „Ik heb hem thuis voorgemaakt", noemt Tilley het villen en schoonmaken. Ook de mal voor het lijfje heeft hij thuis gemaakt. Nu is hij zover dat de vacht over de mal kan wor den getrokken. „Voila, dan gaan we er nu een beetje lijm tussen doen, echte huidenlijm, en dan kan-ie drogen." De preparateurs in Terra Maris vertellen graag over hun hobby en hun fascinatie daarvoor. Vee nendaal vindt het belangrijk om op dagen als deze zijn hobby aan het publiek te tonen. „Mensen zijn altijd zo sceptisch over wat wij doen. Als ze zien hoe we het doen, wordt dat minder." OOSTERLAND - Net als andere organisatoren, hadden ook de drijvende krach ten achter de open dag van attractie- en evenementenbedrijven in Oosterland gehoopt op beter weer. Door de kou en de wind konden een aantal attracties niet worden opgebouwd. Wel was er - heel toepasselijk - een indoorijsbaan en konden mensen zich warmen aan Spaanse paella, foto Pieter van der Laan Verkoop huizen 'pure noodzaak' voor Zeeuwland door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Het kan inwoners van Zierikzee en Bruinisse niet ont gaan zijn. In straten als de Julia- nastraat en de P.D. De Vosstraat wordt volop gesloopt. Zeeuwland is begonnen met het vervangen van verouderde naoorlogse wo ningen door moderne huizen. Ook in Burgh-Haamstede is goed zichtbaar dat de corporatie werkt aan de toekomst. Rondom zorg centrum Duinoord zijn volop bo mmen gekapt om plaats te maken voor nieuwe zorgwoningen. Deze drie meerjarige miljoenen projecten worden voor een belang rijk deel gefinancierd met de ver koop van bestaande huurwonin gen, vertelt Antoine de Ceuster, directeur van Zeeuwland. „Ook dit jaar willen we weer minstens twintig woningen verkopen. De opbrengsten zijn hard nodig voor de grote projecten in Zierikzee, Bruinisse en Burgh-Haamstede." Behalve dat de eigen nieuwbouw moet worden betaald, is er ook geld nodig om Zeeuwland finan cieel gezond te houden. Met de door het kabinet aangekondigde corporatiehefïing in het vooruit zicht, wordt de verkoop van huur woningen 'pure noodzaak'. Het is echter ook voor Zeeuwland een moeilijke tijd om huizen te verkopen. Vorig jaar werd de doel stelling nog ruim behaald en wer den 26 huizen verkocht. Dit jaar blijft de teller op vier staan. „We hebben in samenwerking met de Rabobank al de startersrenterege- ling geïntroduceerd, waarmee we kopen extra aantrekkelijk maken. Nu doen we er een schepje boven op door kopers maximaal tien pro cent korting te geven." Anders dan 'gewone' huizenverko pers, moet Zeeuwland zich aan re gelgeving houden. „We mogen niet lukraak ons bezit verkopen. De woningen zijn destijds met subsidie gefinancierd. Eén van de regels is dat we de huizen maxi maal tien procent onder de taxa tiewaarde mogen aanbieden." Een andere manier om meer hui zen te verkopen, is het vergroten van het aanbod. Dat gaat Zeeuw land deze zomer doen. Nu zijn Zeeuwland wil ook dit jaar minimaal 2,6 miljoen opha len met de verkoop van huurwoningen. nog Ongeveer vierhonderd van de vierduizend woningen van Zeeuwland gelabeld voor de ver koop. Dit houdt in dat alle huidi ge huurders het aanbod hebben gekregen hun huis te kopen. „Een heel groot deel van onze klanten is oudër dan 55, veertig procent is zelfs ouder dan 65 jaar. Die zijn niet meer van plan om hun wo ning te kopen", vertelt De Ceus ter. Pas als die 'gelabelde' wonin gen komt leeg te staan, dan gaat het huis op de koopmarkt. De Ceuster kan nog niet zeggen welke huizen in de verkoop gaan. „Daar kijken we nu naar. Wel hou den we uiteraard rekening met een aantal doelstellingen. Zo wil len we dat 85 procent van ons wo- ningbezit beneden de huurtoe- slaggrens zit. Ook moeten we let ten we op de toekomstige verdien capaciteit. We kunnen niet al on ze aantrekkelijke huizen verko pen. Schouwen-Duiveland ver grijst, dus komt er op termijn minder vraag naar eengezinswo ningen. Het zijn dus vooral die huizen die we verkopen." Ook huizen in de wijken die op de nominatie staan om in de na bije toekomst te worden vervan gen door nieuwbouw, worden niet te koop aangeboden door Zeeuwland. 'KOPEN IS AANTREKKELIJKER DAN HUREN' Met de verkoop van eengezinswo ningen, zoals in Malta, mikt Zeeuwland op de starters op de woningmarkt. Volgens de corpora tie is het voor hen al snel aantrek kelijker om een zelfde woning te kopen in plaats van te huren. Huishoudens die meer dan 34.000 euro verdienen, moeten sowieso minimaal 680 euro huur betalen. De maandlasten voor een hypo theek op zo'n zelfde huis, dat nu voor 130.000 euro kan worden ge kocht, zijn vaak veel lager. Daar komt bij dat zodra huurders meer dan 43.000 euro verdienen, de huren jaarlijks tot 7 procent kunnen stijgen. Wie een huis koopt, heeft daar volgens Zeeuw land geen last van. door Joeri Wisse SCHARENDIJKE - Een rechtersandaal van surfmerk Reef en een nog vol blikje energiedrank van de Aldi. Dat zijn zo ongeveer de twee waar devolste vondsten die Inge Holt- kamp en Patrick Bernabé deden tij dens de tweede 'Beach clean-up' op de Kabbelaarsbank. Wat volgens Holtkamp, de initia tiefnemer van de actie, veel waar devoller is, is het feit dat een stuk je van het Grevelingenmeer weer ontdaan is van boel rommel. „Ik heb vooral veel dopjes en portie verpakkingen van bijvoorbeeld de ze koekjes gevonden", laat de re ceptioniste van Zeil- en Surfcen trum Brouwersdam zien. Vorig jaar, toen Holtkamp voor het eerst met het zeil- en surfcen trum aanhaakte met de internatio nale schoonmaakactie van de Surf- rider Foundation, was het bedui dend drukker. Patrick Bernabé is vandaag de eni ge vrijwilliger die zich niet liet laar tegenhouden door de snijden de kou. Ook hij heeft veel flesjes en blikjes in zijn vuilniszak. „Als hier een systeem gelijk in Duits land zou worden ingevoerd met statiegeld, zouden mensen het niet zo gemakkelijk weggooien", denkt de in Duitsland woonachti ge Belg. „Nu ik gepensioneerd ben, verblijf ik de zomermaanden op een camping in Scharendijke, en kan ik surfen wanneer ik wil." Holtkamp is blij met de hulp. „Dit is een goede manier op opge ruimd aan de seizoensstart te be ginnen", vindt ze. Waarschijnlijk is het terrein van het surfcentrum zelf voorlopig nog even een rom meltje. De nieuwe beachlodges, die komend seizoen onderdak bie den aan gasten van het centrum, zijn bijna klaar. Tot die tijd vliegt er nog wel eens een stuk piepschuim over het terrein of verliest een bouwvakker tijdens het werk wat schroeven. „Die grote berg zand die hier ligt is opgebaggerd bij het uitdiepen van de surfplas. Als de lodges klaar zijn, maken wij daar een duinlandschapje van." Surfer Patrick Bernabé was de enige die zaterdag op de oproep van organi- ~f sator Inge Holtkamp was afgekomen, foto Pieter van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51