En toch gaat Theo Bos niet naar de Tour Vacansoleil-DCM start intern onderzoek naar klimmer José Rujano Van der Garde tevreden met voorlaatste plaats 32 SPORT FORMULE 1 Op het podium van de Grand Prix van Maleisië was niemand echt blij, ook winnaar Vettel niet. Zuur podium in Maleisië door Koen Verhelst SEPANG - „Het team zal Sebastian wel weer beschermen, zoals al tijd." Mark Webber was het zon dag zat tweede viool te spelen in de stal van Red Buil. De Austra liër leidde het grootste deel van de Grand Prix van Maleisië op het circuit van Sepang, maar werd uit eindelijk tweede. In de laatste fa se van de wedstrijd werd Webber ingehaald door teamgenoot en re gerend drievoudig wereldkampi oen Sebastian Vettel. Het gevecht was spectaculair, iets té spectaculair naar de zin van de teamleiding van Red Bull, die Vet tel probeerde te kalmeren. „Doe rustig aan, Seb." Toen Vettefgeen gehoor gaf en uiteindelijk rake lings langs de pitmuur scheerde met Webber naast zich, kreeg hij weer commentaar: „Dat was ge woon silly..." Waarschijnlijk zag Red Bull-baas Christian Horner de crash in Tur kije 2010 weer voor zich, toen Vet tel bij een inhaalpoging voor de leiding tegen Webber botste en diens race verpestte terwijl die van hemzelf voorbij was. Vettel was, zoals meestal, sneller dan Webber. Na de inhaalmanoeuvre - die zo'n vijf bochten duurde - scheurde de Duitser weg. Op de fi nishlijn was het verschil zelfs meer dan vier seconden. Frappant genoeg speelde zich ach ter Vettel en Webber eenzelfde ta fereel af. Niet met de Ferrari's of McLarens. Nee, bij Mercedes. Nieuwkomer bij het team Lewis Hamilton reed tijdens de laatste stint rustig zijn rondjes om brand stof te sparen. Zijn veel snellere teamgenoot Nico Rosberg nader de en meldde over de boordradio dat hij er voorbij wilde om op het podium te eindigen. Ook hier greep de leiding in. Ross Brawn, de baas zelf, gebood Rosberg dat de rangorde moest blijven zo- als-ie was. Net als bij de Red Bulls was Rosberg sneller, maar hij had niet de ballen die Vettel had. Op het podium na de race was niemand echt blij met zijn plek. Achter de schermen had Vettel ge zien hoe kwaad en gefrustreerd Mark Webber was op hem. De ogen van de Australiër schoten vuur in de richting van zijn team genoot. Lewis Hamilton gaf in de interviewtjes achteraf meteen toe: „Nico had hier moeten staan." Er werd maar weinig champagne gespoten. Het laat weer eens zien dat teams en coureurs in de Formule soms tegengestelde belangen hebben. Christian Horner van Red Bull gaf toe dat de strategie was om banden te ontzien en Vettel eigen lijk achter Webber had moeten blijven rijden. „Maar de coureurs namen het heft in eigen hand." Na de race bood Vettel alsnog ver ontschuldigingen aan Mark Web ber aan. „Ik heb een grote fout ge maakt en zie nu dat Mark erg ont daan is en wil hem graag mijn ex cuses aanbieden." Vettel gaat aan de leiding in het WK op negen punten gevolgd door Raikkönen en op veertien door Webber. Fer nando Alonso haalde de finish niet en staat zesde. SEPANG - Giedo van der Garde hield in Maleisië mededebutant en Marussia-rijder Max Chilton achter zich. Hij kan wederom te rugkijken op een prima weekein de. De Veenendaler startte als laat ste, maar kon als voorlaatste fi nishen. Het zag er even naar uit dat hij teamgenoot Charles Pic zou verslaan, dankzij een sterke openingsfase. Het goede begin leek weer net als in Melbourne een week eerder ver pest te worden door een lekke band, maar gelukkig trof die Van der Garde net toen hij toch al een geplande stop moest maken. „Ik verloor hier dus niet al te veel tijd mee", vertelde hij na afloop. „De race verliep verder prima. De voor spelde regen kwam uiteindelijk niet, wat wel jammer was omdat ik erg snel was op de intermedia tes." door Ad Pertijs PORTO VECCHIO - Theo Bos spurtte zaterdag op Corsica naar de zege in de openingsetappe van het Crite rium International, dat dit jaar werd gezien als 'de generale' voor de Tour. „De sprinters krijgen straks de unieke kans om de eerste gele trui te pakken", sprak Tour baas Christian Prudhomme vanaf het wonderschone Franse eiland. Meer dan de gele leiderstrui die Bos zaterdag omgehangen kreeg, zal het echter niet worden voor de sprinter van Blanco. De ploeg blijft ook na dit weekeinde bij het standpunt dat het met Bos niets te zoeken heeft in de Ronde van Frankrijk. „En ook Theo zeurt daar niet over", laat ploegleider ^i- co Verhoeven weten. „Hij is name lijk ook realistisch. Natuurlijk kriebelt het bij hem als hij hier een massaspurt wint, maar als hij de dag er op gelost wordt, weet hij weer waarom hij straks niet meegaat naar de Tour. Theo zit tussen twee werelden in en dat heeft hij hier aan den lijve onder vonden." Nog los van het feit dat Bos op Corsica nog niet de hele wereldtop tegenover zich vond. Er is volgens Verhoeven ook een praktisch probleem. „Gezien de manier waarop de andere sprin- terstreinen tegenwoordig georga niseerd zijn, kun je Theo onmoge lijk zonder helpers naar de Tour sturen. Daar komt bij dat er maar weinig kansen op een massas print liggen." Blanco gokt in de Tour op de klimcapaciteiten van mannen als Robert Gesink en Bauke Mollema, die zondag in het Criterium International met de besten mee omhoog reed. Peter Sagan trakteerde het publiek na zijn overwinning in Gent-Wevelgem op een staaltje wieleracrobatiek. foto Thierry Roge/EPA door Patrick Delait WEVELGEM - Vacansoleil-DCM is een intern onderzoek gestart naar José Rujano. De Venezolaanse klim mer is een van de verdachten in een Italiaans dopingonderzoek dat sinds 2009 loopt onder de naam 'amateur'. Het Italiaans openbaar ministerie heeft een groep van 25 personen op de korrel die verboden*midde len verhandelden in het Toscaan- se amateurwielrennen. Vier ver dachten zijn in hechtenis geno men, twee anderen hebben huis arrest gekregen. Rujano zou als enige profrenner bij 'amateur' be trokken zijn. Volgens de Italiaan se krant 'La Repubblica is hij via het Toscaanse dopingnetwerk aan verboden middelen geraakt. Teammanager Daan Luijkx is za terdag naar Spanje gevlogen om Rujano persoonlijk om ophelde ring te vragen. Luijkx wil daar naast ook het dossier inzien van de Italiaanse justitie. „Op basis van onze bevindingen zullen we dan een conclusie trekken", zei Luijkx, die geen twijfels kende toen hij Rujano in de winter con tracteerde. „Sinds de invoering van het bloedpaspoort zijn er bij Rujano geen afwijkende waarden geconstateerd. Hij heeft zelfs nooit een attest voorgeschreven gekregen voor cortisonen", aldus Luijkx. De 31-jarige Rujano maakte vori ge week zijn debuut voor Vacanso- leil in de Ronde van Catalonië. De klimmer, onlangs vader gewor den, verbleef de voorbije maan den bij zijn familie in Venezuela. Rujano heeft de berichten over zijn betrokkenheid bij 'amateur' inmiddels ontkend. „Deze infor matie is naar buiten gekomen om mij te beschadigen. Ik ken de de tails van dit onderzoek niet, maar in 2009 reed ik niet eens in Euro pa", aldus Rujano, die na eerdere tussenstops bij onder meer Quick-Step en Caisse D'Epargne in 2009 voor een Venezolaanse ploeg reed. Daarna verdiende de Thomas de Gendt wint. klimmer zijn brood bij de Italiaan se teams ISD-Neri (2010) en Androni GiocattoH (2011-2012). Voor Vacansoleil-DCM komt de ophef over Rujano ongelegen. Het vijfjarige contract met de hoofd sponsor loopt dit jaar af. Vakantie specialist Vacansoleil zal naar ver wachting in april de knoop door hakken over een nieuwe verbinte nis. Rujano is niet de eerste ren ner die de Nederlandse ploeg in verlegenheid brengt. Eerder wer den de contracten met Riccardo Ricco (2011) en Ezequiel Moz- quera (2012) ontbonden vanwege dopingaffaires. In 2009 ontdeed Vacansoleil zich om dezelfde re den ook al van de Fransman Clé ment Lhotellerie. Thomas de Gendt bezorgde Va cansoleil-DCM zondag eindelijk de eerste overwinning van dit ka lenderjaar. De Belg pakte de ritze- ge in de zevende en laatste etappe van de Ronde van Catalonië. De slotrit eindigde in Barcelona bo venop Montjuïc. De Ier Daniel Martin werd eindwinnaar van de rittenkoers uit de WorldTour. De Gendt was na 122 kilometer de snelste in een sprint van vier kop lopers. Ploegleider Aart Vierhou ten sprak van een beloning: „Je ziet in zo'n ronde dat hij elke dag beter gaat rijden maar dit is voor al ook een mooie beloning voor de hele ploeg. We hebben hier hard gewerkt en veel geleerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33