Van Gaal heeft schandvlek van 2002 al bijna uitgewist ^\j]0£ jp Aq 3 Deens dynamiet boezemt weinig angst meer in 30 SPORT WK-KWALIFICATIE Daryl Janmaat heeft een tomeloze energie. De rechtsback van Oranje en Feyenoord denkt als een aanvaller. door Roel Wiche NOORDWIJK - De vliegende start van Oranje in de WK-kwalificatie legt ook een vergrootglas over een intense persoonlijke drijfveer van Louis van Gaal. De bondscoach is voortvarend op weg om een inkt zwart hoofdstuk in zijn carrière weg te gummen. Er zijn economen die beweren dat het Nederlandse bedrijfsleven in 2002 liefst één miljard euro aan inkomsten misliep omdat Oranje er niet in slaagde zich te kwalifice ren voor het WK in Japan en Zuid-Korea. Dat astronomische bedrag is misschien wat te en thousiast geschat, maar zeker is in ieder geval dat de mislukte missie een buitensporig grote impact had op een land waarin voetbal een niet te verwaarlozen onder deel is van de nationale identiteit. Waar de zomer van 1988 tot een ongekend volksfeest leidde, was die van 2002 verre van legenda risch - behalve dan voor de haters van de Oranje-gekte. Louis van Gaal, destijds bezig aan zijn eerste termijn als bonds coach, zei direct na de bittere uit schakeling van het Nederlands elf tal dat dit 'de grootste teleurstel ling uit zijn trainersloopbaan' was. En dat is het altijd gebleven. De successen die hij later behaal de met AZ en Bayern München konden die pijn nooit helemaal wegnemen, hoogstens verdoven. Eigenlijk wachtte hij al die jaren vooral op een nieuwe kans als bondscoach. Niet zozeer omdat hij zich iets aan het Nederlandse volk verschuldigd voelt, maar om dat hij persoonlijke rehabilitatie wil, als de coach die vurig hoopt dat al zijn teams straks worden bijgezet in de eregalerij van het voetbal. Negen maanden na zijn rentree als Oranje-baas mag je de conclu sie trekken dat Van Gaal werk maakt van zijn eerherstel. Met de volle vijftien punten uit de eerste vijf WK-kwalifïcatieduels is Ne derland voorlopig de best preste rende nationale ploeg van alle 53 Europese landen. De voorsprong in groep D op de naaste 'belagers' Roemenië en Hongarije is vijf punten, met de Turken is zelfs al een onoverbrugbare kloof gesla gen (negen punten). En het pro gramma kan nauwelijks gunstiger zijn. Oranje speelt morgen in een vrijwel uitverkochte Arena tegen de Roemenen en kan die concur rent bij een overwinning defini tief de knock-out geven. De Hon garen krijgen vermoedelijk een zware avond in een heksenketel in Istanbul, waar Turkije nieuw gezichtsverlies hoopt af te wen den. Is de Louis van Gaal van nu een betere bondscoach dan de Louis van Gaal van vorig decennium? Zo eenvoudig is het natuurlijk niet. Wél kun je enkele opvallen de verschillen optekenen. Het Oranje van zijn eerste regime be stond vooral uit gevestigde na men die niet meer het beste uit zichzelf konden halen. Zie alleen al de opstelling in de traumati sche wedstrijd tegen Ierland in september 2001 (1-0 verlies) die de poort naar het WK dichtsloeg: Van der Sar, Melchiot, Stam, Hof land, Numan, Van Bommel, Co- cu, Zenden, Kluivert, Van Nistel- rooij, Overmars. Een elftal eigen lijk om je vingers bij af te likken. Maar dit ensemble faalde, mede door een gebrek aan chemie met Van Gaal. Het Oranje van diens tweede regime wordt daarente gen getrokken door een jonge, ta lentvolle generatie, aangevoerd door routiniers met een grote staat van dienst. Van Gaal kan doorselecteren, experimenteren, kneden, zijn stempel drukken. En dat is, zo leert zijn persoonlijke ge schiedenis, een werkwijze waar bij hij zich als een vis in het wa ter voelt. Hij is er voortvarend mee op weg om de grootste schandvlek van zijn carrière, het mislopen van het WK 2002, uit te wissen. Maar pas als dat gelukt is, als het ticket voor Brazilië 2014 binnen is dus, zal het echte werk beginnen voor Louis van Gaal. door Leon ten Voorde NOORDWIJK - Hij is een verdediger met de drive en acceleratie van een aanvaller. Zie hem rennen daar langs die zijlijn. Als Daryl Janmaat de bal krijgt, gaat de blik bijna altijd vooruit en komen de voeten als vanzelf in beweging. „Ik heb een tomeloze energie in me en die moet ik altijd kwijt", zegt de back met de zes versnellin gen in de benen. Tegen Estland kwam het gevaar van Oranje van de vleugels, maar niet van de buitenspelers. Jan maat haalde vaker de achterlijn dan Arjen Robben en Jeremain Lens bij elkaar. De oogst van de chef pendeldienst? Tal van rushes en twee assists. De prominente aanwezigheid van de Feyenoorder verleidde Louis van Gaal er toe om vrijdag nog even z'n gelijk te halen. „Toen ik Janmaat voor het eerst selecteer de, werd ik door iedereen uitgela chen", sprak hij met de zelfverze kerdheid van de gouddelver die als enige iets zag glinsteren in de wild stromende rivier. Louis van Gaal (rechts) luistert voor het duel met Estland samen met zijn assistent Danny Blind naar het volkslied, foto Olaf Kraak/ANP Daryl Janmaat is aan zijn eerste sei zoen in de hoofdmacht van Feyenoord bezig. In 26 competitiewedstrijden was de rechtsback tot nu toe drie keer trefzeker. Toegegeven: slechts weinig men sen zagen in de 23-jarige een inter national toen hij deze zomer Hee renveen inruilde voor Feyenoord. Eerst maar eens basisspeler wor den in Rotterdam, zo leek het vooruitzicht. En zie eens waar hij nu staat, zes interlands later. Janmaat bescheiden: „Je moet ook een beetje geluk hebben. In Ne derland zijn nou eenmaal minder goede backs dan aanvallend inge stelde middenvelders. Voor die plek is de concurrentie veel gro ter." Als er een handleiding zou bestaan met de titel 'van talent naar prof, dan zou een hoofdstuk over Janmaat daarin niet mis staan. Als jonge puber werd hij weggestuurd bij Feyenoord, maar via de tussenstations ADO en Heerenveen is hij tien jaar later alsnog aangekomen op de bestem ming die hij als tiener voor ogen had, De Kuip. „Ik ben misschien wel het voorbeeld voor jongens die niet meteen doorbreken, maar het toch halen. Er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden", zegt hij. „Toen ik weg moest bij Feyenoord was dat terecht. Ik was fysiek en voetballend te licht. Maar ik wilde per se profvoetbal ler worden en heb de knop bij Den Haag meteen omgezet." Toeval of niet, ook zijn eerste in terland verliep volgens dat strope rige scenario. Tegen Turkije tril den de knietjes van onrust en dat is lastig voetballen. In de rust werd hij al vervangen. „Ik was ge spannen en niet mezelf. Het was gewoon niet goed genoeg. Ik baal de natuurlijk wel, maar ik heb het bij de club vrij snel van me afge zet. Hier word je alleen maar ster- door Geert Langendorff NIJMEGEN - Denemarken wacht morgen in Kopenhagen een cru ciaal duel. Alleen bij een zege op Bulgarije blijft de weg naar het WK in Brazilië open. Als een verrassing komt deze penibele situatie niet. Bondscoach Morten Olsen be schikt nauwelijks over spelers met aanzien in Europa. Op Nicklas Bendtner na beklijft vrijwel geen naam van de internationals. En de spits ontbreekt vanwege een schor sing. Onder invloed van drank reed de aanvaller van Juventus recentelijk op de verkeerde weghelft De poli tie reageerde op telefoontjes van verontruste automobilisten en re kende hem in. Behalve een boete van een ton van zijn werkgever kreeg hij een straf van de nationa le bond van Denemarken. Voor een periode van een half jaar krijgt Bendtner geen uitnodiging meer van Olsen. Hoe zeer het optreden van de bond ook te prijzen viel, de cam pagne richting het WK kreeg er een flinke knauw van. Het laatste restje hoop op deelname aan de eindronde leek met zijn schorsing te verdampen. Deens dynamiet boezemde geen angst meer in. Al leen Bendtner kon op een goede dag voor een flinke knal zorgen. Althans, zo redeneerde de buiten wacht. Goed beschouwd viel hier weinig op af te dingen. 'Stijl en werklust vormden van oudsher het cement van Dene marken. Het arbeidsethos van wa terdragers werd beloond door kunstenaars als Michael en Brian Laudrup. In de huidige selectie kan alleen Christian Eriksen tot het gilde der stilisten worden ge rekend. Al lukt het hem voorals nog niet zijn talent om te zetten in grootse daden. De spelverdeler van Ajax mist de regelmaat en de impact van een gearriveerde ve dette. v Na kleurloze optredens tegen Tsje chië (0-0), Bulgarije (1-1) en Italië (3-1 nederlaag) hielden weinigen nog rekening met een wederop standing. In groep B fungeerde Denemarken als veldvulling. Tot dat de ploeg ineens verraste. Afge lopen vrijdag werd Tsjechië in Olomouc met 3-0 verslagen. De wereld zag er plotseling heel an ders uit. Simon Kjaer, Niki Zim- ling en Andreas Cornelius ver zorgden de doelpunten. Vooral de goal van laatstgenoemde sprak tot de verbeelding. De aanvaller, am per twintig jaar oud, maakt fiirore bij FC Kopenhagen en onder scheidde zich nu voor de nationa le ploeg. Het gemis van Bendtner werd een voordeel. In het kielzog van een fris en getalenteerd jon kie richtte het team zich op. De Nederlandse inbreng tijdens de wedstrijd was, zoals vaker, groot. Basiskrachten Zimling, Mi chael Krohn-Dehli en Simon Poul- sen stonden op enig moment bij een club in de eredivisie onder contract. Eriksen doet dat nog al tijd, evenals de niet-gebruikte wisr seis Viktor Fischer en Lasse Schone (beiden Ajax). Dennis Rommedahl droeg ontelbare ma len de shirts van Ajax en PSV. De overwinning van vrijdag telt echter alleen als morgen Bulga rije, tweede met negen punten, wordt verslagen. Daarna wacht een relatief eenvoudig program ma. Twee keer Armenië, twee maal Malta. Koploper Italië komt tussendoor nog op bezoek. Om in elk geval de play-offs om een tic ket voor het WK te bereiken kan Denemarken - derde met slechts vijf punten uit vier duels - zich geen misstappen meer veroorlo ven. Niet voor het eerst kijken bondscoach en publiek smekend naar Eriksen, van wie na een glansrol tijdens een oefeninter land tegen Engeland in 2011 tel- 1 kens wonderen worden verwacht. Christian Eriksen (r) draait weg van Jaroslav Plasil. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31