TO©S PZC Concessie NS wekt wrevel COLOFON Duitsers wederom zondebok 2 IN HET NIEUWS •rN\i CYPRUS De terrassen op Cyprus zitten nog vol, ondanks crisisoverleg in Brussel. 'Ze zullen het nog wel voelen hier.' PAUL KUSTERS toosenhenk.nl m 6 weken lang de krant voor 9,95 IK HOORfcE EEN VO<SEL NET 'fcRlVIN© HOME FOR CHRISTMAS* FLUITEN... Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets" 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maapdag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.ril/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Dansen op rand door onze correspondent Jessica Maas NICOSIA - Een moeder kiest een ballon uit voor haar zoontje in de kinderwagen. Een vrouw past een paar laarzen in een schoenenwin kel. De terrassen zitten vol. Dit is de Ledrastraat in Nicosia, dé win kelstraat van Nicosia, de kleine hoofdstad van het eiland. Cyprus bankroet? Cyprus op de rand van de afgrond? Verderop in Nicosia, bij het parle mentsgebouw, staan de volhar dende demonstranten. Maar hier in Ledrastraat lijkt de crisis heel ver weg. „Wat moet ik dan? Thuis zitten huilen? Dat nooit. Ik drink mijn koffie en ga vanavond dan sen. Dan vergeet ik alles", zegt de 50-jarige Dimitri Antonio. Maar ver weg is de ellende voor hem allerminst. Antonio werkt als manager bij de Bank of Cy prus, de grootste bank van het ei land. Zijn vrouw werkt er ook. Het besluit dat de eurogroep in Brussel - de zeventien Europese ministers van Financiën - zal ne men over zijn eiland en zijn bank, is cruciaal voor zijn toekomst, zegt hij. De klok tikt. „Ik hou voortdurend op mijn mobieltje het nieuws in de gaten. Niemand weet wat er zal gebeuren." Het is niet alleen het werk waar Anto nio zich zorgen over maakt. Ook zijn spaargeld staat op de bank en dan zijn er nog aandelen. „Als per soneel werden we in het verleden gestimuleerd aandelen van de bank te kopen, daar hebben we geld voor geleend. Ik vrees dat de aandelen weg zijn, maar de schuld niet." Antonio schudt zijn hoofd. „Ik heb twee studerende kinderen. Maandelijks heb ik voor hen al leen al 3.000 euro nodig, voor hun studiekosten en levensonder houd." Hij zucht. „Wat gaat er ge beuren als de banken failliet gaan? Duizenden mensen staan op straat, 90 procent van de bedrij ven heeft daar geld staan. We staan aan de vooravond van een catastrofe." Ook de 52-jarige aannemer Pante- lis probeert met vrouw eri doch ter in Ledrastraat even te ontsnap pen aan de realiteit. Al vier maan den heeft hij niet kunnen wer ken. De bouw op het eiland ligt plat. Het water staat hem nu al aan de lippen, zegt hij. „En ik zie weinig licht aan het einde van de tunnel. Wat ze ook in Brussel be slissen. Het is een tragedie. Zelfs in 1974 met de Turkse invasie was de situatie nog niet zo beroerd als nu." Zijn vrouw Natalia knikt. Ze wijst naar hun 8-jarige dochtertje die geniet van haar ijsje. „Zelfs zij maakt zich zorgen. Op school ver tellen ook'de leerkrachten dat ze bang zijn, bang dat ze geen salaris meer krijgen." Maar het zijn niet alleen zorgen die de boventoon voeren in de Le drastraat. Fivos (45) eigenaar van een kledingzaak is woedend. Woe dend op de 'zogenaamde vrien den in Europa, die vijanden blij ken te zijn', zegt hij. Hij heeft zijn hoop niet gevestigd op Brussel. „Laat ze ons maar uit de EU gooien, dan zijn we beter af. Beter zonder die Merkel. Zij is erger dan Hitier", roept hij woedend. En de woede heeft ook vertegen woordiger Marios in zijn greep. Hij is er van overtuigd dat Cyprus het slachtoffer is van een 'zionis tisch complot'. „Waarom praat niemand over Israël? Dat was toch ook onze bondgenoot? Dit al les is het werk van de duivel", tiert hij. Dokter Krasimir Cher- nen uit Bulgarije stapt net van zijn mountainbike. Sinds vier jaar werkt hij als dokter op het eiland. Crisis in Cyprus? Hij lacht: „Is dit een land in crisis? Volle terrassen, volle restaurants? Dit is geen cri sis, maar dat zullen ze nog wel voelen." Het kon niet goed gaan, zegt hij. „Ze hebben hier altijd geld gehad. Eerst kwam er een groot schip met geld van de Engel sen binnen varen, later kwam het geldschip van de Russen. Nu zul len ze moeten leren te werken, net als de rest van de wereld." NICOSIA - Politici in Griekenland, Spanje, Italië, Portugal en Cyprus geven Duitsland maar al te graag de schuld van alle misère omdat het 'rijke land' zich zo keihard op stelt in de aanpak van de crisis. „Dat er een zondebok wordt ge zocht is onvermijdelijk", stelt de Franse europarlementariër Alain Lamassoure in Le Monde. „Deze cri sis is zo ernstig dat de EU is ver vangen door het meest dominante land in Europa." En dat is Duits land. De Tweede Wereldoorlog wordt er dan gauw bijgehaald. De Duitse schandaalpers richt ove rigens even grof geschut op 'luie, corrupte, Zuid-Europeanen die de boel ook nog eens bedonderen'. De Duitse consul in Thessaloniki zei doodleuk dat het werk van drieduizend stadsambtenaren 'ge makkelijk kon worden gedaan door duizend Duitsers'. De Franse hoogleraar Michaël Foessel ziet in de ruzies de misluk king van het EU-ideaal om de on derlinge verschillen te verkleinen. „Lang is er gekeken naar de tegen stelling tussen het 'oude' westen en het 'nieuwe' Oost-Europa. Maar we zijn vergeten dat er een kloof is tussen 'noord' en 'zuid'." Ik neem een kennismakingsabonnement van 6 weken voor 9,95 (pro6aktie). Ik neem een doorlopend abonnement en krijg de eerste 4 weken gratis (na28). Ik betaal per automatische incasso: 28,95 per maand 82,50 per kwartaal Naam: Jmüv Adres: 'Postcode: Woonplaats: Telefoonnummer (o.a. voor bezorgcontrole): Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer:Handtekening: Ga naar www.pzc.nl/abonneren of stuur deze bon zonder postzegel naar: PZC, Lezersservice, Antwoordnr. 54050,5004 VB Tilburg. Prijswijaglngen voorbehouden. Op alle informatie die u verstrekt is de wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing In het colofon van de krant en op de website treft u nadere informatie aan. door Paul Bots DEN HAAG - De verkoop van ov-be- drijf HTM aan de NS wordt terugge draaid als het bedrijf in 2016 de tram- en lightrailconcessie verliest in Den Haag. De NS krijgt dan het aankoopbedrag van 30 miljoen eu ro terug en hoeft het restant van 15 miljoen niet te betalen. Dat melden Burgemeester en Wet houders van Den Haag aan de ge meenteraad. Het college wil HTM graag behouden. De ontsnappiiig- clausule in de verkoop aan de NS leidt tot woede bij de Federatie van Mobiliteitsbedrijven Neder land, waarin de vervoerders Arri- va, Veolia, Connexxion en Syntus zijn verenigd. Voorzitter Anne Hettinga, tevens directeur van Ar- riva: „Ik viel achterover van verba zing. Hoe kun je met zo'n clausu le in 2016 het vervoer nog objec tief aanbesteden?" De gemeente moet 30 miljoen in leveren en loopt een extra bedrag van 15 miljoen mis als ze in 2016 een andere vervoerder kiest. De keuze is dan snel gemaakt, rede neert Hettinga. „Met de huidige inzichten kan ik me niet voorstel len dat wij als Arriva in. zullen schrijven. Het kost ons al snel een paar ton, terwijl het een kansloze missie is", stelt Hettinga in zijn rol als Arriva-directeur. Hij ver wacht dat de politiek de 'curieu ze' ontsnappingsclausule terug zal draaien. Zo niet, dan sluit Arri va een gang naar de rechter niet uit. De verkoop van HTM-aande- len aan de NS leidt al lange tijd tot verzet. Andere vervoerders vin den het oneerlijke concurrentie. Ze mochten zelf niet meebieden. Ook zouden eventuele verliezen bij de belastingbetaler terecht ko men, omdat de staat de enige aan deelhouder van NS is. NS-woord- voerder Eric Trinthamer noemt dat een 'non-discussie'. De NS is zelfstandig, stelt hij. En concur renten zijn in handen van buiten landse staatsbedrijven. Zo is Arri va onderdeel van Deutsche Bahn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2